Usuwanie obumarłych kwiatostanów, zwane też ich ogławianiem, ma pozytywny wpływ na życie roślin, wzmacnia je i pozwala wydłużyć kwitnienie rabaty ogrodowe. Istnieją też takie gatunki, których nie powinno się ogławiać. Jak i którym roślinom usuwać przekwitłe kwiatostany, tak, aby miało to jak najlepszy efekt? Oto kilka wskazówek.

Uszczykiwanie

To najlepszy sposób usuwania przekwitłych kwiatów u delikatnych roślin. Rośliny jednoroczne i byliny, np. liliowce, ogławiamy zaraz po przekwitnieniu, delikatnie uszczykując pojedyncze, obumarłe kwiaty. Pozwala to wzmocnić pozostałą część rośliny. Całą łodygę usuwamy dopiero kiedy wszystkie znajdujące się na niej kwiaty przekwitną.

Przycinanie

Stosowane w przypadku zdrewniałych roślin. Ważne – pamiętajcie, aby nie przycinać samej główki. Usuńcie ją razem z fragmentem łodygi do wysokości pąka. Dzięki temu wzmocnisz odrastanie rośliny. Przy przycinaniu najlepiej sprawdzi się sekator ogrodowy.

Ogławianie

Sprawdzi się przy roślinach rabatowych i balkonowych. Na przykład przekwitłe kwiatostany pelargonii wyłam w miejscu, w którym wyrosły z głównej łodygi – nie przycinaj ich sekatorem, bo pozostawiona szypułka nie będzie dobrze wyglądać. Ogławiaj rośliny w ogrodzie i na balkonie na bieżąco, używając do tego ostrych nożyczek kuchennych, które doskonale sprawdzą się na przykład przy delikatnych surfiniach, petuniach czy margerytkach.

Strzyżenie

To najlepszy sposób pozbawiania przekwitłych kwiatów roślin rosnących w kępach, np. lawendy lub kocimiętki. Możesz do tego użyć dużych nożyc. Jeśli chcesz zebrać kwiaty lawendy, aby je zasuszyć, przytnij je zanim przekwitną – nie stracą swojego zapachu.

Oprócz walorów estetycznych, usuwanie starych kwiatów zapobiega niekontrolowanemu rozsiewowi nasion. Ale nie wszystkie roślin pozbawiamy kwiatostanów. Róże krzewiaste wydają owoce, które są ozdobne i mogą być później wykorzystane, np. w kuchni. Nasiona słoneczników pozwalają ptakom przeżyć zimę, a przekwitłe kwiaty hortensji są ochroną przed mrozem dla nowych, zawiązujących się pąków. Jeszcze inne przekwitłe kwiatostany po prostu ładnie wyglądają na rabatach i warto je zachować dla efektów wizualnych. Należą do nich np. rozchodniki, trawy ozdobne czy powojnik tangucki.

Źródło zdjęć: emer1940; shironosov; shurkin_son; sonsam; Kerkez; OlgaPonomarenko