Total Views: 2 110

Warzywnik w ogrodzie to doskonała opcja dla wszystkich, którzy stawiają na naturalność i ekologiczne podejście do ogrodnictwa. W dobie drożejących cen oraz szeroko stosowanej chemii, własna uprawa warzyw to najlepsza alternatywa na zdrowe i smaczne warzywa. W artykule skupimy się na tym co należy wiedzieć, aby założyć podwyższane warzywniki oraz jakie mamy możliwości w związku z jego wyglądem i sposobem uprawy.

Podwyższane warzywniki

Zdjęcie: Woodtechnika, Gardentechnika

Posiadając własny warzywnik w pełni kontrolujemy rozwój uprawianych przez nas warzyw. Dzięki temu mamy pewność, że to co wyhodowaliśmy samodzielnie jest zawsze świeże i co najważniejsze  bardzo zdrowe. Większość z warzyw wysiewa się z nasion, które są bardzo tanie i szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych.

Co posadzić w naszym pierwszym warzywniku?

Jeżeli nie czujemy się pewnie, warto na początek postawić na warzywa proste w uprawie. Najlepiej sprawdzą się tutaj: rzodkiewki, sałata, marchew, fasola szparagowa, cukinia czy koperek. Zwróćmy uwagę również na nasze osobiste preferencje – uprawiajmy to co naprawdę zamierzamy później wykorzystać.

Podwyższane warzywniki  – na co zwrócić uwagę?

  1. Specyfikacja i wymagania warzyw

Kupując nasiona musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy: terminy wysiewu, szybkość wzrostu, mrozoodporność oraz przewidywany termin gotowości do spożycia. Pamiętajmy, że inny termin wysiewu będzie dla rzodkiewki, która dobrze znosi niewielkie przymrozki, a inny dla pomidora, który musi mieć zapewniony duży dostęp światła oraz dodatnią temperaturę przez cały okres swojego rozwoju.

Ciekawy artykuł -> Jak zrobić kompostownik?

podwyższany warzywnik

Zdjęcie: Garden Technika

  1. Docelowa wielkość warzyw i przestrzeń jaką zajmą

Wysiewając warzywa zwróćmy uwagę na ich wzrost i rozwój. Na opakowaniach z nasionami zwykle znajdziemy optymalną odległość wysiewu pomiędzy nasionami. Dodatkowo, pamiętajmy, że niektóre warzywa lepiej jest sadzić w rzędzie, a niektóre nie. Warzywa tj. marchew, pietruszka czy rzodkiewka możemy sadzić w rządku. Duże warzywa tj. cukinia, dynia czy ogórki wymagają znacznie więcej przestrzeni. Wielkość warzywnika powinna być dostosowana do wielkości warzyw i naszych potrzeb co do ich uprawy.

Podwyższane warzywniki

Zdjęcie: Woodtechnika, Gardentechnika

  1. Miejsce na warzywnik

Jeżeli wiemy już mniej więcej co chcemy uprawiać, zastanówmy się dobrze nad miejscem w ogrodzie, które najlepiej będzie się nadawać do założenia warzywnika. Powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów, a zarazem w takim miejscu, aby nie utrudniało korzystania z części rekreacyjnej działki. Dobrze, żeby sąsiadowało z ujęciem wody, gdyż uprawa warzyw wymaga częstego i regularnego podlewania.

  1. Przygotowanie podłoża

Ziemia pod uprawę warzyw musi być żyzna i odpowiednio przepuszczalna. Nie może być zbita ani zbyt piaszczysta. Dobrze, by była również wzbogacona kompostem lub innymi naturalnymi nawozami.

Ciekawy artykuł -> Co zrobić ze skoszoną trawą?

  1. Odpowiednia pielęgnacja

Warzywa wymagają codziennego doglądania i pielęgnacji. Należy regularnie odchwaszczać grządki oraz podlewać. Woda jest najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu nasze warzywa rosną duże i smaczne. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek oznaki chorób na roślinie od razu ją usuńmy, aby nie dopuścić do przejścia na pozostałe warzywa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szkodników możemy posadzić między rzędami warzyw różne zioła oraz kwiaty np. nagietki czy aksamitki. Do pielęgnacji naszego warzywnego ogródka zaopatrzmy się w podstawowe sprzęty ogrodnicze tj. szpadel, grabie, widły oraz motyka, a także wąż ogrodowy lub konewka, w zależności od tego jak planujemy podlewać naszą uprawę.

Podwyższane warzywniki

Zdjęcie: Woodtechnika, Gardentechnika

Podwyższane warzywniki

Podwyższane warzywniki to gotowe, drewniane moduły w postaci skrzyń lub ich fragmentów. Pozwalają nam dostosować ich ilość oraz wielkość, dzięki czemu jesteśmy w stanie założyć warzywnik nawet w niewielkich ogrodach. Najbardziej popularne są drewniane skrzynie. Stawiajmy na trwałe drewno oraz zabezpieczenie nietoksycznymi impregnatami, co pozwoli na zachowanie trwałości drewna nawet przez wiele lat. Przykłady podwyższanych warzywników znajdziecie u naszego Partnera GardenTechnika.pl

Zalety podwyższanych warzywników

Niewątpliwymi zaletami podwyższanych warzywników są ich estetyka i wygoda użytkowania. Podwyższane warzywniki wyglądają bardzo schludnie i świetnie pasują nawet do bardzo nowoczesnych założeń ogrodowych. Skrzynie mogą być niskie oraz dość wysokie, co ma szczególne znaczenie dla osób, które chcą zminimalizować wysiłek związany z pochylaniem się nad grządkami w celu ich pielęgnacji.  Co więcej, jest to znacznie lepsza opcja, jeśli mamy w ogrodzie słabą glebę. W gotowych warzywnikach przygotowujemy tylko taką ilość żyznej ziemi ile potrzeba do wypełnienia skrzyni, bez konieczności przekopywania gruntu oraz poprawiania jego struktury. Warzywa w skrzyniach rosną zwykle dużo szybciej ze względu na lepsze utrzymanie wilgoci oraz dzięki lepszemu nagrzewaniu się ziemi w donicy. Przygotowanie ziemi do skrzyni minimalizuje również ryzyko wystąpienia chwastów, na które jesteśmy znacznie bardziej narażeni uprawiając warzywa w gruncie. Pozwala to również na przygotowanie odpowiedniej mieszanki ziemi pod konkretne warzywa, które mogą różnić się między sobą zapotrzebowaniem na konkretne składniki lub nawozy. W przypadku wystąpienia szkodników, których nie możemy się pozbyć znacznie łatwiej jest wymienić ziemię na nową bez konieczności walki z problemem.

Ciekawy artykuł -> Jak rozluźnić glebę gliniastą w ogrodzie?

Uprawianie własnych warzyw to nie tylko zdrowe i zawsze świeże warzywa, ale również satysfakcja z ich uprawy, którą możemy z przyjemnością uczcić na naszym talerzu. Mamy nadzieje, że z naszymi poradami z sukcesem założycie swój pierwszy warzywnik.

Ciekawy artykuł -> Co zrobić z liśćmi jesienią? Ziemia liściowa – DIY

*Artykuł powstał we współpracy z firmą Garden Technika i zawiera lokowanie produktów firmy.