Co zrobić ze skoszoną trawą? To pytanie męczy niejedną osobę, która dopiero zaczyna przygodę ze swoim ogrodem. Najlepszą odpowiedzią jest kompost. To tani, ekologiczny i bardzo skuteczny nawóz organiczny. Zawiera wiele cennych substancji, które poprawiają żyzność gleby, polepszają jej strukturę oraz stopniowo uzupełniają podłoże o cenne minerały. Dodatkowo, kompost wymieszany z ziemią poprawia jego warunki wodne, przez co ziemia lepiej zatrzymuje i wolniej odparowuje wodę.
Kompost z trawy jest jedną z najtańszych i najprostszych do zrobienia form kompostu. Trawa to odpad organiczny, który po rozłożeniu może być ponownie wykorzystany jako nawóz, ściółka oraz jako dodatek do ziemi poprawiający jego strukturę i właściwości. Trawę musimy kosić regularnie przez cały rok, co pozwala na dużą częstotliwość pozyskiwania kompostu.
Jak przygotować miejsce do kompostowania trawy
Trawę gromadzimy w kompostownikach lub na pryzmach. W obu przypadkach miejsce do kompostowania powinno znajdować się na przepuszczalnej ziemi, aby nie dopuścić do gromadzenia się wody u podstawy. Dodatkowo zadbajmy o to, by znajdował się on w miejscach nienarażonych na silny wiatr. Najlepsze będą miejsca zlokalizowane w zacisznych, osłoniętych miejscach ogrodu.
Jak odpowiednio kompostować trawę?
Kompost z trawy jest stosunkowo prosty do zrobienia. Zgromadzona, świeża trawa jest wilgotna i ma tendencję do gnicia i zbijania się w bryły. Skoszoną, świeżą trawę należy zatem lekko ususzyć, zanim umieścimy ją w kompostowniku. Trawę układamy warstwowo, mieszając ją z innymi częściami organicznymi roślin. Warstwy powinny być na przemian wilgotne i suche. Mokrą część stanowi trawa, a suchą np. słoma, pocięte gałęzie czy szczątki wysuszonych roślin oraz cienka warstwa ziemi. Układanie warstwowe da nam pewność, że w takiej mieszance będzie cały czas dostęp powietrza, co jest warunkiem koniecznym do skutecznego procesu rozkładu. Dodatkowo, taka mieszanka powinna być stale lekko wilgotna, dlatego co jakiś czas należy zrosić ją wodą.
Pamiętaj! Do kompostu z trawy, podobnie jak do zwykłego kompostu, nie wrzucamy wieloletnich chwastów, zgniłej trawy z oznakami chorób lub pryskanej herbicydami.
Szybkość kompostowania zależy od dostępu wody, powietrza oraz elementów dodanych. Dojrzewanie pryzmy trwa średnio od roku do półtora. W celu przyspieszenia tego procesu, możemy dodać środki przyspieszające kompostowanie. Są to produkty zawierające naturalne mikroorganizmy, które wspomagają proces rozkładu roślin oraz zapobiegają rozwojowi niepożądanych związków. Co ważne, tak przygotowaną mieszankę należy co kilka miesięcy przemieszać np. za pomocą grabi lub wideł, aby uzupełnić powietrze oraz sprawdzić poziom wilgotności.
Jaki kompostownik wybrać?
Budowa kompostownika do trawy jest stosunkowo prosta. Najczęściej jest to drewniana lub plastikowa skrzynia z otworem, przez który pobieramy gotowy kompost. Otwór musi znajdować się na samym dole skrzyni, ponieważ do ogrodu wykorzystujemy te najbardziej przetworzone warstwy kompostu. Kompostowniki mogą być otwarte lub zamknięte od góry. Ważne, aby były odpowiednio przepuszczalne, aby zapewnić stały dopływ powietrza. Decydując się na zakup kompostownika, wybierzmy również odpowiednią wielkość. Pojemniki o pojemności 200 – 300 litrów, mogą okazać się zbyt małe dla kompostowania trawy.
Podobny artykuł -> Jak założyć kompostownik – krok po kroku
Kompost z trawy na pryźmie.
Kompost z trawy możemy również przygotowywać na pryzmie bez użycia pojemników. Jest to jednak metoda zalecana, jeżeli macie dużo miejsca w swoim ogrodzie i możecie zlokalizować taką pryzmę w mało widocznym, osłoniętym miejscu. Dodatkowo, taka forma kompostowania może trochę wydłużyć czas rozkładu oraz wymaga stałego kontrolowania, aby zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu mieszanki lub wywiewaniu materiału roślinnego.
Do czego użyć kompost z trawy?
Gotowy kompost powinien mieć ciemny, przypominający ziemię kolor i neutralny, ziemisty zapach. Kompost z trawy to wygodne i uniwersalne rozwiązanie, ponieważ możemy stosować go przez cały sezon wegetacyjny, ale również w okresie zimy. Wiosną, kompost świetnie sprawdza się jako naturalny nawóz wzbogacający podłoże o cenne minerały – doskonale sprawdzi się w przypadku naszych gotowych projektów ogrodów. Składniki zawarte w kompoście uwalniają się stopniowo do gleby, więc nie ma ryzyka przenawożenia. Aby uzyskać efekt użyźniania i poprawy struktury gleby, wysypujemy go wokół roślin i delikatnie przekopujemy uważając, aby nie uszkodzić korzeni roślin. W ten sposób poprawiamy również przepuszczalność podłoża. Kompost ma obojętny odczyn, dlatego z powodzeniem może być stosowany pod większość roślin. Gotowego kompostu z trawy możemy użyć również w trakcie sadzenia roślin, mieszając go z podłożem. Jest to także świetny, naturalny materiał do ściółkowania roślin.