Choć w supermarketach dostępny jest szeroki asortyment ziół w doniczkach, nic tak nie cieszy jak coś, co wyhodowaliśmy sami od nasion. Poza tym, ziołowy ogródek w doniczce nie tylko ładnie wygląda, ale też świetnie smakuje! I nie musimy się martwić, że w trakcie gotowania zabraknie nam majeranku czy bazylii. Jak zatem stworzyć ziołowy ogród w donicy i jak o niego zadbać? Oto nasze wskazówki!

Wysiew nasion

Na początku nasiona najlepiej wysiać do małych pojemników, z otworem w dnie. Mogą to być stworzone specjalnie do tego celu wielodoniczki (najlepsze są te biodegradowalne), ale równie dobrze sprawdzą się np. pudełka po jogurcie. Pamiętajcie, aby zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Do szybkiego wzrostu nasiona potrzebują wody i słońca. Północne, ciemne parapety się nie sprawdzą.

Uprawa

Kiedy zioła podrosną, można je przesadzić do większej doniczki lub doniczek. Jeśli chcecie, aby powstała ciekawa, różnorodna kompozycja, jako pojemnik możecie wykorzystać stary kosz, balie lub garnek. Dodadzą uroku kompozycji. Pamiętajcie, aby rozsadzając zioła w większej donicy, wyższe gatunki umieścić w środku lub z tyłu, a niższe z przodu. W ten sposób wszystkie rośliny otrzymają odpowiednią ilość światła i nie będą przysłonięte.

Rabaty kwiatowe Latem ziołowy ogródek możemy pielęgnować na zewnętrznych parapetach, zimą warto zadbać o chłodne, słoneczne pomieszczenie. Zioła to w większości rośliny wieloletnie, dlatego, przy odpowiedniej uprawie, będą nam służyć bardzo długo.

Źródła zdjęć: iStock.com/sanddebeautheil; robertprzybysz; IKvyatkovskaya