Założenie ogrodu to nie lada wyzwanie. Na dobrze zaprojektowaną przestrzeń ogrodu nakłada się wiele czynników, które musimy uwzględnić już od momentu planowania. Zaplanowanie ścieżek, dobranie roślin i materiałów, to wszystko wymaga czasu i zastanowienia. Jak samemu zaprojektować ogród? Oto nasze podpowiedzi 🙂
- Wstępny plan założenia ogrodu
Przed przystąpieniem do działania musimy stworzyć plan ogrodu. Na początku powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje powinien pełnić, aby zaspokajać nasze oczekiwania. Ogród może mieć charakter ozdobny, ale również wypoczynkowy oraz rekreacyjny. Jeżeli planujemy spotkania w ogrodzie warto rozważyć miejsce na patio lub taras. Posiadając małe dzieci, również możemy zaplanować w ogrodzie miejsca do zabawy tj. piaskownica czy kuchnia błotna. Ustalenie już na początku oczekiwań co do funkcjonalności naszego ogrodu, ułatwi nam zaplanowanie przyszłych prac i zakupu materiałów.
Na etapie wstępnego planowania powinniśmy również rozważyć możliwości finansowe oraz techniczne, w tym koszt zakupu roślin, materiałów oraz sprzętu. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy uda nam się samodzielnie zrealizować nasz projekt, warto zasięgnąć porady specjalistów lub skorzystać z gotowych projektów ogrodów. W tym artykule Jak zaprojektować ogród – najczęstsze błędy, ujęliśmy najczęstsze błędy, które pojawiają się już na etapie planowania naszego ogródka.
- Jak wyznaczyć podział przestrzeni w ogrodzie?
Strefowanie – czyli wyznaczenie w ogrodzie miejsc, o określonej funkcjonalności. Aby to sobie wyobrazić, należy narysować na kartce plan naszej działki wraz z najważniejszymi obiektami. Następnie nanosimy barwne pola, na których opisujemy funkcję danego miejsca np. strefa gospodarcza z pomieszczeniem na narzędzia, strefa ozdobna z rabatami kwiatowymi, strefa wypoczynkowa z tarasem czy ozdobna część frontowa. Tak przygotowany plan ułatwi nam bardziej szczegółowe rozplanowanie pozostałych elementów tj. ścieżki oraz rabaty.
Jeżeli nie chcemy, aby nasz ogród był nudny, możemy go podzielić również za pomocą roślin i materiałów. Umiejętnie zaprojektowana ściana z bluszczu, murek częściowo przesłaniający widok lub taras w głębi ogródka stworzy wrażenie głębi oraz zachęci do odkrywania ogrodu. Taki zabieg ma szczególne znaczenie w przypadku małych ogrodów, bo pozwala optycznie powiększyć przestrzeń.
- Rozplanowanie rabat w ogrodzie
Nieodłącznym elementem pięknego i barwnego ogrodu są rabaty kwiatowe. Dobór gatunków roślin zależy przede wszystkim od ilości miejsca, które posiadamy. Jeżeli nasz ogród jest mały i nie zmieszczą się w nim wielkie drzewa i krzewy, warto rozważyć posadzenie form szczepionych na pniu lub drzew i krzewów, które dobrze sprawdzą się w małych ogrodach (tu odniesienie do artykułu o drzewach i krzewach do małych ogrodów). Planując rabaty, powinniśmy również zwrócić uwagę na stanowisko – czy jest ono słoneczne czy zacienione lub wilgotne, czy może bardzo suche.
- Ścieżki w ogrodzie
Przebieg i materiał ścieżek powinien być dobrze przemyślany już na etapie planowania ogrodu. W zależności od wybranego stylu, ścieżki w ogrodzie mogą być prowadzone po linii prostej lub krętej. Proste ścieżki wyznaczają wyraźny podział przestrzeni, natomiast kręte zachęcają do spacerów. Najważniejsze, aby ścieżki prowadzące do najważniejszych obiektów w ogrodzie były możliwie jak najkrótsze. Materiał do wykonania ścieżek powinien pasować do stylu ogrodu. W naturalistycznych ogrodach zastosujemy materiały bardziej naturalne tkj. kamienie ciosane lub drewno, a w ogrodach nowoczesnych np. płyty betonowe lub obrobiony kamień.
- Plan prac
Po zaprojektowaniu naszego ogrodu, należy również zaplanować wszystkie czynności przy jego realizacji. Tutaj również, prace powinniśmy zaplanować odpowiednio wcześniej. Zaczynamy od przygotowania całego terenu. Wyznaczamy przebieg ścieżek oraz rabat. Jeżeli zaplanowaliśmy w ogrodzie różne formy ukształtowania terenu (pagórki lub wgłębienia), również na tym etapie musimy je wykonać. Jeżeli ziemia w miejscu sadzenia roślin jest słaba, można ją użyźnić przez nawiezienie odpowiedniej ilości kompostu. W skrajnych wypadkach, np. zagruzowanie, może być potrzeba jej całkowitej wymiany. Jest to również moment na założenie oświetlenia w ogrodzie. Dopiero po przygotowaniu całego terenu układamy ścieżki, zakładamy żywopłot oraz obsadzamy rabaty. Na końcu wysiewamy trawnik oraz wstawiamy meble ogrodowe.
Pamiętajmy, że jeżeli zaplanowaliśmy kupno materiałów do budowy ścieżek oraz roślin, na wiele z nich możemy poczekać nawet miesiąc lub dłużej. Stąd tak ważne jest, aby plan ogrodu był gotowy minimum kilka miesięcy przed jego zrealizowaniem.
Opisaliśmy tutaj tylko te absolutnie najważniejsze etapy projektowania ogrodu. Stanowią one podstawę do odpowiedniego rozplanowania i przygotowania całego założenia. Musimy pamiętać, że zaprojektowanie ogrodu nie jest szybkim procesem. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze warto wspomóc się pomocą specjalistów. Oto nasze gotowe projekty ogrodów do samodzielnego wykonania lub z pomocą wykonawców zewnętrznych 🙂