Ogród to idealne miejsce żerowania ślimaków – cieniste zakątki i zakamarki, rozkładające się roślinne resztki i wilgotne podłoże zachęca je do wprowadzenia się do naszych ogrodów. I choć często ślimaki są pożyteczne, mogą też narobić wielu zniszczeń i oszpecić rośliny – o ile całkowicie ich nie zjedzą. Jak w bezpieczny i ekologiczny sposób chronić swoje aranżacje ogrodów?
- Szorstki materiał wokół rabat kwiatowych
Z racji tego, że ślimaki grasują po ogrodach głównie nocą, kiedy nie jesteśmy w stanie ich uchwycić, trzeba przygotować nasze rośliny na pojawienie się szkodników. Jedną z metod jest wysypanie obrzeży rabat kwiatowych szorstkim materiałem, np. żwirem lub kamykami. Utrudni ślimakom przedostanie się, a przy tym wygląda estetycznie. Dodatkowo, warstwa żwiru utrzymuje wilgotność gleby, co pozytywnie wpływa na rośliny.
- Obręcze z miedzi
Miedź to naturalny odstraszacz dla ślimaków. Ich śluz wchodzi w reakcję chemiczną z tym metalem, tworząc delikatny impuls elektryczny, skutecznie zniechęcający je do wtargnięcia na roślinę. Obręcze miedziane otaczające roślinę będą więc dla niej znakomitą ochroną – jednak stosunkowo drogą, ponieważ miedź nie należy do najtańszych surowców. Dlatego warto przemyśleć ten sposób głównie w celu osłonięcia cennych okazów w ogrodzie. Pamiętajcie też, że obręcze będą skuteczne tylko wtedy, gdy roślina nie „przewiesza się” na zewnątrz. Gdy liście będą dotykać podłoża poza obręczą, ślimaki będą mogły wejść na roślinę omijając miedzianą przeszkodę.
- Taśma miedziana
Tańszym, ale równie skutecznym sposobem co obręcze, jest taśma miedziana. Świetna przede wszystkim do ochrony donic, drzew i podwyższonych rabat, ponieważ łatwo można je nią obkleić. Nadal droższa niż żwir, ale często pewniejsza i nie zaburza wyglądu kwiatowej rabaty. Z czasem miedziane elementy nabierają zielonkawej patyny, co jeszcze mocniej wtapia je w kompozycję ogrodu. Podobnie jak w przypadku obręczy, trzeba pilnować, aby ślimaki nie dostały się na liście z innych roślin rosnących w pobliżu.
Jak widać istnieją skuteczne sposoby walki ze ślimakami, które nie wymagają stosowania chemii. Dbałość o naszej rośliny powinna iść w parze z dbałością o ochronę całego środowiska. Stosując preparaty chemiczne, należy więc pamiętać, że mogą być szkodliwe nie tylko dla tych zwierząt, ale też dla samych roślin. Powodzenia w walce ze ślimakami – trzymamy kciuki!