Co kryje się pod tajemniczo brzmiącą nazwą kokedama? Wiszące rabaty ogrodowe w szkle, co to?:) To japońska sztuka botaniczna, polegająca na tworzeniu kul otoczonych mchem, w których rośnie roślina. Z kokedamą spotkaliśmy się już jakiś czas temu, ale do tej pory nie mieliśmy okazji jej Wam przedstawić. Czas to zmienić!

Wybór roślin

W kokedamie można umieścić właściwie wszystkie rośliny o w miarę płytkim systemie korzeniowym. Niepolecane są bulwy, cebule i kłącza. Idealne będą gatunki, które potrzebują dużego nasłonecznienia, jeśli chcemy umieścić gotową kompozycję w widnym miejscu, natomiast tam, gdzie słońca brak świetnie sprawdzają się rośliny cieniolubne, na przykład paprocie.

Elementy kokedamy

Do wykonania kokedamy potrzebne są: japoński torf keto (przypominający konsystencją plastelinę), ziemia kwiatowa, drobna, japońska glina akadama, naturalny sznurek, mech w płatach (żywy, suszony lub preparowany), woda i nożyczki.

Krok po kroku

1. Należy wyjąć roślinę z doniczki i otrzepać ją z nadmiaru ziemi lub torfu.

2. Glinę mieszamy z resztką torfu z doniczki.

3. Nawilżamy ziemię wodą do momentu, aż kula zacznie być plastyczna – najlepiej użyć do tego spryskiwacza.

4. Wokół korzenia rośliny formujemy kulę.

5. Gotową kulę otaczamy mchem i owijamy ją sznurkiem tak, aby wszystkie płaty mchu były na miejscu.

6. Kokedamę umieszczamy w pojemniku z wodą na 3-5 minut, a następnie osuszamy.

Kokedamę podlewamy w ten sam sposób – poprzez zanurzanie jej w wodzie. Kula jest efektowna, ale dość mało wymagająca w pielęgnacji. Z pewnością w najbliższym czasie kokedamy pojawią się w naszych wnętrzach. Mamy nadzieję, że Wam też przypadły go gustu i stworzycie własne kompozycje. Czekamy na efekty!

Źródła fotografii: istockphoto.com/kindoki; istockphoto.com/Zummolo; istockphoto.com/LaXo72