Gleba gliniasta to ciężkie podłoże dla rozwoju roślin, ale bogate w składniki mineralne. Z powodzeniem można uprawiać na niej różne rośliny, ale najpierw wymaga to kilku zabiegów poprawiających jej przepuszczalność. Dziś podpowiemy Wam jak skutecznie rozluźnić glebę gliniastą pod rabaty kwiatowe. Nie jest to skomplikowane, ale wymaga nieco czasu i pracy 😉

gleba gliniasta

Zdjęcie: icon0.com, mosufoto, RuudMorijn Getty Images by Canva.com

Jak poznać glebę gliniastą?

Gleba gliniasta silnie wiąże wodę, jest zwykle zbita, gęsta i zimna. Latem, pod wpływem suszy z wierzchu powstają na niej charakterystyczne pęknięcia, a zimą bardzo długo pozostaje zamarznięta. Woda wolno wsiąka w glebę gliniastą i długo się w niej utrzymuje, dlatego często powstają na niej długo utrzymujące się kałuże. Już takie cechy gleby gliniastej powodują, że jest to podłoże bardzo trudne do zaakceptowania przez większość roślin ozdobnych, czy warzyw. Gliniaste podłoże ma jednak ogromną zaletę: jest bogate w składniki odżywcze, w tym mikro i makroelementy. Zastosowanie więc odpowiednich modyfikacji pozwala na uzyskanie cennego podłoża pod rośliny.

Zdjęcie: terimakasih0, pixabay by Canva.com

Jak rozluźnić glebę gliniastą pod rabaty ogrodowe

Przyjmijmy, że chcesz założyć rabaty kwiatowe na glebie gliniastej, ale musisz poprawić jakość ziemi, bo wybrane przez ciebie rośliny potrzebują przepuszczalnego podłoża i nie urosną w zbitej glinie. Oto co musisz zrobić:

  1. Wyznacz kształt rabaty, usuń chwasty, większe kamienie oraz wszelkie inne elementy zanieczyszczające rabatę.
  2. Wzdłuż krawędzi rabaty zamontuj obrzeże, które oddzieli rabatę od pozostałej części ogrodu
  3. Na całej powierzchni rabaty rozsyp 10-centymetrową warstwę gruboziarnistego piasku frakcji 2-4 mm i delikatnie przemieszaj z wierzchnią warstwą gleby na głębokości ok. 20-30 cm
  4. Następnie na całej powierzchni rabaty nasyp 10-centymetrową warstwę kompostu.
  5. Wszystko starannie wyrównaj grabiami.
  6. Posadź rośliny i podlej.
  7. Każdego roku jesienią ściółkuj rabatę 5-centymetrową warstwą kompostu, aby zachować odpowiednią strukturę.

Podwyższane rabaty kwiatowe i warzywniki

Jeżeli z jakieś przyczyn nie masz możliwości zmiany struktury ziemi lub zwyczajnie wolisz skorzystać z łatwiejszego sposobu to wybierz tzw. podwyższane rabaty. Są to najczęściej drewniane skrzynie, które możesz postawić w wybranym miejscu w ogrodzie i wypełnić dobrej jakości ziemią, która nie będzie wymagać od Ciebie oczyszczania ani specjalnego przygotowywania (w początkowym okresie). Ziemia w skrzyniach szybciej się nagrzewa co pozwala na lepszy i szybszy rozwój roślin. Zaletą podwyższanych rabat jest również wygoda pielęgnacji, bo nie wymagają one nadmiernego schylania się. Dobrej jakości podwyższane rabaty i warzywniki stanowią również walor estetyczny, więc warto to dobrze przemyśleć.

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.GardenTechnika.pl

Gleba gliniasta, mimo trudności w uprawie jest glebą o największej możliwości magazynowania składników odżywczych potrzebnych do rozwoju roślin. Dzięki odpowiednim zabiegom rozluźniającym jej strukturę i poprawiającym jej warunki wodne, może stać się cennym podłożem pod nasze rośliny.

Ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak założyć kompostownik – krok po kroku

Co zrobić ze skoszoną trawą?

Rośliny cebulowe – olśniewające rabaty już wczesną wiosną

Przykłady warzywników

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.gardentechnika.pl

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.gardentechnika.pl

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.gardentechnika.pl

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.gardentechnika.pl

Podwyższany warzywnik

Zdjęcie: www.gardentechnika.pl