Jak urządzić własną enklawę zieleni nawet na małym, miejskim balkonie? Z pomocą przychodzą pnącza. Nie zajmują wiele miejsca, bo rosną głównie pionowo, a tworzą efektowną strukturę i szybko wypełniają przestrzeń, na której się znajdują. Myśląc o pnączach, często przychodzi nam do głowy bluszcz. Ale przecież to nie jedyna roślina, która sprawdza się na balkonie – jest cały szereg innych, które znakomicie mogą go zastąpić, a dodatkowo pięknie kwitną i pachną. Jakie rośliny możecie wybrać do swojej przestrzeni? Mamy dla Was kilka propozycji, ale zanim o nich opowiemy, kilka słów o sadzeniu pnączy.

Jak sadzić pnącza?

  1. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, np. specjalne podłoże do roślin balkonowych.
  2. Pod warstwą ziemi należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażu, np. keramzytu.
  3. Donica musi być odpowiednio dostosowana do rozmiaru rośliny, zwykle duża, ponieważ pnącza mają rozbudowany system korzeniowy.
  4. Stanowisko – słoneczne, niezbyt wietrzne.
  5. I chyba najważniejsza rzecz – podpory. Aby się rozwijać, pnącza potrzebują pomocy w postaci podpór, po których będą mogły się wspinać. Po zasadzeniu roślin i zamontowaniu podpór należy delikatnie przywiązać pędy w kierunku, w jakim chcielibyśmy, aby roślina się rozwijała.

Groszek pachnący

Szybko rosnące pnącze jednoroczne, które nie dość, że cieszy oczy, to jeszcze pięknie pachnie. Kwitnie od czerwca do sierpnia, a jego motylkowate kwiaty w kolorach białym, żółtym, różowym, pomarańczowym lub niebieskim układają się w małe grona. Donicę z groszkiem pachnącym możecie postawić w pobliżu pergoli, ścianek, altan i ogrodzeń – szybko się na nich zadomowi. Ma różne wersje kolorystyczne, więc dobrze sprawdzi się w połączeniu z innymi kwitnącymi roślinami różnych gatunków. Aby uwydatnić walory kwiatostanów, połączcie kompozycję z donicą w neutralnym kolorze, np. z galwanizowaną donicą cynkową.

Powojnik wielkokwiatowy

To spektakularnie prezentujące się pnącze ma piękne kwiaty, mierzące, w zależności od odmiany, nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, choć znajdziemy też takie do półcienia, a nawet do bardziej zacienionych zakątków. Powojnik możecie podeprzeć leszczynowymi palikami, związanymi na górze, a dokoła niego umieścić rośliny kwitnące, np. margerytkę czy pelargonię rabatową. Powojnik jest rośliną wieloletnią, którą dla prawidłowego wzrostu należy przyciąć późną zimą lub wczesną wiosną.

Nasturcja

Choć nasturcja jest rośliną jednoroczną, to w tak krótkim czasie jej pnącza potrafią osiągnąć długość nawet 3 metrów. Lubi oplatać altany i pergole, kwitnąc od czerwca aż do pierwszych mrozów na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Co ciekawe, jej kwiaty i liście są jadalne! Nasturcja potrzebuje podpór, dlatego jeśli uprawiamy ją w donicy, najlepiej przygotować dla niej drewniany lub metalowy stożek, po którym będzie mogła się wspinać. Będzie się dobrze prezentowała w terakotowej donicy z solidnym drenażem i w towarzystwie roślin takich jak tunbergia (czarnooka Zuzanna) czy… sałata lodowa, która podkreśli jej ciekawe kształty.

Jaśmin

Jest niewiele roślin, które kwitnąc pachną tak intensywnie i charakterystycznie jak jaśmin. Jeśli lubisz ten zapach, na pewno ucieszy Was fakt, że jaśminowe pnącze możesz posadzić w donicy na swoim balkonie. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych roślina nie przezimuje na dworze, ale dzięki donicy można przestawić ją na mroźne miesiące do bardziej przyjaznego otoczenia. Co sprawdzi się w kompozycji z jaśminem? Kontrastowe połączenia. Posadźcie obok niego płożącą się lobelię o niebieskiej odmianie i gaurę o łodygach delikatnie przewieszających się na brzegach. Dobierz do tego drewnianą donicę w intensywnym, np. niebieskim kolorze i delikatne podpory. Efekt rabaty jak z bajki gwarantowany!

Aranżacje ogrodów Dzięki pnączom w donicach Wasz balkon lub taras szybko zamienią się w miejsce wypoczynku i relaksu, a dodatkowo pozwolą uchronić się przed wzrokiem sąsiadów. Efektem będziecie cieszyć się szybciej w przypadku pnączy jednorocznych, ale te wieloletnie z roku na rok tworzyć będą coraz bardziej zwartą i gęstą zieloną zasłonę. Co ważne – nie zapominajcie o regularnym podlewaniu – pnącza lubią wilgotne podłoże.

Źródła zdjęć: iStock.com/Zingiber; Ivelina-Savova; joannatkaczuk; Martin-Leber