Zastanawiając się nad wyborem roślin do naszego ogrodu, oprócz wyglądu wizualnego musimy wziąć również pod uwagę pełnione przez nie funkcje. Często wybierając rośliny okrywowe skupiamy się na popularnych gatunkach zadarniających, trochę zapominając o iglakach. Niskie iglaki, które tu wymienimy mogą być świetną opcją do zakrycia terenu płaskiego, skarpy lub dodatkowym akcentem zimozielonym na rabaty ogrodowe. Ich zalety to nie tylko zielony kolor przez cały rok, ale również niewielkie wymagania glebowe oraz stanowiskowe. W tym artykule przedstawimy wam wybrane przez nas niskie iglaki do ogrodu i na skarpy.

niskie iglaki do ogrodu

Autor: seven75, Getty Images by Canva.com

Płożące iglaki mogą mieć różną wysokość i rozpiętość w zależności od wybranej przez nas odmiany. Jeżeli zależy nam na zakryciu dużej skarpy lub innego podłoża, warto wybrać gatunki szybko rosnące, odporne na niekorzystne warunki oraz wytrzymałe na mróz. Oto kilka propozycji niskich, płożących odmian iglaków.

Może Ci się spodoba -> Jak samemu zaprojektować ogród?

  • Jałowiec pospolity ‘Green Carpet’ – jałowce są doskonałą propozycją, jeśli zależy nam na szybkim efekcie zielonego dywanu z roślin. Odmiana ‘Green Carpet’ jest bardzo niska, osiąga zaledwie 0,1 m wysokości przy rozpiętości aż do około 1,5 metra. Pędy układają się równomiernie, gęsto pokrywając teren. Zimą igły delikatnie ciemnieją, jednak przez cały rok zachowują zieloną barwę.
  • Jałowiec rozesłany ‘Nana’ – kolejna bardzo niska odmiana jałowca o soczyście zielonych pędach i igłach. Rozrasta się po 10 latach do około 0,2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Młode pędy są intensywnie zielone i elastyczne, z czasem sztywnieją i delikatnie ciemnieją. Odmiana świetna do zadarniania.
  • Jałowiec płożący ‘Golden Carpet’ – coś dla lubiących kolor w roślinach zimozielonych. Odmiana ‘Golden Carpet’ gęsto pokrywa teren zielono-żółtym kobiercem. Wzrost podobny do innych tego typu jałowców. Młode pędy są złocistożółte, delikatnie wykręcone. Odmiana nadaje się zarówno do zadarniania, jak i na skalniaki oraz jako uzupełnienie rabat.
  • Jałowiec płożący ‘Wiltonii’ – krzew o bardzo niskim wzroście i znacznej rozpiętości. Po 10 latach osiąga zaledwie 0,1 m wysokości przy nawet 2 m szerokości. Krzew bardzo nisko płoży się po ziemi, a pędy ukorzeniają się, gęsto zadarniając przestrzeń wokół. Igły są niebieskawe, dlatego odmiana dobrze komponuje się wśród innych, kontrastujących kolorem i pokrojem roślin.

Pamiętajmy, że jałowce to rośliny światłożądne, dlatego muszą być sadzone w pełnym słońcu! Dodatkowo lubią lekko kwaśną glebę i nie cierpią zbyt dużej wilgotności. Poza tym są roślinami praktycznie bezobsługowymi. 😊

Ciekawy artykuł -> 15 drzew i krzewów do małego ogrodu

niskie iglaki do ogrodu

Autor: seven75, Getty Images by Canva.com

Płożące iglaki mogą być świetnym dodatkiem do kwitnącej rabaty. Wprowadzone między rośliny sezonowe zapewnią efekt również w momencie, gdy na zimę znikną nam byliny oraz liście krzewów i drzew liściastych. Poniżej ciekawe propozycje iglaków, które będą ładnie prezentować się wśród innych roślin.

