Pierwszy kwartał roku to najlepszy czas na planowanie zmian w ogrodzie. W sklepach pojawiają się nowości na nadchodzący sezon, a producenci zasypują nas inspiracjami odnośnie aranżacji przestrzeni. Oto najgorętsze trendy, które będą królować w ogrodnictwie w 2020 roku.

Kolor roku: Classic Blue

Aranżacja ogrodów – Od kilku lat w kolorystyce ogrodów przeważają różnobarwne zestawienia. Obserwujemy wprawdzie tendencje zakładania ogrodów monochromatycznych, zwłaszcza pełnych elegancji ogrodów białych lub zielonych, ale na pierwszy plan wysuwają się wyraziste barwy.  W 2020 przydomowe rabaty kwiatowe zdominuje zapewne Classic Blue, który został wybrany kolorem roku przez międzynarodowy Instytut Koloru Pantone. Różnorodne kształty i faktury roślin, bujne kompozycje, powrót do natury, a wszystko doprawione klasycznym błękitem – tak w skrócie można określić najgorętsze trendy nadchodzącego sezonu!

Naturalny wygląd rabat

W 2020 roku przeważać będzie moda na jak najbardziej naturalny wygląd rabat. Wśród krzewów królować będzie bukszpan, od lat nie wychodzący z mody (więcej o nim dowiecie się tutaj). Hortensje, ostróżki, czosnki, przywrotniki i kocimiętka to rośliny, przy użyciu których stworzymy bujną, tętniącą życiem rabatę kwiatową. Nie dość, że pięknie zaaranżują przestrzeń, to są dość łatwe w utrzymaniu i tworzą niepowtarzalny klimat oazy spokoju, co również wpisuje się w aktualny trend.

Ogród – miejsce spotkań i wypoczynku

Filozofia “happiness economy”, czyli ekonomii szczęścia mówi o tym, że ogród powinien być dla nas przedłużeniem domu, miejscem wypoczynku, w którym można zjeść obiad, śniadanie, spotykać się z przyjaciółmi lub po prostu usiąść i wypić kawę. Urządzając przestrzeń, warto więc pomyśleć o miejscu wypoczynkowym, takim jak pergola czy taras. Pięknie zaaranżowany ogród przynosi swoim właścicielom wytchnienie i pozwala się zrelaksować, dlatego warto urządzić go tak, aby cieszyć się jego walorami jak najdłużej.

Komfort w projektowaniu – Garden Box

Dobrym patentem przy projektowaniu ogrodu jest wykorzystanie profesjonalnych, wielkoformatowych rabat kwiatowych Garden Box. Moduły rabat są opracowane przez architekta krajobrazu na podstawie najnowszych trendów. Można je ze sobą łączyć, tworząc spersonalizowane kompozycje, dopasowane do działki. Dodatkowo, zawartość agrowłókniny w matach stanowi wsparcie dla rozrostu roślin i blokuje pojawianie się pomiędzy nimi chwastów. Moduły zaprojektowane są w skali 1:1 – wystarczy je tylko rozłożyć w odpowiednim miejscu, posadzić rośliny i gotowe! Profesjonalny ogród powstanie w mgnieniu oka, a efekt będzie nas cieszył przez wiele lat 🙂

Źródła zdjęć: gardenbx.pl,  iStock.com/Antoninapotapenko; Westbury; RomanBabakin; Yola Watrucka;