Mały ogród stanowi często niemałe wyzwanie. Wielkość sadzonych w nim roślin powinna być dostosowana do wielkości założenia, aby nie stwarzać problemów w późniejszej pielęgnacji. Rozglądając się za drzewami i krzewami do małego ogrodu, warto zwrócić uwagę na ich formę oraz docelową wielkość.
Propozycja 15 drzew i krzewów do małych ogrodów:
1. Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii) – niewielkie drzewo lub wielopienny krzew osiągający do około 5 – 7 m wysokości. Odporna na mróz, mało wymagająca i pięknie kwitnąca roślina, najbardziej ozdobna w okresie wiosennego kwitnienia. Owoce świdośliwy są jadalne i stanowią pożywienie dla ptaków.
2. Bez czarny ‘Guincho Purple’ (Sambucus nigra) – atrakcyjny krzew dorastający do 3 m wysokości, o bardzo ciemnych, purpurowych liściach i ciemno różowych kwiatach. Roślina bardzo tolerancyjna i mało wymagająca. Owoce są jadalne, a liście po roztarciu wydają charakterystyczny zapach.
3. Klon japoński (Acer palmatum) – w obrębie gatunku znajdziemy bardzo liczne odmiany różniące się wyglądem i kolorem kory i liści. Klon japoński osiąga zwykle do 5 metrów wysokości. Ten gatunek charakteryzuje się dość dużymi wymaganiami co do stanowiska, ale ze względu na swój egzotyczny wygląd, bardzo często stosowany jest w niewielkich ogrodach. Popularne odmiany klonów japońskich to ‘Atropurpureum’, o purpurowych liściach i ‘Dissectum’, o bardzo mocno powcinanych, ciemno purpurowych liściach i ażurowej koronie. Jeżeli interesują nas odmiany o zielonych liściach, dobrze sprawdzi się tu odmiana ‘Vitifolium’ oraz ‘Aconitifolium’. Klony japońskie będą dobrze rosły w pobliżu zbiorników wodnych oraz w zacisznych miejscach naszego ogrodu.
4. Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) – obficie kwitnące wiosną drzewo, dorastające do maksymalnie 7 m wysokości. Popularna odmiana ‘Pissardi’ charakteryzuje się ciemno różowymi kwiatami oraz purpurowymi liśćmi. Ten gatunek dobrze sprawdzi się, jeżeli nie chcemy mocno przykładać się do jego pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że kwiaty są miododajne, więc w czasie kwitnienia na pewno będą przyciągać pszczoły!
5. Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) – jeden z najpiękniej kwitnących, wiosennych krzewów. Migdałki dorastają do około 1,5 – 2 metrów, jednak najczęściej dostępne są w formie małych drzew szczepionych na pniu. Kwiaty przypominające małe różyczki wręcz oblepiają bezlistne pędy, dając spektakularny efekt. Jest to gatunek wymagający. Najlepiej radzi sobie na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku.
6. Magnolia pośrednia (Magnolia xsoulangeana) – krzew/małe drzewo o prawdziwie egzotycznym wyglądzie. W ofercie szkółek znajdziemy mnóstwo odmian magnolii dorastających od kilku do kilkunastu metrów. Najbardziej popularna odmiana ‘Soulange’ ma duże, bladoróżowe kwiaty wyrastające pionowo na bezlistnych pędach. Drzewa kwitną bardzo obficie wiosną. Gatunek jest średnio wymagający co do gleby, ale wrażliwy na wiosennie przymrozki.
7. Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) – tak zwane „płomienne drzewo”. Jedno z najpiękniej przebarwiających się krzewów na jesień, o intensywnie czerwonych liściach. Krzew osiąga do 3 metrów wysokości i szerokości. Ma niewielkie wymagania oraz dobrze znosi cięcie i formowanie.
8. Lilak pospolity (Syringa vulgaris) – jedno z najbardziej popularnych krzewów o pięknie pachnących kwiatach, sprawdzający się w prawie każdych warunkach. Lilak w swojej naturalnej formie osiąga do 7 metrów wysokości, ale dostępne są również szczepione formy na pniu.
9. Klon pospolity ‘Globosum’ (Acer platanoides) – popularna odmiana klona o naturalnie kulistej koronie. Oferowany najczęściej jako drzewo szczepione do kilku metrów wysokości. Ma niewielkie wymagania glebowe. Sprawdza się zwłaszcza w regularnych założeniach ogrodowych, gdyż nie wymaga formowania. Odmianą o purpurowym zabarwieniu liści jest ‘Purple Globe’.
Podobny artykuł -> Jak zaprojektować ogród – najczęstsze błędy
10. Klon czerwony (Acer rubrum) – nam spodobała się odmiana ‘Red Sunset’. Drzewo dorastające w naszym klimacie do około 10 metrów. Liście intensywnie przebarwiają się jesienią na czerwono. Lubi wilgotne i żyzne gleby, ale toleruje również miejsca suche. Sprawdzi się na stanowisku słonecznym lub w delikatnym półcieniu.
11. Wierzba całolistna ‘Hakuro-Nishiki’ (Salix integra) – niewielkie drzewo do kilku metrów, najczęściej w formie szczepionej na pniu. Aby uzyskać piękne wiosenne przyrosty warto ją przycinać. Bardzo mało wymagająca odmiana.
12. Wiąz górski ‘Camperdownii’ (Ulmus glabra) – wiąz o koronie parasolowatej. Wysokość do około 2 – 3 metrów, w zależności od miejsca szczepienia. Wiązy nie lubią suszy i preferują żyzne podłoże.
13. Brzoza brodawkowata ‘Youngii’ (Betula pendula) – popularna, wolno rosnąca odmiana brzozy o przewisających pędach. Wysokość drzewa zależy od miejsca szczepienia (najczęściej około 1 do 2 metrów). Świetna na stanowiska suche i słoneczne.
14. Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) – wolno rosnące drzewo, dorastające do około 8 – 10 metrów. Jego szczególną cechą są kwiaty wyrastające bezpośrednio na gołych pędach wiosną. Kwiaty są drobne, najczęściej różowe i bardzo liczne. To niewielkie drzewo ma średnie wymagania glebowe i najbardziej lubi zaciszne miejsca.
15. Dąb błotny ‘Green Dwarf’ (Quercus palustris) – wolno rosnąca odmiana, dorastająca do maksymalnie 3 metrów wysokości. Posiada zwartą, kulistą koronę. Odmiana bardzo odporna na mróz, dobrze sprawdzająca się w trudniejszych warunkach glebowych.
Są drzewa i krzewy to są również liście 🙂 Jeżeli chcesz dowiedzieć się co można zrobić z liśćmi z drzew i krzewów to zapoznaj się z naszym artykułem >> Co zrobić z liśćmi jesienią? Ziemia liściowa – DIY
p.s. Niektóre z nich znajdziesz u nas -> projekty ogrodów