Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają dobroczynny i terapeutyczny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pracując z domu lub biura zmuszeni jesteśmy przebywać w jednym pomieszczeniu o ograniczonym przepływie świeżego powietrza, co może wpływać na pogorszenie jakości wykonywanej pracy oraz obniżenie naszego nastroju. Jeżeli szukasz łatwych w pielęgnacji gatunków, oto nasze propozycje roślin do biura i domu, które polepszają jakość powietrza oraz dobrze działają na nasze samopoczucie.

Oto lista roślin do biura i domu oczyszczających powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze

Karolina Grabowska, Pexels by Canva.com

Jeżeli jesteśmy narażeni szczególnie na gorszą jakość powietrza, wybierzmy rośliny o dużych, zielonych liściach, które mają udowodnione skutecznie działanie oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji. Tutaj nasze propozycje:

 • Dracena – bardzo prosta w uprawie roślina doniczkowa, która ma zdolność wiązania formaldehydu w powietrzu. Opcja obowiązkowa do każdego biura, gdyż jest rośliną prawie bezobsługową. Nie wymaga częstego przesadzania i zupełnie wystarczy jej podlewanie raz na tydzień.
 • Fikus – ma niewielkie wymagania, ale bywa „obrażalski”, jeżeli zbyt często zmienia mu się miejsce. Lubi słoneczne stanowiska, a wybór odmian jest bardzo szeroki, od tych o drobnych, wąskich liściach po bardzo duże, eliptyczne. Świetna roślina zarówno do domu jak i do biura.
 • Sansewieria –  nazywana potocznie językiem teściowej 😉 to doskonała propozycja, jeżeli zdarza nam się czasami zapomnieć o regularnym podlewaniu. Ma pięknie, dwubarwne, duże liście, które świetnie oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Dodatkowo, nie wymaga pełnego nasłonecznienia, dlatego odnajdzie się również w lekko ciemniejszych kątach.

Ciekawy artykuł -> Czy tuje są trujące?

Sansewiera

Zdjęcie: pixelshot, Canva.com

 • Epipremum złociste – bardzo popularna roślina domowa. Skutecznie filtruje powietrze, a także ma bardzo małe wymagania co do podlewania i nawożenia. Wytwarza długie, charakterystyczne wąsy, przez co może być również traktowana jako roślina pnąca. Wystarczy pokierować jej wzrost, a będzie w stanie rosnąć wzdłuż ścian, na małych podporach. Epipremum ma wiele odmian, najbardziej ciekawe są te o pstro zabarwionych liściach tj. ‘Marble Queen’ czy ‘Happy Leaf’ oraz popularna ‘Variegata’.
 • Zielistka Sternberga – roślina o udowodnionym skutecznym działaniu oczyszczającym powietrze z formaldehydu. Ma zdolność do bardzo szybkiego wiązania szkodliwych związków z otoczenia. Bardzo prosta w pielęgnacji – wystarczy trochę wody, światła i czasem nawozu, a będzie pięknie rosnąć.
 • Skrzydłokwiat – popularna roślina domowa. Ma dość małe wymagania, ale nie lubi częstej zmiany otoczenia. Wytwarza oryginalne kwiaty, które bardzo długo utrzymują się wśród liści. Roślina oprócz tego, że oczyszcza powietrze, to dodatkowo bardzo ładnie wygląda. Dostępna jest w odmianach o różnej barwie kwiatów, od białej, po różowe i czerwone.
 • Kencja (palma Howea) – dostępna w praktycznie każdym sklepie z roślinami domowymi. Ta popularna, domowa plama wytwarza bardzo dużo liści kosztem niewielkiej pielęgnacji. Lubi lekko podwyższoną wilgotność powietrza i osłonięte od pełnego słońca miejsca. Palma szybko rośnie i dorasta do pokaźnych rozmiarów, dlatego tak chętnie jest stawiana w naszych domach i biurach.

Ciekawy artykuł -> 15 drzew i krzewów do małego ogrodu

kwiaty w biurze

Zdjęcie: Prostock-Studio, Getty Images by Canva.com

Dobierając rośliny do pomieszczenia zwracamy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na zapach.  Rośliny o silnym zapachu mogę działać przytłaczająco, dlatego wybierajmy te o delikatnej, przyjemnej woni:

 • Geranium – roślina ma działanie silnie terapeutyczne oraz uspokajające. Zapach geranium jest delikatny, lekko korzenny, nie każdemu przypadnie do gustu. Roślina jest łatwa w uprawie i bardzo uniwersalna, ponieważ można ją spożywać w postaci naparów lub dodatków np. do herbaty.
 • Lawenda – roślina o przyjemnym, ale dość intensywnym zapachu. Polecamy szczególnie na parapecie lub przy tarasie. Zapach lawendy działa uspokajająco i relaksująco, poprawiając nasz nastrój.
 • Drzewka cytrusowe – olejki wydzielane przez drzewka owocowe działają odprężająco. Nie są to proste w uprawie rośliny, gdyż klimat naszych pomieszczeń nie zawsze im odpowiada. Przy zwiększonej wilgotności powietrza i dostępie do słońca, może wytworzyć powtórnie niewielkie owoce, które nie dość, że pięknie pachną to jeszcze bardzo ładnie wyglądają. Dostępne są zwykle jako miniaturki dostępne w sklepach.
 • Zioła – wszelkie popularne zioła tj. melisa, mięta, rozmaryn, szałwia czy bazylia mają swój charakterystyczny, mocno aromatyczny zapach. Zioła w pomieszczeniach przyjemnie pachną, zwiększając nasze zadowolenie, a dodatkowo są w pełni jadalne. Uatrakcyjniają np. parapety, jednak mają jedną szczególną wadę – często są nadmiernie przez nas zjadane. 😊
Zioła

Zdjęcie: SilviaJansen, Getty Images Signature by Canva.com

Oprócz znanych roślin typowych dla domu, często wybieraną rośliną jest również bluszcz pospolity, który jest na tyle uniwersalny, że jest w stanie rosnąć zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Pnącze może być prowadzone po ścianie, dając wrażenie dżungli w naszym biurze. Bluszcz znacznie poprawia powietrze w pomieszczeniach, usuwając do około 90% szkodliwego benzenu. Uważajmy jednak na jego silnie czepne korzenie!

Warto, aby w naszych pomieszczeniach znalazły się minimum 2 lub 3 rośliny, które skutecznie oczyszczają powietrze z toksycznych substancji, ale również poprawiają wygląd i wprawiają w miły nastrój. Często wyglądają zjawiskowo, tropikalnie, a do tego poprawiaja humor i samopoczucie 🙂

Ciekawy artykuł -> Jak zaprojektować ogród – najczęstsze błędy