Nie ulega wątpliwościom, że ogród najpiękniej prezentuje się od wiosny do jesieni. To jednak nie znaczy, że zimą musi być uśpiony a jego dekoracyjna rola musi zanikać. Aby mógł cieszyć nasze oczy także w trakcie zimowych miesięcy, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu i zadbać o odpowiednie rozsadzenie roślin zimozielonych, bylin i krzewów.

hillsfrank.icu; tomstuartsmith.co.uk

Rośliny zimozielone

Będą podstawą zimowego ogrodu – zazieleniają go i sprawiają, że nie wydaje się pusty, nawet kiedy brakuje w nim kwiatów. Polecam przede wszystkim łatwe w uprawie bukszpany, iglaki i mahonie – należy je odpowiednio zestawić, dbając o ułożenie kształtów i faktur, aby stworzyć ciekawą i urozmaiconą kompozycję. Na przykład przystrzyżony do kuli lub sześcianu bukszpan będzie dobrze wyglądał w towarzystwie roślin o naturalnym pokroju. Kiedy odpowiednio je ułożymy, zbudują strukturę ogrodu, dostosowaną do wszystkich pór roku. Będą stanowić trzon i szkielet, zwłaszcza zimą, kiedy pozostałe rośliny zgubią już liście, a całość wciąż nie straci swojej dynamiki.

realhomes.com; renate-waas.de

forumogrodniczeoaza.pl; gardeningwalkings.blogspot.com

architecturaldigest.com; flickr.com

Trawy

Cóż może być piękniejszego w zimowym ogrodzie niż ośnieżone i oszronione, lekko przewieszające się trawy… Dodają lekkości swoją formą i słomkowym kolorem. W ich obecności ogród tętni życiem i jest wzbogacony o ruch.

moliniacaerulea.tumblr.com; gardenpicsandtips.com

pluska.sk; gardengatenotes.com Udany projekt ogrodu z wykorzystaniem traw ozdobnych

Rośliny o atrakcyjnych kolorach

Nawet zimą znajdziemy rośliny, które ożywią nasz ogród barwami inne niż zieleń. Nie może zabraknąć ciemnego kopytnika, nieco jaśniejszych od niego runianek, czarnych konwalników, delikatnych kosmatek śnieżnych, kostrzew o sinozielonych liściach, zimozielonych paproci czy kwitnącego już od zimy ciemiernika. Fantastycznie wyglądają też drzewa i krzewy o wybarwiających się pędach (np. dereń biały) lub takie, których kolorowe owoce wiszą na gałązkach przez całą zimę (jarząb, irga).

gutt5.primagenice.com; bhg.com

greatestwinemaking.club; ideacoration.co Piękne aranżacje ogrodów przykuwające wzrok żywymi barwami

thebressinghamgardens.com; lefigaro.fr; thebressinghamgardens.com

Aby zimnolubnym roślinom żyło się w naszym ogrodzie dobrze, musimy zapewnić im jak najlepsze warunki: odpowiednie pH gleby, regularne oczyszczanie ziemi z liści, czy dobre nawożenie. Przy odrobinie pracy nasz ogród będzie dekoracyjny i efektowny przez cały rok. Dajcie znać, jak mają się Wasze rabaty zimą!