Co zrobić z opadającymi liśćmi? To pytanie na pewno doskwiera niejednej z Was 🙂 Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie tzw. ziemi liściowej. Jest to rodzaj kompostu, do którego wykorzystuje się opadłe liście drzew i krzewów owocowych oraz ozdobnych. Rozłożone liście tworzą masę organiczną, która może zostać w różny sposób użyta w naszych ogrodach. Dzisiaj opowiemy wam o tym jak prawidłowo przygotować taką ziemie liściową, na co uważać oraz jakie może mieć zastosowanie w naszym ogrodzie. 🙂

Jak powstaje ziemia liściowa?

Ziemia liściasta powstaje na skutek rozkładu materii organicznej (w tym wypadku głównie opadłych liści) pod wpływem wilgoci oraz temperatury. Tylko w takich warunkach jest w stanie rozłożyć się do pożądanego przez nas wyglądu oraz struktury. Przekompostowana ziemia liściowa jest lekka, przewiewna, o obojętnym odczynie pH i przypomina w swojej strukturze próchnicę.

Metody przygotowania ziemi liściowej

Aby przygotować materiał do zrobienia ziemi liściowej należy zebrać opadłe liście z ogrodu. Warto takie liście zbierać w wilgotny dzień, gdyż wilgoć jest konieczna do skutecznego przekompostowania. Jeżeli liście są suche, należy je dobrze zwilżyć. Liście możemy rozdrobnić np. przez użycie kosiarki lub ręcznie, co znacznie przyspieszy rozkład. Ziemie liściową możemy przygotować na kilka sposobów, oto dwa najpopularniejsze z nich:

  1. Ziemia liściowa w foliowych workach

Jest to szybki i wygodny sposób przygotowania ziemi liściowej. Zebrane, zwilżone liście wkładamy do foliowych worków. Dobrze, aby worki były czarne, bo to przyspiesza proces rozkładu! Ze względu na to, że ziemia liściowa jest uboga w składniki pokarmowe, możemy do worka dodać dojrzałego kompostu lub obornika. Dodanie tych składników, oprócz poprawy właściwości, dodatkowo przyspieszy proces rozkładania się liści. Worki wypełniamy do pełna liśćmi, ugniatamy i polewamy wodą. Związane worki przekuwamy w kilku miejscach ostrym narzędziem, aby zapewnić stały dostęp powietrza. Tak przygotowane worki magazynujemy w zacisznym miejscu ogrodu. Worki co kilka miesięcy należy sprawdzać i poruszać, aby nie dopuścić do gnicia i tworzenia się zbitych brył. Ważne, aby masa w workach była stale wilgotna!

Co zrobić z liśćmi

Zdjęcie: Ian Dyball, Getty Images by Canva.com

  1. Ziemia liściowa w kompostowniku

Przygotowanie ziemi liściowej w kompostowniku jest podobne, jak w przypadku użycia worków foliowych. Liście układamy w pryzmie warstwami przełożonymi kompostem. Tutaj również możemy zastosować dodatek z nawozów azotowych lub obornika, aby polepszyć jej właściwości. Przygotowaną pryzmę przysypujemy cienką warstwą ziemi, obficie podlewamy i zabezpieczamy od góry np. folią. Ważne, aby do takiego kompostownika nie dodawać żadnej innej materii organicznej tj. odpady po warzywach i owocach. Tak przygotowaną masę co kilka miesięcy należy przemieszać oraz zwilżyć, aby nie dopuścić do przesuszenia.

Ziemia liściowa jest gotowa zwykle w ciągu 1 – 2 lat, w zależności od stopnia rozdrobnienia liści na początku, dodanych nawozów oraz od gatunków, z których pochodziły użyte liście. W najlepszych warunkach może być już gotowa nawet w ciągu pół roku.

Co zrobić z liśćmi

Zdjęcie: chameleonseye, Getty Images by Canva.com

Jakie liście stosować, a jakich nie stosować?

Różne gatunki roślin mają liście o różnej strukturze i szybkości rozkładu. Gatunki drzew o szybko rozkładających się liściach to np. brzoza, jabłoń czy wierzba. Najdłużej rozkładają się liście roślin posiadających tzw. garbniki, czyli substancje znajdują się w roślinie, które naturalnie odstraszają szkodniki. Jeżeli dana roślina posiada dużą ilość garbników, jej liście i pędy rozkładają się dużo dłużej. Do takich gatunków należą m. in. dęby i orzechy. Ziemię z liści tych gatunków warto przekompostować osobno. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy dana roślina nie wpływa negatywnie na wzrost innych roślin. Orzech włoski jest rośliną, której opadające i rozkładające się liście hamują wzrost roślin wokół. Warto zwrócić na to uwagę w trakcie przygotowywania ziemi liściowej i rozważyć kompostowanie liści orzecha w osobnym miejscu, a także rozważnie ją stosować tylko przy roślinach, na które nie wpłynie niekorzystnie taki dodatek kompostu.

Dużą ilość garbników posiadają również drzewa iglaste, w tym sosny i żywotniki. Igły często pokryte są dodatkowo warstwą wosku, co znacznie utrudnia rozkład. Z tego względu nie stosuje się roślin iglastych do robienia ziemi liściowej.

Bardzo ważne, aby na zebranych liściach do kompostu nie było żadnych oznak chorób oraz szkodników. Nie zaleca się kompostowania liści z drzew, które często są porażane przez choroby, ponieważ na liściach mogą bytować larwy szkodników.

Zastosowanie ziemi liściowej

Gotową ziemie liściową możemy zastosować na kilka sposobów. Najlepiej sprawdza się jako dodatek do gleby, ponieważ znacznie poprawia jej strukturę. Zwiększa ona pojemność wodną podłoża oraz wpływa na lepszą przewiewność mocno zbitych i ciężkich gleb. Dobrze sprawdza się również do ściółkowania rabat kwiatowych. Warstwa ziemi liściastej wokół roślin ogranicza rozwój chwastów i korzystnie wpływa na utrzymanie wilgotności w glebie. Jeżeli w trakcie przygotowania ziemi liściowej użyliśmy naturalnych nawozów tak przygotowana ziemia może również stanowić dodatkowy nawóz dla naszych roślin.

Przygotowanie ziemi liściastej to łatwy i tani sposób na uzyskanie wartościowego kompostu, którego możemy później z powodzeniem użyć w ogrodzie. Mamy nadzieje, że nasze rady pomogły Ci w zrozumieniu czym jest ziemia liściasta oraz zachęcą Cię do wykonania jej dla swojego ogrodu 🙂

Podobne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  1. Jak rozluźnić ziemię gliniastą pod rabaty kwiatowe?
  2. Rośliny cebulowe – olśniewające rabaty już wczesną wiosną
  3. Jak zrobić kompostownik?
  4. Co zrobić ze skoszoną trawą?