Total Views: 1 390

Jesienią, na przełomie października i listopada pogoda najczęściej pozwala nam na wykonywanie ostatnich, ważniejszych prac ogrodniczych. Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków warto pokusić się o przygotowanie rabat na okres spoczynku. W skład prac wchodzą m.in. oczyszczanie, cięcie roślin i ściółkowanie. Umiejętnie skomponowane rabaty najczęściej nie wymagają specjalnego przygotowania do zimy, ale przeprowadzenie kilku najważniejszych prac może znacząco ułatwić nam pielęgnację w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Jak przygotować rabatę na zimę

Zdjęcie: Welcomia, Canva.com

Oczyszczanie rabaty kwiatowej po sezonie

Rabaty kwiatowe po przekwitnięciu oczyszczamy z uschniętych liści, pędów i kwiatów.  Jest to zabieg stosowany jedynie dla poprawy wizualnego wyglądu rabat, gdyż takie przekwitnięte rośliny możemy spokojnie pozostawić do wiosny. Trawy ozdobne, hortensje oraz  rośliny zimozielone wyglądają nadal atrakcyjnie w okresie zimy. Wszystkie organiczne szczątki roślin wyrzucamy na kompostownik. Jeżeli pędy są zdrewniałe, przed wrzuceniem do kompostu tniemy je na mniejsze kawałki sekatorem lub szpadlem. Opadłe liście z drzew i krzewów możemy zostawić na rabacie jako wartościową ściółkę, ale jeśli bardzo zależy nam na schludnym i uporządkowanym wyglądzie, to możemy je zgrabić i wrzucić do kompostu. Jest to również moment na wyciągnięcie cebul i bulw roślin cebulowych wrażliwych na mróz.

Cięcie roślin na rabatach

Cięcia mogę wymagać niektóre gatunki krzewów. W przypadku hortensji kwitnących na pędach jednorocznych (bukietowe, krzewiaste czy pnące) po kwitnieniu możemy usunąć uschnięte kwiatostany. Zalecamy, aby jednak pozostawić je aż do wiosny i przyciąć je wraz z wiosennym cięciem pędów, gdyż zasuszone kwiaty hortensji są w stanie utrzymać się na pędach przez całą zimę, przez co stanowią one również ozdobę zimowych ogrodów. Podobna sytuacja ma się w przypadku traw ozdobnych tkj. miskant, rozplenica oraz trzcinnik, których cięcie najlepiej przeprowadzić dopiero wiosną. Wskazane jest, aby jesienią przyciąć róże. Obcinamy przekwitnięte kwiaty oraz porażone chorobami pędy i liście. Wykonujemy również cięcia odmładzające, raz na rok usuwając najstarsze pędy, zapewniając miejsce dla przyszłorocznych świeżych przyrostów.

Jak przygotować rabatę na zimę

Zdjęcie: Hajes, Getty Images by Canva.com

Inne prace wykonywane na rabatach w okresie jesiennym

Jesień to dobry czas, aby zastanowić się nad aranżacją i ewentualnym przeorganizowaniem naszej rabaty ogrodowej. Większość z bylin nadaje się do rozmnażania wegetatywnego przez podział. Podziemne części roślin rozrywamy na mniejsze części i wysadzamy w nowe miejsca. W taki sposób możemy rozmnażać np. trawy ozdobne, rudbekie czy jeżówki. Jeśli posiadamy w rabacie tawuły, można wykopać odrosty korzeniowe i również przesadzić w nowe miejsca. Obserwujemy również ekspansywne byliny, tkj. czyściec czy imperata i w razie nadmiernego rozrośnięcia obcinamy. Przed pierwszymi przymrozkami możemy pokusić się o związanie traw ozdobnych. Ważne, aby robić to w suchy i słoneczny dzień, aby nie narażać roślin na choroby grzybowe. Na przykład miskanty związujemy za pomocą sznurka jutowego dość ciasno, aby mogły tak wytrzymać całą zimę. Taki zabieg pomaga chronić bryłę korzeniową przed zmarznięciem.

Możemy pokusić się również o uzupełnienie rabaty różnymi cebulami, które pięknie zakwitną już wczesną wiosną. Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić to zobacz – Rośliny cebulowe – olśniewające rabaty już wczesną wiosną

Jak przygotować rabatę na zimę

Zdjęcie: Copit, Getty Images by Canva.com

Ściółkowanie i okrywanie na zimę rabat kwiatowych

Ściółkowanie jest szczególnie ważne, aby zachować dobrą kondycję naszej rabaty. Ściółka pełni bardzo ważną rolę: użyźnia glebę, poprawia jej strukturę, utrzymuje wilgoć w podłożu i hamuje rozwój chwastów. Ściółkowanie przeprowadzamy jesienią, aby zatrzymać w glebie ciepło nagromadzone podczas lata. Dzięki temu zapewnimy naszym roślinom lepsze warunki do rozwoju. Do ściółkowania najlepszy jest kompost, ale sprawdzi się także inna przekompostowana materia organiczna, np. kora sosnowa. Warstwa ściółki powinna mieć co najmniej 5 cm. Jeżeli mamy na rabacie gatunki szczególnie wrażliwe na mróz, okrywamy je np. gałązkami iglastymi lub obsypujemy suchymi liśćmi czy korą, ale robimy to dopiero gdy temperatura ustabilizuje się na poziomie 0° Celsjusza, aby nie rozhartować roślin. Bukszpany, w przypadku bardzo ostrych mrozów mogą przemarzać, dlatego warto wcześniej mieć przygotowaną delikatną włókninę, aby je wcześniej okryć. Ochraniamy róże okrywowe, najlepiej przez kopczykowanie ich za pomocą torfu, kory lub kompostu.

A co jeszcze można zrobić z opadającymi liśćmi? Słyszałaś/eś o ziemi liściowej? Jak ją zrobić? Sprawdź >> Co zrobić z liśćmi jesienią? Ziemia liściowa – DIY

Zaopiekowanie się naszymi rabatami jesienią da nam lepsze efekty wzrostu i zdrowotności roślin oraz ułatwi prace wiosną, kiedy ruszy sezon wegetacyjny.