Total Views: 6 588

Gleba gliniasta to ciężkie podłoże dla rozwoju roślin, ale bogate w składniki mineralne. Z powodzeniem można uprawiać na niej różne rośliny, ale najpierw wymaga to kilku zabiegów poprawiających jej przepuszczalność. Dziś podpowiemy Wam jak skutecznie rozluźnić glebę gliniastą. Nie jest to tak skomplikowane jak Wam się wydaje, ale wymagania nieco czasu i pracy 😉

Zdjęcie: nixoncreative, Getty Images by Canva.com

Po czym poznać glebę gliniastą?

Gleba gliniasta silnie wiąże wodę w glebie. Podłoże jest zwykle zbite i zimne. Latem, pod wpływem suszy z wierzchu powstają na niej charakterystyczne pęknięcia, a zimą bardzo długo pozostaje ona zamarznięta. Gleba gliniasta kiedy zbyt mocno wyschnie pęka, uszkadzając lub nawet przerywając delikatne korzenie roślin. Woda wolno wsiąka w glebę gliniastą i długo się w niej utrzymuje, dlatego często powstają na niej długo utrzymujące się kałuże. Już takie cechy gleby gliniastej powodują, że jest to podłoże bardzo trudne do zaakceptowania przez większość roślin ozdobnych. Gliniaste podłoże ma jednak ogromną zaletę: jest bogate w składniki odżywcze, w tym mikro i makroelementy. Zastosowanie więc odpowiednich modyfikacji pozwoli nam na uzyskanie cennego podłoża pod rośliny.

Zdjęcie: terimakasih0, pixabay by Canva.com

Jak poprawić glebę gliniastą?

Optymalnym rozwiązaniem jest modyfikacja podłoża na etapie zakładania ogrodu. Ponieważ zabiegi rozluźniające podłoże gliniaste należy powtarzać, najlepiej jest już na początku odpowiednio przygotować ziemię pod posadzenie roślin, aby w przyszłości nie musieć wykonywać skomplikowanych zabiegów poprawiających jej strukturę.

Ciekawy artykuł, które może Cię zainteresuje -> Co zrobić ze skoszoną trawą?

  1. Usuń chwasty i oczyść glebę 

Ziemię gliniastą pod nasz ogród należy na początku dokładnie odchwaścić i rozluźnić. Na niewielkich powierzchniach, takich jak rabaty, możemy to zrobić za pomocą wideł. Wbijamy widły w glebę i delikatnie wzruszamy ziemię, aby stała się miękka, pulchna i dobrze napowietrzona. Z tak rozluźnionego podłoża łatwo nam będzie wyjąć wszystkie chwasty. Na dużych powierzchniach łatwiej będzie wspomóc pracę maszynami np. glebozgryzarką. Dokładne oczyszczenie terenu na początku jest konieczne, aby zminimalizować ryzyko szybkiego powrotu chwastów.

Pamiętajmy, że gleba jest źródłem życia wielu pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic, których działania decydują o prawidłowym wzroście roślin. Zbytnie naruszanie gleby przez jej przekopywanie niszczy naturalną kulturę gleby i zakłóca prace pożytecznych organizmów, które w naturalny sposób dbają o jej jakość i żyzność.

  1. Zastosuj materiały poprawiające strukturę gleby 

Aby dobrze rozluźnić glebę gliniastą należy wymieszać ją z piaskiem. Powinien być to piasek gruboziarnisty, ponieważ zbyt mała frakcja piasku nie zapewni odpowiedniego rozbicia ciężkiego podłoża. Piasek to jednak zwykle za mało, więc aby dodatkowo zasilić podłoże w cenne składniki warto dodać obornik granulowany lub kompost. Zastosowanie nawozów organicznych umożliwi również pracę dżdżownic, które drążąc podziemne korytarze, dodatkowo napowietrzają glebę.

  1. Dbaj o glebę każdego roku

Ciężka, gliniasta gleba przy zaniedbanej pielęgnacji może wrócić do swojej pierwotnej formy. Aby zachować jej dobrą strukturę pamiętajmy o corocznych zabiegach. Trawnik należy piaskować i nawozić obornikiem granulowanym, a rabaty ozdobne trzeba sciółkować grubą warstwą kompostu, który będzie zasilać podłoże w cenne składniki i cały czas wspomagać utrzymanie odpowiedniej struktury gleby, a przy tym nie dopuści do przesychania podłoża. Ponadto może być stosowany przez cały sezon bez obawy o przenawożenie.

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.GardenTechnika.pl

Oto przykład jak rozluźnić glebę gliniastą pod rabaty ogrodowe

Przyjmijmy, że chcesz założyć rabaty kwiatowe na glebie gliniastej, ale musisz poprawić jakość ziemi, bo wybrane przez ciebie rośliny potrzebują przepuszczalnego podłoża i nie urosną w zbitej glinie. Oto co musisz zrobić:

  1. Wyznacz kształt rabaty, usuń chwasty i większe kamienie.
  2. Wzdłuż krawędzi rabaty zamontuj obrzeże, które oddzieli rabatę od pozostałej części ogrodu
  3. Na całej powierzchni rabaty rozsyp 10-centymetrową warstwę gruboziarnistego piasku frakcji 2-4 mm i delikatnie przemieszaj z wierzchnią warstwą gleby na głębokości ok. 20-30 cm
  4. Następnie na całej powierzchni rabaty 10-centymetrową warstwę kompostu
  5. Wszystko starannie wyrównaj grabiami i delikatnie zagęść za pomocą stóp, a następnie raz jeszcze grabiami wszystko wyrównaj
  6. Posadź rośliny i podlej
  7. Każdego roku jesienią ściółkuj rabatę 5-centymetrową warstwą kompostu
  1. Postaw na podwyższone rabaty

W przypadku, jeśli nie mamy możliwości zmiany struktury ziemi lub chcemy wykorzystać teren pod warzywnik lub mniejszą rabatę, postawmy na podwyższane rabaty. Są to najczęściej drewniane skrzynie, które możemy postawić w ogrodzie i wypełnić dobrej jakości ziemią, która nie będzie wymagać od nas oczyszczania ani specjalnego przygotowywania. Ziemia w skrzyniach szybciej się nagrzewa co pozwala na lepszy i szybszy rozwój roślin. Zaletą podwyższanych rabat jest również wygoda pielęgnacji, bo nie wymagają one nadmiernego schylania się. Propozycję podwyższanych skrzyń na rabaty warzywne i kwiatowe znajdziecie u naszego Partnera -> Garden Technika.

podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.GardenTechnika.pl

Ciekawy artykuł -> Jak założyć kompostownik – krok po kroku

Gleba gliniasta, mimo trudności w uprawie jest glebą o największej możliwości magazynowania składników odżywczych potrzebnych do rozwoju roślin. Dzięki odpowiednim zabiegom rozluźniającym jej strukturę i poprawiającym jej warunki wodne, może stać się cennym podłożem pod nasze rośliny.

*Artykuł zawiera lokowanie produktów firmy GardenTechnika.pl