Jest wiele sposobów na stworzenie klimatycznego i tętniącego życiem ogrodu. Ale nie ma piękniejszego i bardziej naturalnego, niż zaproszenie do niego motyli. Nie jest to proste – motyle muszą nasz ogród pokochać, czuć się w nim dobrze i chcieć do niego wracać. Ale gwarantuję Wam, że jeśli choć raz spotkacie w swoim ogrodzie motyle, nie będziecie już wyobrażali sobie tego miejsca bez nich.

Jak zwabić motyle?

Przede wszystkim trzeba uprawiać szeroką gamę roślin. Aby zaprosić motyle do siebie, musisz im zapewnić warunki do rozwoju na każdym etapie ich życia. Może masz możliwość przeznaczyć część ogrodu na niewielką łąkę kwietną lub pozwolić tam rosnąć chwastom i pokrzywom? Są idealnym siedliskiem i źródłem pożywienia dla gąsienic takich gatunków jak rusałka pokrzywnik, admirał, pawik i ceik. Wiele z nich na pokrzywach, ale także na szczawiu i rdeście, składa swoje jaja. Inne gatunki składają jaja na trawach, m.in. kostrzewach, mietlicach, trzcinnikach, turzycach. Z kolei larwy pazia królowej – jednego z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych motyli, zajadają się nacią marchwi i koprem.

Kolorowa rabata kwiatowa z mnóstwem roślin pięknie wygląda, ale też przyciąga pożyteczne owady, w tym kochane przez nas motyle.

Oto przykład aranżacje ogrodów, w której sielska łąka kwietna świetnie łączy się z wytwornymi strzyżonymi bukszpanami. Pięknie i pożytecznie.

Rośliny przyjazne motylom

Motyle są aktywne od wiosny do jesieni. Chcąc je utrzymać w ogrodzie, zapewnij im pożywienie – rośliny kwitnące właśnie w tym okresie. Przykładowy kalendarz kwitnienia:

  • marzec-maj: krokusy, pierwiosnki, zawilce
  • maj-czerwiec: goździki, kozłek lekarski, wyka, jaśminowiec, bez lilak, ligustr,
  • lipiec: lawenda, mięta, kocimiętka, szałwia, floks, tojeść, nachyłek,
  • sierpień-wrzesień: budleja dawida, dalie, astry, jeżówki, guzikowiec

Mix kwiatów wabiących owady zapylające, w tym motyle: naparstnica, szałwia omszona i czosnek ozdobny.

Od jaja do motyla

Poza pokrzywami, rośliny, które zapewnią najlepszy rozwój na etapie jaja i gąsienicy to kapustowate, żarnowce, rodzime trawy, ostrokrzew, wiciokrzew, fiołki i komonica zwyczajna. Gdy owad jest już dorosły, poszukuje innego rodzaju pożywienia – nektaru.

Motyle zapylają głównie okazałe kwiaty, często o wąskich kielichach i dużej ilości nektaru. Przywabiają je szczególnie widoczne dla nich barwy: biała, różowa, fioletowa, żółta i pomarańczowa. Co ważne – motyle unikają roślin, które zostały potraktowane chemikaliami. Pamiętaj o tym, tworząc swój zakątek dla tych owadów.

Projektując ogród lub rabaty kwiatowe pamiętajcie o roślinach kwitnących w różnym okresie i kolorach, które są najatrakcyjniejsze dla motyli: różowym, fioletowym, żółtym i pomarańczowym.

W Polsce i na świecie motyli jest coraz mniej i coraz rzadziej widujemy je w ogrodach, szczególnie tych miejskich. Dlatego warto pokusić się o ułatwienie im zamieszkania na naszym terenie. Odwdzięczą się czymś, czego nie uzyskamy za pomocą żadnej z rabat – żywą, naturalną obecnością i urokiem. Trzymam kciuki za Wasze motyle zakątki.

Źródła zdjęć: iStock.com/Elena Yurchenko; Antoninapotapenko; akrassel; Karin-de-Mamiel; LeeYiuTung; Custeau