Podwyższone rabaty kwiatowe to ciekawy sposób na zróżnicowanie przestrzeni i dekoracji ogrodu, a także praktyczny sposób na stworzenie warzywnika na nawet niewielkiej przestrzeni. W Polsce nie są tak popularne jak zagranicą, ale jest wiele argumentów, które przemawiają na ich korzyść. Oprócz walorów wizualnych, są to także aspekty praktyczne.

Zakładanie podwyższonej rabaty

Zacznijmy od zakładania samej rabaty. Najlepiej zrobić to jesienią albo wczesną wiosną. Na wybranym terenie wyznaczamy miejsce na rabatę i budujemy murek lub stawiamy ramę odpowiedniej wysokości. Zwykle buduje się rabaty wysokie na ok. 40-60 cm i nie szersze niż 1,2 cm (aby łatwo można było pielęgnować rosnące na nich rośliny z obu stron). Jeśli decydujemy się na rabatę murowaną (z betonu, klinkieru, cegieł), stawiamy ją na 20-centymetrowej warstwie betonu i podbudowie ze żwiru grubości 20-30 cm.

Podobnie jak w innych pojemnikach, na dno sypiemy warstwę drenażu, np. keramzytu, pociętych gałęzi itp. Z racji na sporą głębokość pojemników, potrzebne nam będzie więcej ziemi niż zazwyczaj. Aby nie zużywać dużych ilości żyznej ziemi, na niższe warstwy połóżmy słabsze podłoże lub resztki roślinne uzupełnione o ziemię – a na górne żyzną glebę. W sezonie wegetacyjnym możemy – w miarę potrzeb – uzupełniać warstwę ściółki kompostem lub urodzajną ziemią.

Praktyczne zalety rabaty

Podwyższona rabata będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy prowadzić przydomowy warzywnik lub ziołowy zakątek, a nie chcemy wydzielać na to oddzielnego terenu. Dzięki temu rozwiązaniu można wydzielić przestrzeń, którą nawieziemy żyzną ziemią (nawet jeśli na pozostałej części ogrodu mamy ciężką w uprawie glebę).

Oprócz tego, podwyższona rabata będzie dobrym rozwiązaniem dla osób o ograniczonej sprawności – nie wymaga schylania się, więc jej pielęgnacja jest łatwiejsza. Jeśli tworzymy podwyższoną rabatę właśnie z takich względów, pamiętajmy, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy pojemnikami – wtedy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie mogła między nimi przejechać.

Rabaty podwyższone są też świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz uprawiać rośliny, które wymagają różnych warunków glebowych i innego nawożenia. Wystarczy, że podzielisz je do pojemników zgodnie z ich wymaganiami.

Jak widzicie, budowa rabaty na podwyższeniu niesie ze sobą wiele korzyści. Jest kilka spraw, o których należy pamiętać, jak np. zabezpieczanie roślin przed przymrozkami i dbanie o odpowiednią wilgotność podłoża. Ale wstawienie takich rabat do ogrodu na pewno wynagrodzi nam te małe trudności. Uzyskamy harmonijnie zbudowaną przestrzeń z wykorzystaniem form geometrycznych i łatwym dostępem do roślin. Na pewno jest to forma sadzenia warta rozważenia i wdrożenia we własnym ogrodzie.

Źródła zdjęć: iStock.com/HaiGala; jodiejohnson; Mallivan; ozgurcoskun; Elenathewise; vejaa