Większość w Was miała już pewnie okazję choć raz spotkać się z ogrodem zamkniętym w szkle. Aranżacje ogrodów w szkle. Te miniaturowe kompozycje zyskują coraz większą popularność. Dziś chcemy przybliżyć Wam ten temat i zachęcić do stworzenia własnego ogródka w szkle. Choć wydaje się to skomplikowane, zajmuje niewiele czasu, a efekt końcowy jest zachwycający.

Krok pierwszy: Zbierz materiały

Pierwszy krok to wybór naczynia. Może to być duża butla, słój lub szklana kula. Zamykane lub nie – od tego będzie zależała między innymi częstotliwość podlewania naszego ogrodu. Poza naczyniem, potrzebne nam będą: kamyki lub keramzyt, aktywowany węgiel drzewny, żyzna ziemia i elementy dekoracyjne, takie jak mech, żwirek itp. Przed sadzeniem, naczynie należy umyć lub wyparzyć i wytrzeć do sucha.

Krok drugi: Wybierz rośliny

Wybór roślin zależy od tego, czy mini ogród chcemy umieścić w zamykanym słoju, czy nasz ekosystem będzie miał dostęp do powietrza. Jeśli naczynie jest otwarte, możemy w nim ulokować rośliny takie jak sukulenty i kaktusy. Jeżeli natomiast planujemy stworzyć kompozycję na stałe zamkniętą, wybieramy małe, lekko ukorzenione gatunki, lubiące wilgotne środowisko, takie jak bluszcze, paprocie, miniaturowe storczyki lub fikusy pnące.

Krok trzeci: Zbuduj ogród

  1. Na dno naczynia wsypujemy warstwę drenażu z kamyków, który umożliwia odprowadzanie wody z gleby.
  2. Na kamykach układamy cienką warstwę węgla aktywnego. To bardzo ważny element, ponieważ węgiel będzie odpowiedzialny za filtrowanie wody i zapobiega gniciu roślin.
  3. Następnie wsypujemy kilka cm. ziemi, którą delikatnie ugniatamy. Aby ułatwić sobie pracę, ziemię możemy umieścić w słoju za pomocą kartonowej tuby lub leja.
  4. Używając patyczka, robimy miejsca na rośliny, które po umieszczeniu w szkle, delikatnie obsypujemy ziemią.
  5. Ponownie ubijamy i dekorujemy: kamyczkami, mchem – tak, jak lubimy. Nasz ogród jest już gotowy!

Krok czwarty: Pielęgnacja

Dobrze przygotowany ogród w szkle nie wymaga wiele uwagi. Już po kilku godzinach od posadzenia roślin, powinniśmy zaobserwować parę wodną na ściankach naczynia. Jeśli jej nie widać, warto dolać trochę wody (kilka ml). Słój z ogrodem umieszczamy w jasnym miejscu, ale nie w pełnym słońcu. Teraz pozostaje już tylko cieszyć wzrok naszym dekoracyjnym mini ogrodem.

Źródło zdjęć: https://www.istockphoto.com/pl/Shaiith