Drzewa szczepione na pniu to oryginalne i pięknie wyglądające rośliny, które wpasują się do każdego ogrodu. Doskonale uzupełnią rabaty ogrodowe, co wielokrotnie prezentujemy w naszych gotowych projektach. Obecnie mamy ogromny wybór form szczepionych mniejszych i większych drzew różnych gatunków i odmian. Oto 15 propozycji drzew szczepionych na pniu, które świetnie sprawdzą się w Twoim ogrodzie 🙂

drzewa szczepione na pniu

Autor: Alexander Denisenko, Getty Images by Canva.com

 1. Migdałek trójklapowy – migdałek to jeden z najpiękniej kwitnących krzewów wiosną. Forma szczepiona wymaga regularnego cięcia każdorazowo po kwitnieniu oraz w okresie letnim. To zapewnia optymalny wzrost oraz potęguje coroczne kwitnienie. Świetna propozycja na wiosenne rabaty kwiatowe.
 2. Modrzew europejski – formy szczepione modrzewia mogą być korony kuliste, wzniesione oraz płaczące. Formy płaczące szczepione są zwykle na wysokości od 1 do 2 metrów. Pędy przewieszają się aż do ziemi. Gatunek ten dobrze znosi cięcie i formowanie. Świetnie wygląda posadzony nad brzegiem niewielkich zbiorników wodnych oraz na rabatach.
 3. Buk pospolity ‘Purpurea Pendula’ – forma szczepiona jest zwykle na wysokości od 1 do 1,5 metra. Gatunek o pięknie wybarwionych, ciemnopurpurowych liściach i bardzo mocno przewieszających się, sztywnych pędach. Do sadzenia w wyeksponowanych miejscach ogrodu jako akcent kolorystyczny oraz nad brzegami zbiorników wodnych.

Może Cię zainteresuje -> Projekt ogrodu nowoczesnego 100 m2 – 150 m2 w kształcie L

drzewa szczepione na pniu

Autor: OlyaSolodenko, Getty Images by Canva.com

 1. Robinia szczeciniasta ‘Hispida’ – robinia to drzewo bardzo mało wymagające. Odmiana ‘Hispida’ charakteryzuje się przepięknie wybarwionymi na różowo gronami kwiatów, które wręcz oblepiają drzewo jeszcze przed rozwinięciem liści. Korona nad miejscem szczepienia dość mocno się rozrasta, dlatego ten gatunek może być traktowany jako małe drzewo.
 2. Wierzba całolistna ‘Hakuro-Nishiki’ – atrakcyjne, niskie drzewko o pięknie wybarwiających się na różowo-biało młodych przyrostach. Korona nad miejscem szczepienia mocno się rozrasta, dlatego wymaga regularnego cięcia. Cięta wczesną wiosną dodatkowo wspomaga wybarwianie się młodych pędów i liści. Korona nadaje się do formowania w kule. Propozycja dobra na rabaty oraz jako soliter.
 1. Karagana syberyjska ‘Pendula’ – odmiana szczepiona na pniu o bardzo silnie przewieszających się pędach i drobnych, podobnych do robinii liściach. Pędy wręcz przyklejają się do pnia. Gatunek doskonały na gleby suche i piaszczyste. Kwitnie na żółto w maju. Bardzo dobrze znosi cięcie.
 1. Żywotnik zachodni ‘Whipcord’ – odmiana szczepiona na pniu posiada bardzo oryginalną, wręcz egzotycznie wyglądającą koronę. Pędy są bardzo wąskie i charakterystycznie ‘sznurowate’. Drzewka szczepione są zwykle do maksymalnie 1 metra. Fajna propozycja na skalniaki, rabaty oraz jako soliter.
 1. Cyprysik tępołuskowy ‘Nana gracilis’ – odmiana szczepiona zwykle do 1 metra. Bardzo powolny wzrost. Korona zwarta, o płasko ułożonych pędach, które wyrastają w różnych kierunkach dając oryginalną formę. Dobra propozycja na skalniaki oraz rabaty, ale również do pojemników.

Może Cię zainteresuje -> Iglaki do małego ogrodu

 1. Jałowiec nadbrzeżny ‘Schlager’ – odmiana ma długie, sztywne, pionowo rozpościerające się pędy. Bardzo wolno rozrastająca się odmiana. Formy szczepione są zwykle na wysokości do maksymalnie 1 metra. Dobry na słoneczne rabaty o dobrze przepuszczalnym, piaszczystym podłożu.
 1. Klon pospolity ‘Purple Globe’ – drzewo tworzy luźną, naturalnie kulistą koronę. Liście bardzo atrakcyjne, koloru ciemnoczerwonego. Odmiana szczepiona jest zwykle na wysokości od 1,5 do 2 metrów. Dobrze komponuje się w zestawieniach kolorystycznych z innymi roślinami. Świetna jako małe drzewo do niewielkich ogrodów.
 1. Klon polny ‘Carnival’ – niskie, wolno rosnące drzewo o atrakcyjnych, dwubarwnych liściach. Ma nieregularny pokrój i dorasta do około 3 metrów wysokości. Młode pędy są delikatnie różowe, a liście mocno wybarwione w kolorze białym na brzegach. Zbyt mocne słońce może uszkadzać liście, więc zalecamy sadzić w zacisznych i ocienionych miejscach.

Ciekawy artykuł -> Jak rozluźnić glebę gliniastą w ogrodzie?

 1. Trzmielina oskrzydlona ‘Compactus’ – tak zwany ognisty krzew. Nie wymaga cięcia, naturalnie ma dość regularną, zaokrągloną koronę. Odmiana nisko szczepiona, zwykle na wysokości około 0,5 metra. Pasuje do zestawień kolorystycznych na jesiennych rabatach oraz do ogrodów w stylu japońskim.
 1. Trzmielina Fortune’a ‘Emerald’n Gold’ – popularna odmiana trzmieliny szczepiona na pniu. Liście są intensywnie żółto-zielone i zimozielone, dlatego dobrze sadzić go w miejscach, którym brakuje trochę ożywienia, zwłaszcza w okresie zimy. Roślina świetnie znosi cięcie, dlatego koronę można dowolnie formować.
drzewa na pniu

Autor: Dmf87, Getty Images by Canva.com

 1. Ambrowiec balsamiczny ‘Gum ball’ – drzewo szczepione na wysokości zwykle od 0,5 do 1,5 metra. Kolejna, doskonała propozycja do jesiennych zestawień kolorystycznych. Liście mają ciekawy kształt i bardzo intensywnie wybarwiają się jesienią na purpurowo-czerwony kolor. Odmiana rośnie wolno i ma naturalnie płaskokulistą koronę.
drzewa szczepione na pniu

Autor: Magdalena Woźniak

 1. Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ – pięknie kwitnąca wczesną wiosną odmiana wiśni. Drzewo szczepione jest zwykle na wysokości 1,5 metra. Korona dość mocno się rozrasta, dlatego wymaga cięcia. Polecamy do wyeksponowanych miejsc ogrodu oraz na wiosenne rabaty.