Jak przygotować rabaty kwiatowe na zimę? Bardzo często zadajecie nam to pytanie w mailach i komentarzach, dlatego postanowiliśmy przygotować Wam krótką instrukcję co warto, a czego nie warto robić 🙂
Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków warto pokusić się o przygotowanie rabat na okres spoczynku. W skład prac wchodzą m.in. oczyszczanie, cięcie roślin i ściółkowanie. Umiejętnie skomponowane rabaty najczęściej nie wymagają specjalnego przygotowania do zimy, ale przeprowadzenie kilku najważniejszych prac może znacząco wpłynąć na efektowny wygląd rabat w przyszłym sezonie.
Czy obcinamy rośliny na rabatach ogrodowych na zimę?
Zdecydowana duża ilość roślin nie wymaga przycinania na zimę. Może być wręcz odwrotnie. Rozplenice, miskanty, trzcinniki, hortensje, a także inne rośliny stanowią ozdobę zimowego ogrodu. Ponadto nieprzycięte pędy są dodatkową ochroną roślin przed mrozem i wiatrem. Dlatego radzimy usunąć jesienią jedynie to, co wygląda nieestetycznie, a resztę pozostawić do wiosny.
Pamiętaj, że wszystkie usunięte części roślin możemy wrzucić na kompostownik. Jeżeli pędy są zdrewniałe, przed wrzuceniem do kompostu tniemy je na mniejsze kawałki sekatorem lub szpadlem, żeby łatwiej mogły się przekompostować. Opadłe liście z drzew i krzewów możemy zostawić na rabacie jako wartościową ściółkę, ale jeśli bardzo zależy nam na schludnym i uporządkowanym wyglądzie, to możemy je zgrabić i wrzucić do kompostu. Jesień to moment na przycięcie części nadziemnych roślin cebulowych i wykopanie bulw roślin wrażliwych na mróz.
Czy grabimy liście na rabatach kwiatowych?
Nie musimy grabić opadłych liści z drzew na rabatach kwiatowych 🙂 Jeżeli nie masz ochoty i taki wygląd Ci nie przeszkadza, to nie musisz oczyszczać rabat kwiatowych z liści. Taki zabieg ma bardziej zalety kosmetyczne niż praktyczne. Liście to materiał organiczny, który z czasem się rozłoży i stworzy wartościową ściółkę dla roślin. Warto je zatem zostawić, a przy okazji zaoszczędzić sobie niepotrzebnej pracy.
Kiedy ściółkujemy kompostem?
Jesień to najlepszy moment do ściółkowania rabat kwiatowych kompostem. Dzięki temu zatrzymujemy w glebie ciepło nagromadzone podczas lata i zapewniamy lepsze warunki wzrostu roślin. Nie tylko zabezpieczamy rabaty na zimę, ale dodatkowo wzmacniamy je materią organiczną na przyszły sezon. Ściółkując, wysypujemy kompost na całą rabatę. Najlepiej, aby warstwa miała grubość około 5 cm. Nic nie przekopujemy. Pamiętaj, że kompost to nie obornik ani kora ogrodowa 🙂
Jak zrobić samodzielnie kompost? Oto nasze propozycje:
Co zrobić z opadającymi liśćmi?
Co zrobić ze skoszoną trawą?
Kiedy okrywamy rośliny na zimę?
Rośliny (wymagające okrycia) należy okrywać najwcześniej w listopadzie, chyba, że mamy wyjątkową ciepłą jesień to dopiero kiedy temperatura ustabilizuje się na poziomie około 0 stopni. Wcześniej tego nie robimy, ponieważ rośliny pod wpływem wysokich dziennych temperatur mogą się rozhartowywać i później osiągniemy efekt odwrotny. Rośliny okrywamy np. korą, gałązkami iglastymi lub suchymi liśćmi.
Kiedy ostatni raz kosimy trawę przed zimą?
Trawę należy kosić tak długo, jak długo rośnie. Trawa w zimie nie powinna być dłuższa niż 5 cm, bo będzie narażona na gnicie i choroby grzybowe. Jeśli więc nawet późną jesienią wciąż rośnie, należy ją ściąć. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie robić tego w mroźny dzień oraz gdy pada i trawa jest mokra.
Jak nawozimy rabaty kwiatowe ściółkowane korą lub kamieniem ozdobnym?
Kora ogrodowa jest materią organiczną ulegającą procesowi rozkładu, zatem już sama w sobie stanowi nawóz. Natomiast jeśli rośliny tego potrzebują, możemy je dodatkowo zasilić płynnym biohumusem, obornikiem płynnym lub granulowanym czy wiórami rogowymi, sypiąc je bezpośrednio na korę w pobliżu roślin. Należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu kory na rabatach.
Rabaty ściółkowane kamieniem należy zasilać, podając nawóz bezpośrednio do strefy korzeni roślin, a nie na kamienną ściółkę, która może się brudzić i wyglądać nieestetycznie. Stosujemy te same nawozy co wyżej, np. biohumus, wióry rogowe, obornik płynny lub granulowany.
Czy pod rabaty kładziemy agrowłóknine?
Agrowłókninę można zastosować pod rabaty kwiatowe w przypadku, gdy chcemy stłumić chwasty wieloletnie. Pozostawiamy ją wówczas na okres 2-3 lat, po czym należy ją zdjąć. Nidy nie pozostawiamy jej dłużej, ponieważ z czasem rośliny mają coraz gorsze warunki wzrostu. Ta zasada dotyczy także rabat ściółkowanych kamieniem ozdobnym lub grysem.
Inne prace wykonywane na rabatach w okresie jesiennym
Jesień to doskonały czas, aby zastanowić się nad posadzeniem nowych rabat kwiatowych lub ewentualnie przeorganizowaniem obecnych.
Możemy rozmnażać rośliny poprzez podział karpy korzeniowej. W taki sposób możemy rozmnażać np. trawy ozdobne i byliny. Jeśli posiadamy w rabacie tawuły, można wykopać odrosty korzeniowe i również przesadzić w nowe miejsca. W razie potrzeby możemy również ograniczyć ekspansywne byliny , aby ograniczyć ich rozrost.
Przed pierwszymi przymrozkami możemy pokusić się o związanie traw ozdobnych. Ważne, aby robić to w suchy i słoneczny dzień, aby nie narażać roślin na choroby grzybowe. Na przykład miskanty związujemy za pomocą sznurka jutowego dość ciasno, aby mogły tak wytrzymać całą zimę lub zaplatamy ze źdźbeł traw warkocze.
Możemy pokusić się również o uzupełnienie rabaty różnymi cebulami, które pięknie zakwitną już wczesną wiosną. Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić to nasze porady w artykule – Rośliny cebulowe – olśniewające rabaty już wczesną wiosną