Zagospodarowanie skarpy to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeżeli zajmuje dużą część naszego ogrodu. Planując jej zaaranżowanie warto wziąć pod uwagę kilka aspektów: jej nachylenie, wielkość powierzchni, sposób zabezpieczenia oraz planowane rośliny. Jeżeli skarpa jest tylko delikatnie pochyła to będzie można na niej posadzić wiele traw, bylin i krzewów, które znajdziesz na przykład w niektórych naszych gotowych rabatach kwiatowych. Jeżeli natomiast jej nachylenie jest większe niż 20 – 30 st. to warto dobrać rośliny indywidualnie lub poczekać na nasze projekty, które pojawią się niebawem 😉 Oto nasza propozycja roślin na skarpy o nieco większej pochyłości.

Rośliny na słoneczną skarpę

Rośliny na skarpę

Zdjęcie: Maria Sbytova by Canva.com

Jeżeli zależy nam, aby skarpa była w całości przykryta, warto postawić na krzewy okrywowe i płożące, które silnie zadarniają podłoże. Roślinami, które idealnie sprawdzą się na słoneczną skarpę są iglaki, a zwłaszcza jałowce płożące. Jałowiec to gatunek, który uwielbia silne nasłonecznienie i jest odporny na trudne warunki siedliskowe oraz suszę, która często pojawia się na pochyłych powierzchniach. Do polecanych przez nas odmian jałowca należą: ‘Wiltoni’, ‘Golden Carpet’ oraz ‘Green Carpet’. Są to odmiany bardzo nisko płożące się po ziemi oraz mające zdolność do ukorzeniania pędów, co dodatkowo wzmacnia niestabilne podłoże na skarpie. Wśród jałowców znajdziemy mnóstwo gatunków i odmian, które świetnie nadadzą się na to trudne stanowisko.

Rośliny na słoneczną skarpę

Zdjęcie: Denise Hasse, Getty Images by Canva.com

Ciekawy artykuł -> Jak zaprojektować ogród – najczęstsze błędy

Jeżeli jednak zależy nam na gatunkach liściastych, warto również spojrzeć na krzewy okrywowe, które najlepiej sprawdzają się na takich powierzchniach. Poniżej kilka naszych propozycji krzewów liściastych, które będą dobrym wyborem na słoneczną skarpę.

  • Irga Dammera w odmianie ‘Major’ – to płożąca, silnie zagęszczająca się odmiana irgi, która wygląda pięknie zarówno w okresie letnim jak i zimowym (odmiana zimozielona). Osiąga ona wysokość zaledwie 10 cm wysokości przy szerokości nawet 1,5 metra. Lubi żyźniejsze gleby, ale jest bardzo tolerancyjna. Atrakcyjne są zwłaszcza czerwone, kuliste owoce, które w dużej ilości pojawiają się na pędach.
  • Śnieguliczka Chenaulta ‘Hancock’ – gęsty, soczyście zielony krzew o płożącym pokroju, który bardzo silnie zadarnia powierzchnię. Jest to odmiana dorastająca do 1 metra, ale z powodzeniem może by cięta na znacznie niższą wysokość. Dobrze radzi sobie w każdych warunkach glebowych i stanowiskowych.
  • Berberys Thunberga – w obrębie tego gatunku cenne na słoneczne skarpy są zwłaszcza odmiany płożące oraz silnie korzeniące się tj. odmiana ‘Green Carpet’. Krzew dorasta do około 1 metra, ale również dobrze znosi przycinanie oraz bardzo gęsto ścieli się po podłożu, całkowicie ją zakrywając. Berberysy to rośliny światłożądne i odporne na suszę i mróz.
  • Róża okrywowa – w obrębie tego rodzaju róż mamy wiele dobrych odmian do zadarniania skarp, które będą szybko i gęsto porastać ziemię, jak również cieszyć nas widokiem pięknych kwiatów. Odmianami, które bardzo efektownie i obficie kwitną oraz świetnie radzą sobie w słońcu są odmiany ‘Diamant’ oraz ‘Candela’.
Rośliny na słoneczną skarpę

Zdjęcie: Bulgac, Getty Images Signature by Canva.com

Dobrą opcją na obsadzenie słonecznej skarpy będą również:

  • Trzmielina Fortune’a w odmianach „Emerald’n Gold’ i ‘Emerald Gaiety’ – zimozielone odmiany trzmieliny, które wspinają się po różnych powierzchniach, zarówno poziomych jak i pionowych. Posiadają ładne, dwubarwne i błyszczące liście, które w słońcu dodatkowo lepiej się wybarwiają. Trzmielina lubi żyzne gleby, ale jest tolerancyjna.
  • Winobluszcz pięciolistkowy – bardzo szybko rosnące pnącze, które w ciągu roku może urosnąć nawet do kilku metrów. Najczęściej stosuje się je do obsadzania powierzchni pionowych, ale równie dobrze sprawdzi się posadzona na skarpie. Liście pięknie przebarwiają się na jesień na soczyście czerwony kolor. Nie jest to roślina zimozielona, natomiast jest bardzo odporna na trudne warunki siedliskowe i zdecydowanie warta uwagi, jeśli zależy nam na szybkim efekcie.

Sadząc rośliny na skarpie warto zwrócić uwagę na jej charakter. Jeżeli gleba na skarpie jest bardzo piaszczysta, konieczne mogą okazać się różne umocnienia. Słoneczne skarpy zwykle będą również suche, dlatego należy wybierać gatunki odporne na niedobór wody. Warto postawić na kompozycje z różnych roślin, które dodatkowo ozdobią ten teren, a nie tylko go zadarnią.

Ciekawy artykuł -> Poznaj 15 małych thuj, których wcześniej nie znałaś