Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małego, przydomowego ogródka, czy rozległego ogrodu, musisz posiadać pewne narzędzia, za pomocą których będziesz dbać o rośliny i ich otoczenie. Narzędzi jest bardzo dużo, a z roku na rok pojawiają się nowe modele i opcje. Klasyki jednak nic nie pokona. Tak naprawdę wystarczy Ci 10 podstawowych narzędzi, aby utrzymać ogród w dobrym stanie. Oto 10 najskuteczniejszych narzędzi ogrodniczych, czyli absolutne minimum, bez którego się nie obejdziesz. 

  1. Motyka

Nie bez przyczyny piszę o niej już na początku – to podstawowe narzędzie każdego właściciela rabat. Za jej pomocą możesz spulchniać glebę i usuwać chwasty. Bardziej uniwersalna będzie motyka z długim trzonkiem – pozwoli przekopać i spulchnić większą powierzchnię. Możesz wybierać pośród modeli od 2 do 4 ząbków. To absolutny must have!

  1. Szpadel

Jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi. Zwykle używamy go do przekopywania grządek, ale można nim także przenosić ziemię i usuwać jej nadmierne ilości.

  1. Grabie metalowe

Jest wiele rodzajów grabi – każde służą do czegoś innego, ale najbardziej uniwersalne będą grabie metalowe. Można nimi zagrabiać liście, zgrabić ziemię lub filc z murawy. Jeśli szukasz swojej pierwszej pary – wybierz właśnie takie.

  1. Łopatka do sadzenia

Jako uzupełnienie szpadla dobrze sprawdzi się niewielka łopatka ogrodowa. Pomocna na rabaty kwiatowe, w skrzynkach lub przy iglakach, dzięki niej wykopiesz precyzyjne dołki i przeniesiesz ziemię bez obsypywania roślin. Pomoże też odchwaścić teren.

  1. Widły amerykańskie

Pozwalają przekopać ziemię bez potrzeby jej odwracania. Są też niezastąpione do przenoszenia trawy, chwastów itp. Model amerykański ma ergonomiczny, wyprofilowany trzonek, lekki, ale trwały i wzmocnioną blachownicę. Takie widły będą Ci długo służyć i zapewnią komfort pracy.

  1. Nożyce do żywopłotu

Powinny być dobrane do typu roślin, jakie przeważają w ogrodzie. Jeśli będziesz przycinać głównie niewielkie krzewy, sprawdzą się małe nożyce. Przy większych i bardziej rozbudowanych – postaw na nożyce spalinowe (szybciej pracują, ale w niewprawnych rękach będą mniej dokładne).

  1. Sekator do gałęzi

Dzięki niemu przytniesz rośliny tak, aby rosły w pożądanym przez Ciebie kształcie. Jeśli masz wybrać tylko jeden model, zdecyduj się na taki długimi rączkami – dzięki temu dotrzesz nawet do dalszych gałęzi. Dla własnego bezpieczeństwa kupuj tylko sekatory z odpowiednimi certyfikatami.

  1. Taczka

Podstawowe narzędzie do transportowania. Przewieziesz nią przyrządy, rośliny, ziemię, chwasty – praktycznie wszystko, co wymaga przeniesienia z miejsca na miejsce. Jeśli wozisz głownie lekkie rzeczy wystarczy Ci taczka plastikowa – jeśli cięższe, jak ziemia, kamienie itp., postaw na model metalowy.

  1. Wąż ogrodowy

Wąż, najlepiej długi, z zestawem końcówek i regulacją przepływu wody – będzie Twoim nieodłącznym towarzyszem od wiosny aż do jesieni. Dlatego warto zaopatrzyć się w wąż dobrej jakości – będzie Ci służył przez wiele sezonów, a Twoje rośliny będą dobrze nawodnione.

Rabaty kwiatowe wymagają podlewania, zwłaszcza w upalne dni, dlatego wąż ogrodowy jest niezbędnym narzędziem w każdym ogrodzie.

  1. Kosiarka

Każdy trawnik wymaga regularnego koszenia, dlatego kosiarka jest niezbędnym narzędziem w ogrodzie. Do wyboru masz spalinowe i elektryczne – w zależności od wielkości trawnika jaki posiadasz. Jeśli Twój trawnik zajmuje niewielką powierzchnię, możesz się zdecydować na kosiarkę elektryczną, czyli taką, która wymaga podłączenia do prądu długim kablem. W przypadku rozległych trawników postaw na urządzenie spalinowe, które nie potrzebuje dostępu do energii elektrycznej.

Jak widać, posiadając podstawowe narzędzia, jesteśmy w stanie zadbać praktycznie o każdy element ogrodu – zająć się rabatą kwietną, wypielić chwasty, przesadzić rośliny i nadać im kształt oraz przyciąć żywopłot i gałęzie drzew. Oczywiście z biegiem czasu możesz poszerzać swój asortyment przyrządów o kolejne – ale na początku z pewnością poradzisz sobie z wykorzystaniem powyższej dziesiątki.

Źródło zdjęć: iStock.com/michaelquirk; Visivasnc; ————–; Artfoliophoto; ilona-titova; Zbynek-Pospisil; hiphoto40; DeepGreen; schulzie; Iuliia-Zavalishina; kruwt