***

Pięknie kwitnąca, dekoracyjna przez cały rok rabata, która zapiera dech w piersiach gościom to marzenie większości właścicieli ogrodów. Jak skomponować oryginalną, ale nie wymagającą wielkich nakładów pracy rabatę? Warto przestrzegać kilku prostych reguł.

 

Centralny punkt ogrodu

Kwiecista rabata to bardzo ważny element każdego ogrodu. Zwykle jest pierwszą rzeczą, którą przykuwa wzrok odwiedzających go osób. Jako główny element kompozycji nie tylko upiększa przestrzeń, lecz wręcz tworzy jej charakter. Zakładając rabatę kwiatową, szczególnie pierwszą, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

gardenersadvvice.info; homepiez.com

Wybór perfekcyjnego miejsca

Ze względu na to, że rabata kwiatowa to jeden z najatrakcyjniejszych elementów w ogrodzie, powinna być umieszczona w miejscu w którym spędzamy najwięcej czasu. Idealnie nadają się do tego okolice tarasu, altany, ławki lub miejsca wypoczynkowego. Dzięki temu zawsze będziemy wypoczywać w towarzystwie roślin, ciesząc oko pięknem przyrody. Innym dobrym miejscem jest przestrzeń bezpośrednio przy domu, gdzie może ona pełnić funkcję reprezentatywną, eksponując główne wejście, okna lub ogrodzenie.

hulseygardens.com; homedaz.com

decorhomeideas.com; easygardenplants.com

worthtryingdiyprojects.com; toneontoneantiques.blogspot.com

Odpowiedni dobór roślin

Każdy właściciel ogrodu pragnie, aby jego rabata kwitła jak najdłużej i zachowywała atrakcyjny wygląd przez większość roku. Wybierając rośliny, warto więc zdecydować się na gatunki długo kwitnące, które dobrze prezentują się np. od wiosny do jesieni. Innym sposobem jest dobór roślin, które kwitną krócej, ale zostaną zestawione w taki sposób, aby zakwitały kolejno po sobie. Pamiętajmy o zastosowaniu roślin o różnych kształtach, fakturach i wysokości. Dzięki temu nasza rabata będzie ciekawa i dynamiczna, a każdy element dobrze wyeksponowany.

goexpertdesign.com; homestratosphere.com; sanctuaryhomedecor.com

abchomy.com; homixover.com

Kolorystyka

Jeśli chodzi o dobór kolorów w naszej rabacie, jest to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań. W ostatnich sezonach bardzo modne jest budowanie kompozycji jednokolorowych, np. w bieli czy fiolecie lub tworzenie kompozycji wielobarwnych (takich jak ogród wiejski).

decoradeas.com; freshouz.com

lumaxhomes.com; homimu.com

Nie wiesz jak zbudować swoją rabatę? Szukasz inspiracji dla swojego ogrodu? Skorzystaj z propozycji naszego architekta i sprawdź piękne gotowe aranżacje rabat kwiatowych.