Nic nie smakuje tak dobrze, jak warzywa z własnego ogródka. Świeże, pachnące, z krzaczka podane prosto na talerz. Jeśli marzysz o balkonowym ogródku nic nie stoi na przeszkodzie. Co więcej, oprócz warzyw, możesz na nim zasadzić również owoce. Coraz więcej drzewek i krzewów ma karłowate odmiany, które można zasadzić w donicach nawet na niewielkim balkonie lub tarasie. Jak przygotować się do takich upraw i co uprawiać? Oto kilka wskazówek, dzięki którym nawet początkujący poradzą sobie z tym zadaniem.

Dobrze zaprojektowany ogród na balkonie to taki, który odpowiada Waszym preferencjom i oczekiwaniom. Jeśli marzycie o własnej uprawie warzyw, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć mini warzywnik na niewielkiej przestrzeni. Pamiętajcie, aby również zaprojektować rabaty kwiatowe.

Cytrusy

Nawet w Polsce możesz poczuć odrobinę egzotyki, decydując się na uprawę cytrusów. Ich specjalne, miniaturowe odmiany wydają smaczne, kwaskowate owoce, które efektownie się prezentują. Pamiętaj, aby uprawiać je na ziemi przeznaczonej do uprawy cytrusów – przepuszczalnym, próchniczym, o kwaśnym pH. Oprócz klasycznych odmian cytrusów, możesz zdecydować się na ciekawie wyglądającą aktinidię ostrolistną, czyli mini kiwi o gładkiej skórce. Ma smaczne owoce, a jej pnące liście będą pięknie oplatały Twój balkon.

Krzewy owocowe

Maliny, malinojeżyny, porzeczki, truskawki, poziomki i borówki – wszystkie te owoce z powodzeniem możesz zasadzić w donicy na balkonie. Nie są wymagające w uprawie, ale warto postawić na bardziej odporne i niskie odmiany i ustawić je w przewiewnym, słonecznym miejscu.

Drzewka owocowe

Sadząc je w pojemniku na balkonie, zdecyduj się na odmiany karłowate lub kolumnowe. Można też spotkać drzewka duo – wtedy to na jednej roślinie zaszczepione są dwie odmiany tego samego owocu, np. jabłka lub gruszy. Dodatkowo, posadzenie razem kilku gatunków sprawia, że rośliny wzajemnie się zapylają. Jeśli masz niewiele miejsca, najlepszym rozwiązaniem będą odmiany kolumnowe – ich pęd rośnie pionowo od podłoża,
a odpowiednie podwiązywanie gałęzi nie pozwala mu rozrastać się na boki.

Winorośle

Są łatwe w uprawie, ale wymagają pielęgnacji, przycinania i głębokich pojemników (ok. 40-60 cm) z dobrym drenażem. Odwdzięczą się ładnie oplecionym balkonem i smacznymi owocami zebranymi w grona. Polecam Wam szczególnie odmiany granatowe ‘Rembrandt’ i ‘Boskoop Glory’, różowe ‘Frankenthaler oraz białe – ‘Riesling’, ‘Johanniter i ‘Vroege van der Laan’, które dobrze zaowocują na słonecznych tarasach.

Pomidory

Lubisz wiedzieć, skąd pochodzą Twoje warzywa i jak były uprawiane? Najlepszym sposobem będzie założenie własnego mini ogródka. Na początek zacznij od pomidorów o karłowatej odmianie. Ustaw donice z krzaczkiem w słonecznym, osłoniętym od deszczu miejscu i czekaj, aż pojawią się pierwsze owoce – ich smak będzie nieporównywalny z tymi z supermarketu!

Papryka

Oprócz karłowatych papryczek chilli, na balkonie możesz też uprawiać paprykę słodką
w mini wersji. Karłowate odmiany ‘Sweet Chocolate’, ‘Oda’ i ‘Tiny Bells’ dadzą kolorowe, soczyste owoce, jeśli zadbasz, aby roślina miała żyzne podłoże i ciepłe, przewiewne stanowisko.

Warzywa pnące

To idealny wybór na balkon – zajmują mało miejsca i naturalnie wykorzystują otoczenie, które sprzyja ich wzrostowi. Na początek zdecyduj się na groch, groszek cukrowy, (kto go nie kocha jeść w całości?), fasolę (np. szparagową) lub bób. Ten ostatni możesz uprawiać w rzadko spotykanej wersji ‘Karmazyn’ o różowych, smacznych ziarnach. Pamiętaj, aby zapewnić pnączom podporę w postaci stelaży lub delikatnie przywiązać je do barierek balkonowych.

Co jeszcze można zasadzić w balkonowym warzywniku? Na pewno efektownie będą wyglądały kolorowe odmiany kapusty, od zielonych, po fioletowe, z gładkimi lub karbowanymi liśćmi. Jeśli masz możliwość postawienia naprawdę wysokiej donicy, możesz też zasadzić warzywa korzenne, takie jak marchewki. Rosną dosyć długo, bo nawet 3 miesiące, ale przez ten czas na pewno doczekasz się innych warzyw i owoców z Twojego balkonowego ogródka. Tak więc zaopatrz się w porządne donice, dobry nawóz i do dzieła!

Źródło zdjęć: iStock.com/Michel-VIARD; Pauws99; phanasitti; MajaArgakijeva; Tahlia-Palmer; Vaivirga; Pixelelfe