Mały ogród można porównać do mieszkania w kawalerce – odpowiednie rozplanowanie i zastosowanie kilku tricków sprawi, że wydaje się być większy i bardziej przytulny. Oprócz organizacji terenu, warto zastosować kilka sprytnych patentów. Nawet w niewielkim ogrodzie pomogą wyczarować dodatkową przestrzeń.

Aranżacje ogrodów baw się perspektywą

Jak wydłużyć niewielki ogród? Sztucznie budując perspektywę. Stań w miejscu, z którego zwykle patrzysz na ogród – to stąd perspektywa będzie „działała”. Tworząc ścieżkę lub sadząc trawnik nadaj im kształt zwężający się ku końcowi. Przy krawędziach zasadź jednolitą rabatę kwiatową z roślinami tego samego gatunku – to przyniesie najlepszy efekt. Największe egzemplarze sadzimy blisko – najmniejsze najdalej. Aby jeszcze pogłębić efekt, zwiększ odległość między roślinami wraz z oddaleniem od punktu obserwacji. Ewentualnie możesz pobawić się doborem nasadzeń, umieszczając egzemplarze o większych liściach bliżej, a te o drobnych – dalej.

Zagraj światłem

Światło to podstawa, jeśli chodzi o optyczne powiększanie przestrzeni. Odpowiednio zastosowane, potrafi niemal całkowicie odmienić postrzeganie ogrodu. Najlepszy efekt osiągniemy ustawiając lustro – stworzy efekt głębi i da złudzenie dodatkowej przestrzeni, znajdującej się za jego taflą. Można postawić lustro o wysokości ogrodzenia lub muru – będzie wyglądało niczym drzwi do kolejnego zakątka. Pamiętajmy jednak o zwierzętach, szczególnie ptakach, które taka perspektywa można zmylić. Zawsze starajmy się przysłonić lustro pnączami lub donicami, aby ptaki przypadkowo w nie nie wpadły.

Co oprócz luster? Jest wiele elementów odbijających światło – rzeźby i tafle wykonane z metalu, okna widokowe z pleksi, które dodatkowo pozwolą nam widzieć to, co znajduję się poza ogrodzeniem, czy wreszcie woda. Mała fontanna lub oczko będą mienić się w słońcu setkami barw, a dodatkowo ukoją zmysły delikatnym szumem.

Oszukaj oczy

Ostre kąty rabat i murków często dominują i przytłaczają przestrzeń. Możesz to zmienić poprzesz swobodne rozmieszczenie roślin. Jeśli natomiast chcesz, aby kompozycja ogrodu była oparta na kształcie koła, wcale nie musisz wytyczać pełnego okręgu na swojej działce, marnując niepotrzebnie przestrzeń. Lepiej będzie, jeśli wyrysujesz tylko część koła na ziemi,  a “ucięty” fragment obsadzić roślinami, tak by zatuszować braki i uwypuklić istniejący łuk. Oko i tak odczyta kształt okręgu zgodnie z pierwotnym, geometrycznym założeniem.

Projekt ogrodu, w którym ostre krawędzie tarasu i murków zostały złagodzone swobodnym rozmieszczeniem roślin na rabatach kwiatowych. Całość wygląda bardzo efektownie i lekko.

Aby zyskać więcej przestrzeni w ogrodzie, wcale nie musisz powiększać działki – wystarczy odpowiednie gospodarowanie terenem, właściwy podział między roślinami a pustą przestrzenią i zastosowanie kilku tricków optycznych, aby zmylić wzrok. Baw się światłem i elementami kompozycji, a Twój mały ogród nigdy nie będzie nudny!

Źródła zdjęć: iStock.com/krzych-34; Antoninapotapenko; _LeS_; UWMadison