Bukszpany to jedne z najpopularniejszych roślin spotykanych w ogrodach. Są bardzo plastyczne, budują architekturę przestrzeni, a do tego nie są bardzo wymagające. Odpowiednio je strzygąc możemy im nadać niecodzienne kształty i stworzyć geometryczne rzeźby, nazywane topiarami. Jak możecie wykorzystać je w swoich ogrodach i z czym je zestawiać? Oto kilka wskazówek.

Uprawa w pojemnikach

Strzyżone formy, czyli topiary, często uprawiane są w pojemnikach. W ten sposób ich kształt może być najlepiej wyeksponowany. Mają obszerną bryłę korzeniową, dlatego potrzebują dużych donic i dobrego drenażu. Na spód pojemnika włóż pokruszoną donicę lub nasyp keramzytu. Wypełnij wolną przestrzeń ziemią z dodatkiem kompostu.

Trudniejsze od samej uprawy jest przycinanie i pielęgnacja tych roślin. Ogólna zasada brzmi, że należy to robić tak, aby nie przyciąć za dużo za jednym razem. Lepiej wykonać więcej ruchów niż uciąć za dużo – zbyt mocnego cięcia nie będzie się dało cofnąć. Strzyżenia brył wykonujemy 2-3 razy w roku, pierwszy raz jeszcze przed wegetacją (w kwietniu), drugi w czasie, kiedy nowe przyrosty zmienią już kolor na ciemnozielony (pod koniec czerwca) i trzeci na koniec lata (w sierpniu). Jeśli chcesz uformować kulę lub stożek, ale nie wiesz, jak to zrobić, możesz skorzystać ze specjalnych form do wycinania brył.

Aby rośliny lepiej rosły, co 2-3 lata zmieniaj ich pojemniki, dbaj o odpowiednią wilgotność podłoża i regularnie nawóź.

Bukszpany rosnące w gruncie

Są łatwiejsze w uprawie od egzemplarzy w pojemnikach. Łatwo przystosowują się do trudnych warunków glebowych, znoszą suszę i przymrozki. Jedyne, czego naprawdę nie lubią, to podmokła gleba i brak przewiewu – może to powodować rozwój grzyba. Skoro są tak uniwersalne, gdzie będą wyglądać najlepiej? Możesz posadzić je jako solitery i uformować duży, zwarty krzew. Najczęściej jednak tworzy się z nich ogrodzenia – niskie żywopłoty, które efektownie dzielą przestrzeń i tworzą ład w ogrodzie. W większych ogrodach można wręcz pokusić się o zbudowanie bukszpanowego labiryntu o niezwykłej formie.

Ze względu na predyspozycje do formowania geometrycznych form, bukszpan jest modny wśród właścicieli ogrodów nowoczesnych i klasycznych. Często zdobi fronty domów i służy za obwódki rabaty kwiatowe i trawników. Jest synonimem ponadczasowej elegancji. Zasłużył na to miano, bo bukszpany rosnące w gruncie mogą dożyć nawet 700 lat i nie wygląda na to, aby kolejne pokolenia chciały zrezygnować z jego uprawy.

Projektując ogród, warto pamiętać o bukszpanie, który na pewno doda przestrzeni szyku i elegancji

Rabata kwiatowa otoczona niskim żywopłotem z bukszpanu

Bukszpan to piękna i szlachetna roślina, która nada każdemu ogrodowi elegancji i pasuje niemal do każdej przestrzeni. Rośnie w miarę powoli, trzeba dbać o jego kształt i zwracać uwagę na wszystkie oznaki chorób, ale jeśli będziemy go pielęgnować, krzew odpłaci się nam efektownym wyglądem, jakiego nie da żadna inna roślina.

Źródła zdjęć: iStock.com/Bespalyi; csfotoimages; Havana1234; Mayabun