Nic tak nie wybudza z zimowej chandry jak pierwsze przebiśniegi, gdy przepięknie wybijają się wczesną wiosną spod pokrywy śniegu. Rośliny cebulowe wiodą prym w wiosennych ogrodach. Świetnie sprawdzają się sadzone w grupach, na trawnikach czy między rabatami, ozdabiając je jeszcze przed pojawieniem się innych roślin.
Pierwsze rośliny cebulowe zakwitają już na początku marca i w zależności od odmiany mogą kwitnąć aż do końca maja. To pozwala nam na osiągnięcie atrakcyjnego wyglądu rabaty już od wczesnych miesięcy, a różnorodność roślin cebulowych oraz łatwość w przesadzaniu daje ogromne możliwości zmiany kompozycji, w zależności od naszych upodobań.
Jak sadzić rośliny cebulowe?
Rośliny cebulowe możemy dosadzać punktowo w wybranych fragmentach rabaty lub na całej jej powierzchni. Zanim byliny wzejdą, rośliny cebulowe będą wypełniać puste miejsca na rabacie i cieszyć nas swymi pięknymi kolorami, następnie wschodzące byliny zasłonią nieatrakcyjnie wyglądające kwiaty i liście pozostałe po kwitnieniu.
W zależności od tego co znajduje się na naszej rabacie, możemy zaplanować różne obsadzenia z roślin cebulowych, dostosowując je do konkretnego stanowiska. Będą one świetnie prezentować się wśród ostnic, kostrzew czy rozplenic, zapewniając wiosenny akcent kolorystyczny na naszej rabacie. Zasadniczo, najwyższe odmiany roślin powinny znajdować się najdalej, a najniższe – przy krawędzi rabaty, jednak odpowiednie skomponowanie wybranych gatunków roślin cebulowych umożliwia nam stworzenie atrakcyjnej „łąki” z kwiatów bez względu na wysokość roślin.
Sposób na naturalny nawóz:
- Jak zrobić kompostownik?
- Co zrobić z liśćmi jesienią? Ziemia liściowa – DIY
- Co zrobić ze skoszoną trawą?
Jakie rośliny cebulowe polecamy?
Ogromną różnorodność kolorystyczną odmian znajdziemy wśród tulipanów. Tulipany mogą różnić się pod kątem wysokości, wypełnienia, wyglądu płatków czy koloru kwiatów, co daje ogromne możliwości kompozycyjne. Pięknie kwitnące odmiany o pełnych kwiatach to np. wcześnie kwitnąca odmiana ‘Orca’ czy kwitnąca w maju odmiana ‘Blue Diamond’. Jeżeli preferujemy odmiany o kwiatach pojedynczych, świetną propozycją jest tulipan zielonokwiatowy (Tulipa Viridiflora) w odmianie ‘Groenland’, który charakteryzuje się od zewnątrz dwubarwnym różowo – zielonym kwiatem. Bardzo atrakcyjna odmiana ‘Black Hero’, posiada bordowo czarne kwiaty, które świetnie będą komponować się z jeszcze brązowymi trawami ozdobnymi. Ta odmiana sprawdzi się np. w połączeniu z niezapominajką alpejską, która najlepiej wygląda posadzona w dużych grupach.
W przypadku narcyzów, mamy do wyboru kwiaty o barwie żółtej, białej, pomarańczowej i mieszanej. Wcześnie kwitnący narcyz w odmianie „Ice folies’ będzie pięknie prezentować się np. z niskimi szafirkami. Świetną odmianą o pełnych kwiatach jest odmiana ‘Cherfullness’, dorastająca do około 30 cm. Narcyzy warto łączyć z innymi roślinami cebulowymi, ale również świetnie zaprezentują się samodzielnie, w większych grupach.
Może Cię zainteresuje -> Ciekawe rośliny do cienia
Niskie rośliny cebulowe tkj. szafirki, krokusy czy cebulica syberyjska najlepiej wyglądają sadzone w grupach, dlatego warto sadzić je jako uzupełnienie wyższych kwiatów oraz na obrzeżach rabat. Szafirki posadzone przynajmniej po kilka obok siebie, będą dobrze prezentować się z wyższymi hiacyntami czy tulipanami. Kolorystycznie możemy postawić na mocno kontrastujące zestawienia np. szafirek z czerwonymi odmianami tulipanów lub bardziej delikatne połączenia – z białymi lub różowymi odmianami hiacyntów.
Wyżej wymienione gatunki będą świetnie rosły zarówno wśród traw ozdobnych, bukszpanów czy większości bylin. Cebule sadzimy na głębokość 2 lub 3 wysokości cebuli. Po kwitnieniu warto jest ogłowić rośliny, czyli usunąć przekwitnięte kwiaty, aby wspomóc regenerację cebuli. Zielone liście pozostawiamy, aby nadal mogły pobierać potrzebne składniki pokarmowe dla rośliny i ostatecznie roślinę oczyszczamy dopiero po uschnięciu wszystkich nadziemnych części. Cebule warto raz na kilka lat wyciągnąć i przezimować. Jeżeli pozostawiamy je w gruncie na okres zimowy warto rabaty kwiatowe przykryć warstwą ściółki.
Dosadzenie nawet dużej ilości roślin cebulowych nie wpłynie w żaden sposób na zdrowotność i jakość roślin na naszej rabacie, a zapewni atrakcyjny wygląd ogrodu już od początku wczesnej wiosny.
Sadząc rośliny cebulowe jesienią warto zadbać również o odpowiednie przygotowanie rabaty na zimę ->Jak przygotować rabaty kwiatowe na zimę?
A o to efekt obsadzenia rabaty, który wykonaliśmy u siebie – kwiecień 29.04.2023