Równy, zielony trawnik jest częścią reprezentatywną każdego ogrodu. Stanowi miejsce zabawy i odpoczynku. Aby był estetyczny, powinien być przede wszystkim zadbany. Oczywiście można położyć równą trawę z rolki i ułatwić sobie zadanie, ale nie dość, że jest to drogie, to nie przynosi właścicielowi tyle satysfakcji, co własnoręcznie wysianie trawy z nasion. Jak więc zrobić to tak, aby nasz trawnik zachwycał każdego, kto na niego spojrzy?

Przygotowujemy podłoże

To jeden z kluczowych momentów przy zakładaniu trawnika. Właściwe przygotowanie podłoża sprawi, że nasza trawa będzie bujna i nie będzie wymagała ciągłej uwagi. Najpierw przekopujemy teren, usuwamy wszelkie chwasty, śmieci, kamienie – wszystko, co znajdziemy w podłożu. Jeśli teren jest rozległy, potrzebna będzie glebogryzarka. Jeśli zaś jest niewielki – poradzimy sobie samym szpadlem.

Następnie wyrównujemy ziemię tak, aby pozbyć się dołków i wybojów (na przykład za pomocą grabi). W zależności od tego jakiej jakości jest ziemia, dosypujemy lub nie warstwę żyznej gleby i mieszamy z podłożem. Do gliniastej ziemi dodajemy trochę piasku, a do piaszczystej – kompostu. Na koniec podłoże trawnika zagęszczamy wałem.

Trawy wymagają zwykle lekko kwaśnego podłoża (pH od 5,5 do 6,5). Jeśli odczyn jest zbyt kwaśny, dobrze jest je zwapnować. Jeśli jest zbyt zasadowy (współczynnik pH przekracza 7,0) gleba potrzebuje zakwaszenia.

Siejemy

Trawnik najlepiej zakładać w okresie od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października, kiedy gleba jest wilgotna a temperatury optymalne. Jednym ze sposobów na równomierny siew jest podział miejsca na trawnik na równe poletka o powierzchni 1 metra kwadratowego. Nie jest to jednak konieczne, jeśli będziemy dbać o równomierne rozsypywanie nasion. W przypadku dużej powierzchni można posłużyć się siewnikiem. Gdy chodzi o ilość ziaren, postępuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu i wysiewaj je równo po całej powierzchni.

Po zasianiu, dociśnij nasiona do ziemi, aby nie zostały przeniesione np. przez wiatr. Możesz to zrobić za pomocą deski lub poprzez wałkowanie.

Obserwujemy kiełkowanie

Aranżacje ogrodów – Pierwszą trawę można zauważyć po ok. dwóch tygodniach od siewu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu – szczególnie podczas suchych dni i o tym, aby nie chodzić po kiełkującej trawie. Możesz też osłonić teren, na którym zasiana jest trawa za pomocą siatki. Powstrzyma to również zwierzęta przed wchodzeniem na nowy trawnik.

Kosimy i pielęgnujemy

Kiedy trawa osiągnie wysokość min. 5 cm możemy ją po raz pierwszy skosić – z wysoko ustawionymi ostrzami, aby pomóc jej się zagęścić. Podobną wysokość koszenia utrzymujmy przez kilka kolejnych koszeń. W ciągu kilku pierwszych tygodni należy często podlewać trawnik rozproszonym strumieniem wody i nawozić go w celu pobudzenia wzrostu.

W zależności od tego, jak skutecznie oczyściliśmy teren przed zasiewem, tyle chwastów pojawi się na trawniku wraz z jego wzrostem. Delikatnie je usuwamy, starając się nie uszkodzić trawnika. Warto też skonsultować się z ekspertem w kwestii doboru prawidłowego nawozu i regularnie go stosować.

Tak przygotowany i zadbany trawnik będzie nam służył przez kolejne lata i razem z rabatami i ogrodową architekturą stworzy niepowtarzalny klimat naszego ogrodu. Warto stale obserwować trawę i na bieżąco uzupełniać powstałe braki. A koszenie zamiast obowiązku zmienić w relaksujący nawyk!

Źródło zdjęć: KatarzynaBialasiewicz; Pickone; Togapix; MarkoDzeletovic; David-Carter