Dlaczego lubimy rośliny cebulowe? Są zastrzykiem kolorów i energii w każdym ogrodzie. Kiedy kwitną, nagle pojawia się barwna plama i wszystko dookoła ożywa. Żeby efekt ich kwitnienia był jak najbardziej efektowny, musimy pomyśleć o tym już na etapie kupowania cebulek. Zatem jak wybrać cebulki kwiatowe i na co zwrócić uwagę? Oto 6 praktycznych wskazówek.

Starannie wybrane cebulki kwiatowe odwdzięczą się pięknym kwitnieniem na wiosnę.

  1. Sprawdzaj źródło

Gdy kupujesz warzywa, owoce, czy inne produkty rolne, zwracasz uwagę na to, skąd pochodzą. Dokładnie tak samo należy postąpić przy kupnie cebulek. Wybieraj sprawdzonych dostawców, szkółki i sklepy ogrodnicze, w których sprzedawcy będą znali historię konkretnych cebulek.

  1. Zamawiaj

Jeśli chcesz mieć naprawdę dobry towar, zamów cebulki odpowiednio wcześniej – nie licz jedynie na to, co zostanie po innych kupujących. Wcześniej wybierz rośliny, które będą pasowały do Twojego ogrodu.

  1. Sadź

Zasadź cebulki jak najszybciej to możliwe. Jeśli musisz je przechować, zrób to w chłodnym i suchym miejscu.

  1. Oceń

Każda cebulka powinna być zwarta, ciężka i twarda. Jeśli kupujesz tulipany, zwróć uwagę na skórkę cebulki – powinna być gładka, przylegająca i lśniąca. Zdrowe cebulki najlepiej się przyjmą, te z pleśnią przy szyjce lub z żółtymi kiełkami mogą się nie rozwinąć lub nie osiągnąć swojego pełnego potencjału.

  1. Porównuj

Jeśli możesz, kupuj cebulki jak najwcześniej – będziesz mieć największy wybór, a co za tym idzie możliwość wyboru największych cebulek. Odwiedź kilka miejsc, aby porównać ich jakość i wielkość.

  1. Wybieraj

Zastosuj zasadę „mało, a dużo” – czyli wybierz kilka gatunków, które chcesz zasadzić i kup dużo cebulek z każdego z tych rodzajów. Dobrze rozplanuj nasadzenia – pamiętaj, że formowanie dużych skupisk jednego rodzaju roślin nie da naturalnego efektu.

Rośliny cebulowe wyglądają najbardziej efektownie, jeśli posadzimy je w dużych skupiskach. Tutaj prezentują się wspaniale.

Miejsce na rośliny cebulowe warto przemyśleć już na etapie projektowania ogrodu, by uzyskać zachwycający efekt. Nie martwcie się jednak, jeśli tego nie zrobiliście – zawsze można je dosadzić między rosnące już rośliny 🙂

Aranżacje ogrodów – Rabata kwiatowa w odcieniach żółci z domieszką ciemnego fioletu. Może pokusicie się na taki efekt u siebie?

Uzbrojeni w takie porady śmiało możecie ruszać na cebulkowe łowy. Eksperymentujcie z gatunkami i połączeniami kolorów. Ten rodzaj roślin jest wręcz do tego stworzony – tak naprawdę nigdy nie wiesz, co dokładnie z danej bulwy wyrośnie… Powodzenia!

Źródło zdjęć: iStock.com/barmalini; pr2is; MementoImage; Antoninapotapenko