Jeśli jesteście właścicielami małego ogrodu, najważniejsze co musicie zrobić to tak go zaprojektować, aby nie wydawał się… jeszcze mniejszy niż w rzeczywistości. Istotne jest dobre rozplanowanie nasadzeń, uzupełnienie ich odpowiednimi elementami małej architektury i detalami, które zmienią go w przytulny kącik, w którym domownicy będą chcieli spędzać czas. Mamy dla Was kilka niezawodnych tricków, dzięki którym Wasz ogród będzie wyglądał efektownie nawet przy dostępności niewielkiej przestrzeni. Zatem jak zaprojektować mały ogród? Oto 7 sposobów na niewielką przestrzeń 🙂

Miejsce relaksu

Ogród ma cieszyć nasze oczy i aby tak było, musimy móc spędzać w nim czas. Jeżeli wydaje Ci się, że jako właściciel małego ogrodu, nie możesz pozwolić sobie na meble – jesteś w błędzie. Idealnie sprawdzą się meble wielozadaniowe. Możesz poszerzyć krawędzie wyższych rabaty kwiatowe, ułożyć na nich poduszki i w ten sposób stworzyć uroczy kącik do siedzenia. Jako siedzisko mogą też służyć duże skrzynie, w których przechowujesz np. narzędzia. A już wszędzie znajdzie się przestrzeń dla składanych ławek i krzeseł. Możliwości jest sporo!

Podział wizualny przestrzeni

Wbrew pozorom, podział przestrzeni nie sprawi, że ogród wyda się mniejszy – wręcz odwrotnie. Ten trick stosują projektanci na całym świecie. Oddziel jeden lub więcej kątów skrzynią lub ścianą dla bluszczu. W ten sposób stworzysz wrażenie głębi, zakamarków, a ogród będzie można wciąż odkrywać.

Gra światłem

Słońce to Twój duży sprzymierzeniec, jeśli chodzi o optyczne powiększanie przestrzeni. Pozwól mu delikatnie grać pomiędzy liśćmi roślin i przebijać się np. przez pnącza. Dobrym pomysłem jest ustawienie w ogrodzie lustra. Odbije rośliny i światło i wizualnie rozszerzy teren. Sprawdzi się lustro o starej lub postarzanej ramie, najlepiej ciemnej – dobrze wtopi się w otoczenie. Zadbaj o to, aby jego powierzchnia była lekko przysłonięta. Zapobiegnie to wpadaniu zwierząt, np. ptaków, w jego taflę. Zamiast lustra możesz wykorzystać też wodę, która odbije w swej tafli piękny widok nieba lub fragment ogrodu.

Aby woda odbijała otoczenie niczym lustro, dno i ścianki zbiornika należy pomalować na bardzo ciemny kolor, najlepiej na czarno lub antracytowo.

Wykorzystanie murów

Mury ogradzające ogród to świetne miejsce dla wszelkiego rodzaju pnączy – aż proszą się, aby je wykorzystać. Nie stracisz cennego miejsca na ziemi, bo pnącza będą rosły głownie pionowo, a osiągniesz efekt dzikości i naturalności. Masz w ogrodzie ostre krawędzie, które chcesz ukryć? Rozłóż na nich siatkę i puść po niej pnącza – efekt gwarantowany.

Ciemne kolory

Ogrodzenia mogą Ci pomóc lub zaszkodzić w tworzeniu iluzji większej przestrzeni. Co zrobić, aby działały na plus? Zacieraj granice pomiędzy tym, co rośnie, a co jest architekturą. Pomaluj ogrodzenie na ciemny kolor, który będzie naturalnym tłem dla roślin. Osiągniesz efekt głębi i zacierania się granic. Na ciemnoszaro, granatowo lub czarno możesz też pomalować mury. Druga opcja to ukrycie ogrodzenia gęstwiną zieleni. Ściana roślin płynnie wtopi się z ogrodem i nie przytłoczy małej przestrzeni.

Żywopłot wyraźnie oddziela ogród od otoczenia, a jednocześnie nie dominuje przestrzeni.

Zielona ściana drzew wygląda jak skraj lasu, do którego przylega ogród. Tymczasem to sprytnie ukryte ogrodzenie.

Tu wykorzystano chyba większość trików: ścianę zieleni ukrywającą płot, wizualny podział przestrzeni na strefy, wodę odbijającą światło i gęste rabaty kwiatowe porastające każdy zakamarek.

Nadawanie wysokości

Posadzenie drzewa lub wysokiego krzewu nada Twojemu ogrodowi charakteru i strzelistości. Drzewa to nie tylko rozwiązania do przestronnych ogrodów – postaw na jedną, strategicznie ustawioną roślinę, która zrobi cały efekt. Wysokość możesz też osiągnąć ustawiając w ogrodzie smukłą rzeźbę, obelisk lub inny dekoracyjny element. Oprócz rozglądania się dookoła, polubisz też patrzenie w górę!

W tej aranżacji ogrodu drzewa tworzą pionowe akcenty, które nadają kompozycji trójwymiarowości.

Ogród jest wszędzie

To znaczy, że możesz obsadzić roślinami każdy, nawet najmniejszy zakamarek przestrzeni. Czasem miejscem na rabatę może być nawet najmniej oczywiste miejsce – luka pomiędzy schodami, szczeliny ścian i chodników, różnice poziomów. Spójrz na swój ogród inaczej niż do tej pory i zastanów się którą przestrzeń możesz wykorzystać. Do obsadzenia bardziej problematycznych zakamarków wybierz odporne i lubiące cień rośliny.

Rośliny mogą rosnąć dosłownie wszędzie. Oto ciekawa propozycja rabaty umieszczonej pod stołem. Szklany blat mebla pozwala oglądać kwiaty z bliska.

Uroczy widok ścieżki ogrodowej zbudowanej z kamiennych płyt. Zamiast trawnika posadzono w szczelinach przebiśniegi i cebulice syberyjskie. Doskonała alternatywa dla murawy.

Jak widzicie, pomysłów na wykorzystanie małej przestrzeni jest mnóstwo! Zabawa perspektywą, światłem, kolorami – to wszystko sprawi, że zaczniecie zauważać, że Wasz ogród nie jest wcale tak mały, jak się pierwotnie wydawało. Trzymam kciuki za Wasze nieograniczone pomysły.

Źródła zdjęć: iStock.com/Antoninapotapenko; FooTToo; Zingiber; Lisur; mychadre77