Kompost to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych nawozów do naszego ogrodu. Jest to efekt końcowy przetworzenia bioodpadów w trakcie  różnych procesów biologicznych, dzięki któremu otrzymujemy żyzną, bogatą w składniki odżywcze mieszankę, którą możemy z powodzeniem wykorzystać w naszym ogrodzie. W tym artykule przybliżymy wam jak zrobić kompostownik oraz dlaczego warto mieć go w swoim ogrodzie.

Jak zrobić kompostownik

Zdjęcie: schulzie, Getty Images by Canva.com

Z czego składa się kompost?

Żeby uzyskać dobry kompost potrzebujemy dwóch rodzajów bioodpadów – zielonych i brązowych. Odpady brązowe to przede wszystkim cięte gałęzie drzew (najlepiej drzew owocowych, ale nie tylko), zmielona kora sosnowa, ale również karton. Odpady zielone pozyskujemy głównie z naszych ogrodów w trakcie prac pielęgnacyjnych, w tym oczyszczania go z opadniętych liści, cięcia krzewów i drzew, usuwania przekwitłych bylin i traw oraz zbierania skoszonej trawy. Stosunek zielonych odpadów do brązowych powinien wynosić około 60% brązowych i 40% zielonych. Brązowe odpady odpowiadają przede wszystkim za odpowiednie wietrzenie mieszanki kompostowej, a zielone stanowią bazę składników mineralnych. Tylko takie połączenie gwarantuje nam skuteczny proces kompostowania.

Pamiętajmy, żeby do kompostu nigdy nie wrzucać nasion chwastów 😊

Jak zrobić kompostownik

Zdjęcie: schulzie, Getty Images by Canva.com

Na co zwrócić uwagę przygotowując mieszankę kompostową?

Przygotowując kompost ważne jest odpowiednie ułożenie poszczególnych warstw odpadów. Odpady brązowe i odpady zielone powinny być ułożone naprzemiennie, aby uzyskać lepsze napowietrzenie, a dzięki temu skuteczne kompostowanie. Kompostowanie samych zielonych odpadów bez odpowiedniego przepływu powietrza skutkuje gniciem mieszanki, która powoduje przykry zapach i nie nadaje się do użycia. Po wrzuceniu odpadów możemy delikatnie przemieszać mieszankę, np. za pomocą wideł lub grabi. Kompost powinien być stale lekko wilgotny, ale nie mokry, dlatego trzeba stale kontrolować jego stan w trakcie sezonu oraz zimą.

Podobny artykuł -> Co zrobić ze skoszoną trawą?

Jak zrobić kompostownik? 

Budowa kompostownika nie jest skomplikowana. Aby zrobić kompostownik należy dostosować jego wielkość do wielkości ogrodu, tak abyśmy mieli wystarczająco miejsca na magazynowanie naszych bioodpadów. Kompostownik możemy wykonać samodzielnie z drewnianych desek. Ważne, aby odpowiednio zaimpregnować drewno np. naturalnym pokostem lnianym oraz pozostawić przerwy między deskami, aby w środku panował stały dopływ świeżego powietrza. To najważniejsza zasada przy każdym kompostowniku, ponieważ to dzięki dostępowi tlenu możliwe jest przeprowadzenie skutecznego procesu kompostowania. Nie nakładajmy jednak foli na spód kompostownika, ponieważ do skutecznego kompostowania potrzebny jest kontakt mieszanki z glebą. Pamiętajmy, aby na dnie kompostownika przygotować otwór do pobierania mieszanki, gdyż gotowy kompost zawsze znajduje się na dnie.

Jak zrobić kompostownik

Zdjęcie: Madzia71, Getty Images Signature by Canva.com

Może cię zainteresować -> Co zrobić z liśćmi jesienią? Ziemia liściowa – DIY

Koszt założenia kompostownika

W zależności na to w jakiej formie zdecydujemy się zbudować kompostownik, najprostszy kompostownik z desek może nas kosztować około dwustu złotych. Droższe będą kompostowniki kupione w sklepie lub termokompostowniki. Tego typu kompostownik pozwala na dość szybkie uzyskanie kompostu przez odpowiednią izolację i utrzymanie wyższej temperatury, która jest szczególnie ważna w okresie zimowym, kiedy proces kompostowania zwalnia.

Jak długo trwa kompostowanie?

Mieszanka kompostowa gotowa jest najszybciej po około pół roku od przygotowania, a optymalnie po około roku do osiemnastu miesięcy. Aby przyspieszyć proces kompostowania można zastosować specjalne preparaty zawierające różne szczepy bakterii przyspieszające proces kompostowania oraz zastosować nawozy wapniowe. Ważna jest również różnorodność mieszanki oraz odpowiednia wilgoć i stały dopływ powietrza.  Gotowy kompost ma przyjemny, ziemisty zapach oraz lekką strukturę i czarny kolor.

Ciekawy artykuł -> Jak rozluźnić glebę gliniastą w ogrodzie?

Do czego używać kompost?

Kompost to doskonałe źródło materii organicznej, bogatej w cenne składniki mineralne. Dzięki lekkiej strukturze, poprawia on zbyt ciężkie gleby oraz uzupełnia w składniki odżywcze. Co więcej, poprawia cyrkulację powietrza i zwiększa masę organiczną podłoża. Stanowi świetny nawóz dla roślin, ponieważ wolno uwalnia składniki odżywcze do gleby, nie powodując jej przenawożenia. Jest w pełni naturalny i ekologiczny, a także pozwala na skuteczne pozbywanie się bioodpadów, które powstają np. w trakcie corocznych wiosennych prac ogrodowych. Jeżeli zastanawiacie się jak nawozić nasze projekty, aby pięknie rosły to polecamy zdecydowanie kompost.Raz w roku, jesienią, obsypcie Wasze rabaty ogrodowe kompostem, a kolejnym roku będą bujnie i obficie kwitły 🙂