Total Views: 5 824

Ogród to przedłużenie Twojego domu. Powinien być miejscem, w którym odnajdziesz spokój, zrelaksujesz się i spędzisz czas z przyjaciółmi i rodziną. Jeżeli jesteś na etapie samodzielne projektowania ogrodu, musisz wiedzieć, że założenie ogrodu od podstaw wymaga czasu, dlatego warto nieco wcześniej rozpocząć jego planowanie. Jesień to doskonały moment na przygotowanie planu działania, który zrealizujemy w przyszłym roku. Dobry koncept pozwoli Ci oszacować Twoje możliwości oraz koszty, które pojawią się w trakcie realizacji. Jak zaprojektować ogród i uniknąć błędów? Poniżej przedstawimy Ci sześć podpowiedzi, jak ich uniknąć.

projektowanie ogrodów

Zdjęcie: toa55, akaratwimages by Canva.com

  1. Jak zaprojektować ogród – pierwszy szkic

Dobrze zaplanowany ogród zawsze powstaje na podstawie planów, szkiców i rysunków. Jeżeli wiesz czego oczekujesz od swojego ogrodu, spróbuj najpierw samodzielnie wykonać taki szkic. Na planie działki nanieś ścieżki, wyznacz miejsca na rabaty kwiatowe, zaznacz strefy wypoczynku oraz miejsca dla wszystkich dodatkowych obiektów, które chcesz umieścić w swoim ogrodzie tj. kompostownik, domek na narzędzia lub altanę. Jeżeli już na etapie wykonywania szkicu czujesz, że nie jesteś w stanie dobrze zaprojektować całego założenia, warto wtedy przemyśleć skorzystanie z gotowych projektów ogrodów lub z usług architekta krajobrazu, który dokładnie pozna Twoje oczekiwania oraz pomoże znaleźć najlepsze rozwiązania.

Uwaga: Warto zgłosić się do architekta odpowiednio wcześniej! Większość z projektantów ogrodów przyjmuje zlecenia jesienią, aby Inwestor mógł rozpocząć pracę już na wiosnę. Pamiętaj, że dobry projekt wymaga czasu, dlatego nie zostawiaj tej decyzji na ostatnią chwilę, ponieważ może okazać się, że zostaniesz bez ogrodu na kolejny sezon 🙁

Kilka wskazówek jak zaprojektować przejścia wokół domu znajdziesz w naszym artykule -> Jak zaprojektować przejście wokół domu?

  1. Sam trawnik wystarczy

“Chciałabym, aby mój ogród był piękny i wymagał jak najmniej pracy” – to jeden z najczęściej wysyłanych do nas wymagań, które ma spełniać projekt. Wiele osób utożsamia bezobsługowy ogród z dużym trawnikiem i kilkoma roślinami wokół. Nic bardziej mylnego! Trawnik to, wbrew pozorom, jeden z najdroższych i najbardziej pracochłonnych elementów ogrodu. Ziemia pod trawnik powinna być odpowiednio przygotowana i wyrównania. Wschodzący trawnik wymaga regularnego podlewania i nawożenia, a później również regularnego koszenia, dosiewania i odchwaszczania. Dobrze skomponowana rabata kwiatowa wymaga minimalnych nakładów pielęgnacji oraz ożywia przestrzeń, dlatego pamiętaj, że sam trawnik to nie wszystko!

