Wyobraź sobie piękny i dość popularny w Polsce mak, ale z błękitnymi, wręcz lazurowymi płatkami. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak, taka roślina istnieje –
to mekonops wielki, który przywędrował do nas z dalekich, himalajskich zboczy. Czy możesz go uprawiać w swoim ogrodzie – i dlaczego warto to robić? Oto garść informacji na temat tej niezwykłej rośliny, czyli wszystko co musisz wiedzieć o mekonopsie wielkim.

Rabaty kwiatowe – to musisz wiedzieć już na początku – uprawa błękitnych maków nie należy do najprostszych. Przed wysiewem, nasiona trzymamy przez min. 4 tygodnie w lodówce, owinięte w wilgotny, papierowy ręcznik. Po tym czasie ziarna wysiewamy do skrzynek, płytko, a wręcz na powierzchni gleby i trzymamy w ciepłych, słonecznych warunkach. Ważne jest również podłoże – powinien to być wermikulit lub przesiany, drobnoziarnisty kompost. Kiedy dokonać wysiewu? Najlepiej na około 6-7 tygodni przed spodziewanymi ostatnimi przymrozkami wiosną. Utrzymuj ciepłą, ale nie za ciepłą temperaturę w pomieszczeniu (do 18 stopni) i podlewaj metodą podsiąkową od spodu. Silne rośliny można przesadzić do doniczek, a potem na rabaty. Brzmi jak dużo pracy? To prawda, ale efekt wynagrodzi te starania.

Znajdź półcieniste stanowisko, na którym mekonopsy będą czuły się najlepiej. Posadź je
na dobrze zdrenowanej, mocno kwaśnej glebie z dodatkiem obornika. Błękitne maki to kwiaty dosyć delikatne, dlatego ważne jest, aby miejsce było osłonięte przed wiatrem i deszczem. Skoro tyle się natrudziłeś przy ich uprawie, nie chcesz, aby byle wiatr pozbawił ich niezwykłych kwiatów, które pojawiają się wczesnym latem. Utrzymuj wilgotną ziemię wiosną i latem, chroń przed skwarem, ściółkuj i nawóź latem wieloskładnikowym nawozem w płynie. Jesienią i zimą ochroń rośliny za pomocą liści i dodatkowych osłon.

W jakim otoczeniu mekonops prezentuje się najbardziej efektownie? Pomyśl o stanowisku przy strefie ozdobnych krzewów. Jeśli nie masz takiego, nic nie szkodzi. Zasadź swoje rośliny w towarzystwie delikatnych traw, jak Stipa tenuissima, czy Aquilegia lub przy powojnikach. Dobrym tłem będzie dla nich także Geranium phaeum lub Polygonatum × hybridum.

Błękitne kwiaty, o średnicy do kilkunastu centymetrów, robią niezapomniane wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Nie sposób nie być nimi oczarowanym. Niezależnie od miejsca, w którym je umieścisz, będą królować na rabacie. Jeśli masz w sobie wystarczająco dużo samozaparcia lub szukasz nowych ogrodniczych wyzwań – oto ono: mekonops wielki.

Źródło zdjęć: iStock.com/pr2is