Ścieżki w ogrodach są nie tylko funkcjonalne – jeśli są odpowiednio zaprojektowane, mogą również pełnić funkcje ozdobne. Ich podstawową funkcją jest oczywiście ułatwienie poruszania się po terenie, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to w stylowy sposób. Do budowy ścieżek można wykorzystać różne materiały i techniki. Przedstawimy Wam te bardziej i mniej popularne i opowiem w jakich ogrodach sprawdzą się najlepiej.
Najpierw kilka słów na temat ogólnych zasad projektowania i budowania ścieżek. Przede wszystkim zastanów się, które miejsca w ogrodzie wymagają komunikacji – nie chcesz budować ścieżki, która prowadzi donikąd, bo po prostu będzie nieużywana. Wyznacz ją za pomocą linki lub węża ogrodowego i przejdź się po niej kilka razy, żeby sprawdzić jej funkcjonalność. Nie powinna być ani zbyt wijąca (bo chodząc będziesz ścinać rogi), ani zbyt wąska (nasadzenia wokół niej mogą z czasem ją przysłonić).
Staraj się, aby ścieżka była równa z poziomem trawnika lub lekko poniżej. Możesz zaplanować nasadzenia, które optycznie zniwelują różnicę terenu. Kwestia nasadzeń jest zresztą bardzo ważna – powinno się o tym pomyśleć już na etapie projektowania. Przemyśl, z jakiego materiału zbudujesz swoją ścieżkę – większe elementy dobrze sprawdzą się w dużych ogrodach i odwrotnie. Jeśli używasz dużych bloków, ułóż je „na sucho”, aby sprawdzić, czy mają odpowiedni kształt i wielkość. Staraj się też nie budować ścieżki w dołku – a jeśli to konieczne, zabezpiecz się odpowiednim drenażem.
A co, jeśli chodzi o materiały do budowy? Tutaj wybór jest naprawdę szeroki.
Luźne podłoże
Żwir to jeden z najtańszych i najszybszych sposobów na ułożenie ścieżki. Świetnie sprawdzi się w ogrodach naturalnych o swobodnej kompozycji. Najlepiej wybrać żwir o większym granulacie, np. 20 mm i jasnym kolorze – będzie ładnie odbijał światło.
Naturalny styl – drewno
Drewno jest dobrym materiałem, jeśli chcesz wizualnie poszerzyć taras lub masz nierówny teren, na którym ciężko będzie ułożyć inne materiały tak, aby ścieżka była równa. Unikaj budowania drewnianych ścieżek w mocno zacienionych miejscach – materiał może się stać mokry i śliski.
Szlachetny kamień
Dość skomplikowana w budowie ścieżka kamienna odpłaci się oryginalnym wyglądem. Układając ręcznie kamienie można być pewnym, że efekt końcowy będzie rzeczywiście niepowtarzalny. Zacznij od większych kamieni i uzupełniaj je mniejszymi – w ten sposób unikniesz pustych przestrzeni. Krawędzie możesz ułożyć luźniej niż środek ścieżki.
Nowoczesne płyty
Wprowadzają elegancję i szyk w ogrodzie. Są też bardzo praktyczne w codziennym utrzymaniu. Aby ścieżka z płyt nie wyglądała sztampowo, wybierz płyty o różnych, trochę przypadkowych kształtach i przytnij wzdłuż krawędzi chodnika.
Jeśli masz odwagę, możesz zaszaleć z takimi ażurowymi stopniami. Poprowadzone nad rabatą, sprawiają wrażenie jakby wisiały w powietrzu. Fantastyczny efekt!
Źródła zdjęć: iStock.com/Antoninapotapenko; Chaloemphan; AlinaMD