Jeśli planujecie ogród, prawdopodobnie marzycie już o letnich miesiącach, podczas których będziecie spędzać w nim czas jedząc leniwe, niedzielne śniadania lub czytając książkę w trakcie beztroskich popołudni. Tak jak we wszystkich dziedzinach, w ogrodnictwie panują trendy, które zmieniają się z każdym sezonem i takie, na które moda nie przemija od lat. Dziś chciałabym Wam przedstawić propozycje “must have”, czyli elementów, których w waszych ogrodach na pewno nie powinno zabraknąć.

Aranżacje ogrodów i kwieciste rabaty

Jedną z najważniejszych kwestii, przy tworzeniu ogrodu, jest wybór roślin. Od kilku lat jednym z wiodących trendów jest powrót do natury, dlatego nasze rabaty ogrodowe powinny być bujne i pełne kwiatów. Należy zaprojektować je tak, by kwitły cały sezon. Rośliny powinny być różnej wysokości, różnego kształtu i faktur – wtedy rabaty są bardziej dynamiczne i ciekawsze. W zależności od sezonu, może zmieniać się kolorystyka i kształt najmodniejszych rabat, jednak ich posiadanie nigdy nie wychodzi z mody.

homeownerlandscapingideas.com; gardeningknowhow.com Aranżacje ogrodów powinny posiadać sporo kwitnących bylin

eleganhome.com; schreinersirisgardens.wordpress.com

gardenworldimages.com; gardeningknowhow.com; downtimelm.hubpages.com kolorowe rabaty kwiatowe wprowadzają energię do ogrodu

Miejsce wypoczynkowe

Zgodnie z filozofią ekonomii szczęścia, wielu z nas traktuje swój ogród jako przedłużenie domu. Nie jest on tylko miejscem, w którym uprawiamy i pielęgnujemy rośliny. Coraz częściej dbamy w nim o własny relaks i wypoczynek. Wybierając meble do ogrodu, należy, poza względami estetycznymi, kierować się także podejściem praktycznym. Meble powinny być nieprzemakalne i posiadać elementy, które w prosty sposób schowamy w przypadku złej pogody. Leżaki, fotele i kanapy możemy wyłożyć miękkimi poduchami, obitymi materiałem. Powinniśmy pomyśleć także o stole z krzesłami, by móc jadać wspólne śniadania, obiady i kolacje w otoczeniu natury. Coraz częściej umieszcza się w ogrodzie elementy takie jak hamak czy wiszący fotel. Poza tym, że dają szerokie możliwości aranżacyjne, idealnie wpisują się w klimat letniej idylli i ucieczki przed miastem.

anordinarywoman.net; giannettihome.com W projekcie ogrodu nie powinno zabraknąć kącika wypoczynkowego

shootfactory.co.uk; laparenthesedeco.com; mydesiredhome.com

onekingslane.com; lina83150.tumblr.com

blog.jennasuedesign.com; homify.de

Relaks w cieniu drzew

W każdym ogrodzie drzewa odgrywają bardzo istotną rolę. Nadają mu charakteru, stanowią doskonałe tło dla innych roślin i poprawiają mikroklimat, oczyszczając powietrze. Ich korony zatrzymują kurz i toksyczne substancje. W lecie dają cień, nieoceniony podczas upałów. Drzewo posadzone przy tarasie może w sprytny sposób zastąpić markizę lub parasol słoneczny. Kupując drzewa, trzeba się kierować przede wszystkim wielkością i położeniem działki. W małych ogrodach najlepiej sprawdzą się wolno rosnące, niskie gatunki. W dużych można sobie pozwolić na różnorodne drzewa i krzewy, które będą cieszyły oko przez cały rok.

puurgroen.nl; aacmm.com Drzewa są pożądanym elementem każdej aranżacji ogrodu

fiverr.com; gardeningwithtrees.info

medium.com; ideasoutdoor.selbermachendeko.com