Ogród jak z bajki, czyli właściwie jaki? Pewnie dla każdego jego wyobrażenie jest trochę inne, ale jest kilka aspektów, które łączą wszystkie wizje. Soczysta zieleń, bogactwo kolorów, życie ukryte w zakamarkach roślin i oddech od codziennej bieganiny, jaki daje nam przebywanie w naszym prywatnym raju. Nie musicie przeprowadzać generalnych zmian, aby osiągnąć romantyczny efekt – na początek wystarczy 5 prostych trików, które pomogą odmienić przestrzeń wokół Waszych domów.

  1. Zaproś motyle

Każdy miłośnik tych owadów wie, jakie to szczęście zobaczyć w swoim ogrodzie pazia królowej. Oprócz niego w Polsce mamy ponad 160 gatunków dziennych motyli, które mogą pojawić się u Was, jeśli stworzycie dla nich odpowiednie warunki. Możecie np. w osłoniętym miejscu postawić specjalny domek dla tych kolorowych owadów. Podstawą do tego, aby motyle chciały zamieszkać w ogrodzie jest odpowiedni dobór roślin, przede wszystkim tych kwitnących, produkujących słodki nektar, którym żywią się dorosłe motyle. Lawenda, krokusy, budleja i wiele innych gatunków kwiatów sprawią, że motyle będą Waszymi stałymi gośćmi. Odpowiednie gatunki łatwo dobierzesz korzystając z rabaty ogrodowe Garden Box. Niektóre, jak Baśniowe Marzenia czy Kwiecista Polana, będą idealnym domem dla motyli.

  1. Przyciągnij ptaki

Nie ma nic przyjemniejszego niż odpoczynek w ogrodzie przy kojącym śpiewie ptaków. Ptaki bardzo chętnie zakładają swoje gniazda w dużych i gęstych koronach drzew i krzewów, które stanowią dla nich pokarm. Jeśli posiadacie żywotniki, brzozę, jałowiec pospolity lub inną roślinę o gęstych gałęziach, zamontujcie w nich karmniki, poidełka lub budki lęgowe. Przyciągnie to ptaki, które nie dość, że wzbogacą życie w Waszych ogrodach, to pomogą walczyć ze szkodnikami i pasożytami. Przyjemne z pożytecznym!

  1. Twórz rabaty, które długo kwitną

Dłuższe kwitnienie rabat sprawi, że ogród będzie wyglądał bajecznie od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Tak dobierzcie rośliny, aby jak najdłużej cieszyć się ich kwitnieniem. Niezależnie od tego, czy chcecie nawiązać do naturalnych ogrodów krajobrazowych czy postawić na bardziej formalny styl ogrodu nowoczesnego i czy macie dużo lub niewiele miejsca – kompozycje starajcie się tak rozplanować, aby przez długi czas wyglądały efektownie.

  1. Zadbaj o trawnik

Podstawą pięknego ogrodu jest gęsta, soczyście zielona trawa. Niezależnie od tego, czy jest nisko przystrzyżona, czy bardziej dzika – powinna być zadbana i właściwie pielęgnowana. Dobrym pomysłem dla osób lubiących sielskie klimaty jest przeznaczenie części ogrodu na dziką łąkę kwietną. Nie trzeba jej kosić tak często jak trawnika, a kolorowe, różnorodne kwiaty tworzą romantyczny, sielski klimat. O tym jak właściwie dbać o trawnik możecie przeczytać w oddzielnym artykule.

  1. Znajdź miejsce na wodę

Ostatnia wskazówka może się wydawać najcięższa do wprowadzenia w małych ogrodach, ale przynosi tyle satysfakcji, że na pewno warto tego spróbować. Woda – w różnej postaci – sprawia, że ogród wypełnia przyjemny szmer, krajobraz staje się malowniczy, a w gorące dni czuć przyjemną bryzę. Na niewielkiej przestrzeni świetnie sprawdzą się małe fontanny. Na większej możecie pokusić się np. o oczko wodne, które wypełnicie kolorowymi rybkami. Efekt ogrodu jak w bajce gwarantowany.

Jak widzicie, czasem nie potrzeba wiele, aby stworzyć przy domu swój prywatny raj. Na początku możecie zacząć od jednego z powyższych elementów i stopniowo wprowadzać kolejne. Dzięki temu Wasze ogrody staną się zieloną oazą tętniącą życiem, w której dobrze będziecie się czuć zarówno Wy, jak i wszyscy mali mieszkańcy.

Źródła zdjęć: iStock.com/Elena-Yurchenko; iStock.com/Abrada; iStock.com/Peter-Llewellyn; iStock.com/BethAmber; iStock.com/Bruce-Wilson-Photography; iStock.com/Lorenza-Marzocchi; iStock.com/Volokhatiuk; iStock.com/Custeau; iStock.com/alan64; iStock.com/TeamDAF