  • Jodła koreańska ‘Oberon’ – bardzo ciekawa, niska odmiana jodły o nieregularnym wzroście. Po latach przybiera kształt płaskokulisty. Końcówki pędów zimą są białe i mocno kontrastują z ciemnozielonymi, krótkimi igłami. Odmiana lubi żyzne i wilgotne gleby. Rośnie wolno i osiąga niewielkie rozmiary.
  • Choina kanadyjska ‘Nana’ – odmiana choiny o kulistym pokroju. Rośnie bardzo wolno, po 10 latach zaledwie do około 0,5 m wysokości i szerokości. Igły choiny są bardzo krótkie i błyszczące. Młode przyrosty są jasnozielone przez co kontrastują ze starszymi, ciemniejszymi pędami. Choina lubi zaciszne miejsca o umiarkowanie wilgotnym podłożu.
  • Sosna górska (kosodrzewina) ‘Pumilo’ – wbrew pozorom ten charakterystyczny dla terenów górskich iglak świetnie radzi sobie w warunkach naszych ogrodów. Odmiana ‘Pumilo’ jest niższa względem gatunku i dorasta po 10 latach do około 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Sosna górska jest odpowiednim gatunkiem do obsadzenia miejsc o bardzo słabej glebie, świetnie komponuje się na rabatach oraz nadaje się do zadarniania przestrzeni oraz do pojemników.
niskie iglaki do ogrodu

Autor: Gratysanna, Getty Images by Canva.com

Wybierając iglaki płożące do ogrodu nie musimy ograniczać się tylko do zielonego koloru. Istnieje wiele barwnych odmian, które możemy zastosować w naszych kompozycjach. Żółty odcień iglaka znacznie ożywi przestrzeń i wybije się na tle innych roślin, a odmiany o niebieskiej barwie ochłodzą przestrzeń i wpasują się w klimat np. zimowych ogrodów. Oto kilka sprawdzonych i łatwych w uprawie propozycji.

Może Cię zainteresować -> Jak samemu zaprojektować ogród?

  • Jałowiec Pfitzera ‘Gold Star’ – popularna odmiana jałowca płożącego. Krzew rośnie dość szybko i w ciągu 10 lat osiąga wymiary około 0,5 m wysokości przy 1 – 1,5 m szerokości. Pędy są charakterystycznie wałeczkowate i złocistożółte. Młode pędy bardzo długo zachowują swój żółty kolor, dlatego odmiana świetnie sprawdzi się w miejscach, którym brakuje koloru oraz do zestawień kontrastowych.
  • Mikrobiota syberyjska – gatunek dorastający do około 1 m wysokości i kilkukrotnie większej szerokości. Młode pędy wznoszą się do góry, a końcówki delikatnie opadają dając malowniczy efekt. To co wyróżnia mikrobiotę to jej zabarwienie zimowe. Już późną jesienią pędy odbarwiają się na miedziano – purpurowy kolor. Jeden z niewielu gatunków iglaków, który świetnie poradzi sobie nawet w bardzo zacienionych miejscach.
  • Cyprysik groszkowy ‘Sun Gold’ – odmiana dorastająca do około 0,8 m wysokości przy dużo większej średnicy. Pokrój rośliny jest dość nieregularny. Młode pędy są złocistożółte, charakterystycznie sznurowate i przewieszające się na pędach. Lubi stanowiska nasłonecznione, bo dzięki temu lepiej się wybarwia.
niskie iglaki do ogrodu

Autor: Dainis Zvingulis, Getty Images by Canva.com

Wybierając płożące iglaki do ogrodu zwróćmy uwagę na ich szybkość wzrostu oraz cechy charakterystyczne. Niektóre gatunki mogą wydzielać mocny zapach, a inne być silnie kłujące. Dostosujmy więc nasze wybory do panujących warunków, aby cieszyć się nimi przez długie lata.

Ciekawy artykuł -> Co zrobić ze skoszoną trawą?