Pszczoły i inne zapylacze są niezwykle ważnym elementem ekosystemu. Ich działalność ma pozytywny wpływ nie tylko na florę, ale także na życie człowieka. Aż 70% naszego pożywienia ma związek z tymi owadami. Powstaje coraz więcej pasiek, także w miastach, ale wiele pszczół i innych zapylaczy żyje samotnie. Dlaczego więc nie zaprosić ich do swojego ogrodu? To bardzo proste i wystarczy nawet metr kwadratowy ogródka, aby dać im dom i możliwość zebrania nektaru. Jak to zrobić?

Zapewnij pokarm owadom

Zapylacze żywią się nektarem, który znajdują w kwiatach, dlatego zapraszając je do ogrodu, powinniśmy zapewnić im możliwość zdobycia pokarmu. Najwięcej nektaru mają rośliny o dużych, pojedynczych kwiatach, do których łatwo się dostać owadom. Ciemiernik, powojnik czy krokus są bogate w takie pożywienie.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest ciągłość w dostępie do pyłku. Tworząc rabatę, trzeba pamiętać, aby rośliny zachowywały ciągłość kwitnienia. I tak na przykład powojnik kwitnie już późną zimą, pierwiosnek od marca do maja, dąbrówka rozłogowa od maja do lipca, a pszonak od czerwca do września.

Aranżacje ogrodów – Drugą grupą są późno kwitnące gatunki takie jak kosmos (czerwiec – listopad), wiciokrzew (lipiec – październik), dalia (lipiec – listopad) czy rozchodnik (sierpień – październik). Decydując się na różnorodne gatunki, sprawisz, że owady znajdą pokarm na Twojej rabacie przez długie miesiące i chętnie będą ją odwiedzać. Dodatkowo, ogród będzie wyglądał kwitnąco niemal przez cały rok!

Znajdź odpowiednie miejsce

Na rabatę przyjazną zapylaczom nie potrzebujesz dużo miejsca. Wybierz fragment terenu osłonięty od wiatru (owady łatwiej tam dotrą) i nasłoneczniony (to z kolei będzie sprzyjało kwitnieniu). Im więcej silnych kwiatów w rabacie, tym więcej zapylaczy się na niej pojawi.

Z umieszczaniem roślin na rabacie postępuj w tradycyjny sposób. Do gruntu wysiewaj te, które nie potrzebują zimowania pod dachem. Stwórz wąskie rowki i wysiej nasiona w rzadkich odstępach. Jeśli jednak wyrosną za gęsto, będzie można je przerzedzić po wykiełkowaniu. Delikatniejsze gatunki, takie jak dalia, umieść w doniczkach i przenieś do ogrodu dopiero, gdy nie będą im już grozić przymrozki. Możesz też kupić młode, większe rośliny, które od razu zasadzisz w ogrodzie.

Dbaj o nektar

Kwiaty spełnią swoją rolę tylko wtedy, kiedy będą bogate w nektar. Na szczęście możesz im w tym pomóc, odpowiednio dbając o swoją rabatę.

– Utrzymuj wilgotność gleby, szczególnie przy młodych roślinach i podczas ciepłych miesięcy letnich.

– Stosuj płynny nawóz wysokopotasowy. Uwaga – nie używaj nawozów chemicznych i nie pryskaj kwiatów. Co prawda, pewnie pozbędziesz się mszycy, ale chemia odstraszy lub zabije także zapylacze. Jeśli pożytecznych owadów będzie dużo, same rozprawią się z mszycami.

– Ogławiaj rośliny, kiedy zaczynają przekwitać – przedłużysz ich życie i pobudzisz kwitnienie.

– Regularnie odchwaszczaj ogród.

– Zadbaj o to, aby wszystkie pnące rośliny miały podpory – pomoże im to wytworzyć większą liczbę kwiatów.

Jak widać, dbanie o rabatę dla zapylaczy nie jest trudne. Jeśli chcesz, możesz umieścić na rabacie domek, w którym zapylacze będą miały swoją przestrzeń i schronienie. Zobaczysz, ile radości i satysfakcji przynieść życie, które wniesiemy do ogrodu i świadomość tego, że uprawiając swoją rabatę pomagasz naszej planecie.

Źródła zdjęć: iStock.com/Antoninapotapenko