Żywotnik zachodni w odmianie Szmaragd – ‘Smaragd’ lub ‘Brabant’ zna absolutnie każdy. Popularna thuja ma jednak wiele odmian, które sprawdzą się w większych i mniejszych ogrodach. W tym poradniku chcielibyśmy przedstawić Ci 15 małych thuj, których najprawdopodobniej wcześniej nie znałaś  🙂

15 małych thuj, których wcześniej nie znałaś

Mała thuja

Zdjęcie: Latvian, Getty Images by Canva.com

p.s. Projektując rabaty kwiatowe często używamy tych dwóch gatunków, ponieważ są łatwe w uprawie i ogólnodostępne – często nawet w niedużych sklepach ogrodniczych.

‘Danica’ – cenna, wolno rosnąca odmiana żywotnika. Swoją popularność zyskała dzięki swojemu kulistemu kształtowi, który wytwarza się w sposób naturalny bez konieczności cięcia. Z powodzeniem może być stosowana w regularnych ogrodach. Zimą łuski przebarwiają się na kolor miedziano-zielony.

‘Globosa – dość stara odmiana, również o kulistym pokroju. W ciągu 10 lat drzewo dorasta do około 1 metra średnicy. Zimą przyjmuje szarawozielone zabarwienie. W pełni mrozoodporna odmiana.

‘Amber glow’ – kolejna kulista odmiana żywotnika o zielono-złocistej barwie łusek. Rośnie wolno, w ciagu 10 lat dorasta do około pół metra średnicy. Dobra odmiana do ogrodów skalnych oraz w kompozycjach z innymi wolno rosnącymi roślinami.

‘Filiformis’ – ciekawa, wolno rosnąca odmiana o pokroju płaczącym. W ciągu 10 lat dorasta aż do 1,5 metra, ale nawet bardzo stare okazy nie przekraczają wysokości 3 metrów. Ma nietypowe “sznurowate” gałęzie, które mocno przewisają. W pełni mrozoodporna odmiana, do posadzenia w wyeksponowanych miejscach ogrodu.

‘Golden globe’ – bardzo wolno rosnąca, kulista odmiana żywotnika. Stare egzemplarze dorastają maksymalnie do 1 m wysokości. Pędy mają złociste zabarwienie, które utrzymuje się również zimą. W pełni morozodporna. Po latach może delikatnie tracić kulisty kształt.

A może zainteresuję Cię? – Iglaki do małego ogrodu

małe thuje

Zdjęcie: faustasyan, Getty Images by Canva.com

‘Golden tuffet’ – dość nowa odmiana na rynku, o karłowatym pokroju oraz ciekawych, skręconych pędach. Bardzo wolno rosnąca. Osiąga wysokość do około 0,3 – 0,4 metra i szerokości do 1 metra. Pędy są krótkie, widlastorozgałęzione, falowane o regularnym układzie. Wiosną igły są pomarańczowo-żółte, następnie zielenieją i na zimę przebarwiają się na intensywnie pomarańczowy  kolor. W pełni mrozoodporna. Dobra jako akcent koorystyczny na monotonnej rabacie.

‘Hoserii’ – popularna odmiana o zwartym, kulistym pokroju. Bardzo wolno rośnie. W ciągu 10 lat osiąga około 0,5 m. Ma krótkie, sztywne, ciemnozielone pędy. Odporna na mróz oraz choroby.

‘Hoveyi’ – gęsty, jajowaty krzew dorastający w ciągu 10 lat do 1 metra. Pędy ma wzniesione, wachlarzowate, jasnozielone. Zimą przebarwiają się na kolor brązowy. Odmiana odporna na mróz.

‘Little champion’ – karłowa odmiana o kulistym pokroju. Bardzo wolno rośnie, w ciągu 10 lat do około 0,5 m. Pędy są sztywne i soczyście zielone. Odporna na choroby oraz mróz. Nadaje się na skalniaki i do pojemników.

‘Little gem’ – karłowa, płaskokulista odmiana o nieregularnym pokroju. Rośnie bardzo wolno, do maksymalnie 1 metra. Pędy układają się bardzo nieregularnie, co dodatkowo dodaje atrakcyjności tej odmianie. Odporna na mróz. Lubi stanowiska w pełni słoneczne.

Małe thuje

Zdjęcie: Pretti, Getty Images by Canva.com

‘Miky’ – dosyć nowa, bardzo orginalna odmiana o powolnym wzroście i ciekawym pokroju. Tworzy wąskostożkowe drzewko dorastające, po wielu latach, do maksymalnie 3 metrów. Pędy są lekko zakręcone, pionowe, jasnozielone. Zimą przebarwiają się na brązowo. Dobra mrozoodporność. Do sadzenia w wyeksponowanych miejscach.

‘Teddy’ – oryginalna odmiana o jajowatym pokroju, dorastająca w ciągu 10 lat do 0,3 m wysokości i szerokości. Z początkowo kulista, ale dosć szybko się deformuje. Pędy są cienkie, krótkie i delikatne. Zimą przebarwiają się na fioletowo-brązowo. Odmiana nie w pełni mrozodoporna! Dobra na stanowiska osłonięte od wiatru, do towarzystwa innych roślin.

‘Mr Bowling Ball’ – płaskokulista, karłowa odmiana. Po 10 latach osiąga do 0,7 m wysokości I szerokości. Ma ciekawe “frędzelkowate” pędy, o kolorze zielono-brązowym. Gałązki są nitkowate i delikatnie przewisają. Pokrój oraz ułożenie pędów i łusek sprawia, że krzew przypomina kształtem poduszkę. Może pełnić rolę rośliny okrywowej, ale równie dobrze sprawdzi się na rabatach.

‘Woodwardii’ – stara i popularna odmiana thuji o zwartym, półkolistym pokroju. Dorasta do maksymalnie 1,5 m wysokości i 2 m średnicy. Ma krótkie, jasnozielone pędy, które pozostają soczyście zielone również w okresie zimy. Dobra odmiana do kompozycji z innymi roślinami iglastymi. Dobrze znosi mróz, ale może być wrażliwa na choroby żywotników.

‘Whipcord’ – nowa, bardzo nietypowa odmiana żywotnika. Pędy długie, sznurowate i przewisające. Wznoszą się od środka krzewu i opadają na zewnątrz. Zimą łuski przebarwiają się na kolor brązowy. Odmiana dostępna również w formie piennej, szczepionej na podkładce, zwykle do wysokości 1 metra. Odmiana odporna na mróz, ale lubi zaciszne miejsca. Do posadzenia w wyeksponowanym miejscu.

A może zainteresuję Cię? – 15 drzew i krzewów do małego ogrodu

Czy widziałaś/eś już nasze gotowe projekty ogrodów? Jeżeli jeszcze nie to zapraszamy kliknij >>