Projektowanie ogrodów - trawnik

Zdjęcie: PaulMaguire, Getty Images by Canva.com

  1. Spontaniczne kupowanie roślin

Jeżeli sami dobieramy rośliny do naszego ogrodu, warto takie zakupy wcześniej przemyśleć. Aby dobrze zaprojektować roślinność w ogrodzie powinniśmy znać jej wymagania co do stanowiska, ich wygląd i tempo wzrostu. Powinniśmy przemyśleć kompozycję, aby poszczególne gatunki dobrze się ze sobą komponowały, a całość była efektowna przez cały sezon. Kuszeni przez pięknie wyglądające rośliny w centrach ogrodniczych często dokonujemy niekontrolowanych zakupów. Kończy się to najczęściej problemami z umiejscowieniem tych roślin w ogrodzie i stratą pieniędzy. Należy również pamiętać, że młode rośliny, a zwłaszcza drzewa, potrzebują zwykle wielu lat, aby osiągnąć swój docelowy wzrost. Częste przesadzanie roślin wydłuża czas na osiągnięcie zadowalających efektów i może prowadzić do osłabienia i ostatecznie do obumarcia zakupionych wcześniej sadzonek.

  1. Nie usuwaj drzew i krzewów

Przed przystąpieniem do prac ogrodowych należy przyjrzeć się temu co już znajduje się na terenie ogrodu. Sprawa jest prosta, jeżeli mamy działkę w całości pozbawioną roślin. Jeśli na terenie naszego ogrodu rosną już drzewa i krzewy, a chcemy przeprowadzić gruntowne zmiany, warto dokładnie zwrócić uwagę na ich wygląd oraz zdrowotność. Duże drzewa są cennym elementem przyrodniczym, o czym zdarza się nam zapominać. Dodatkowo są źródłem cienia oraz stanowią osłonę przed wiatrem. Warto poważnie zastanowić się czy potencjalne usunięcie ich z ogrodu nie spowoduje więcej strat niż pożytku. Bardzo często jesteśmy świadkami, gdy drzewa zostają usunięcie, a po kilku latach ponownie dosadzane, bo z działki zrobiła się tzw. patelnia. Jest to podwójna praca, podwójne wydatki, podwójne zmartwienia, dlatego warto to co najmniej dwa razy przemyśleć 😉

Ciekawy artykuł -> 15 drzew i krzewów do małego ogrodu

  1. Zbyt późne kupowanie materiałów budowlanych i mebli ogrodowych

Podstawowe elementy wyposażenia ogrodu tj. ścieżki, również powinny zostać zaplanowane dużo wcześniej. Wiele z materiałów np. do budowy nawierzchni nie jest dostępna na miejscu w wystarczającej ilości. Podobnie sytuacja ma się w przypadku np. płyt tarasowych oraz mebli ogrodowych. Na takie zamówienia bardzo często trzeba czekać nawet ponad miesiąc, dlatego warto to zrobić z wyprzedzeniem.

Koszt ogrodu

Zdjęcie: Arthon meekoong, Canva.com

  1. Nieoszacowanie wydatków

Ogród, podobnie jak i dom wymaga nakładów finansowych. Dotyczy to zarówno przygotowania terenu, prac ziemnych, kupna materiałów oraz samych roślin. Już na etapie planowania powinniśmy zastanowić się, ile chcemy włożyć w niego pieniędzy oraz jak chcemy go pielęgnować w przyszłości, aby uniknąć sytuacji, że zabraknie nam funduszy w trakcie wykonywania poszczególnych prac. Warto wcześniej zorientować się w cenach usług oraz materiałów, aby uniknąć późniejszego zaskoczenia.

Uwaga: Często na wyceny prac ziemnych i innych usług czeka się nawet kilkanaście dni. Dodatkowo, bardzo często firmy zbierają zamówienia nawet na kilka miesięcy przed realizacją. Jeżeli planujesz rozpocząć prace wiosną, to warto już jesienią zarezerwować terminy.

Są to oczywiście tylko NAJCZĘŚCIEJ popełniane błędy i pewnie znalazło by się ich dużo więcej. Podsumowując, nasza rada to “Zacznij planować ogród wcześniej! Pozwoli Ci to oszczędzić wielu błędnych decyzji, nieprzyjemności i frustracji!”. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszych porad lub gotowych projektów ogrodów, które też zaoszczędzą Ci dużo czasu.