Właściciele dużych ogrodów wiedzą jak kosztowne potrafi być obsadzenie go roślinami i stworzenie ogrodu swoich marzeń. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby te koszty zmniejszyć, a docelowo zniwelować praktycznie do zera! Jednym z nich jest samodzielne tworzenie rozsad. Innym – sianie bezpośrednio do gruntu. Wbrew pozorom, nie jest to trudne i oprócz oszczędności może przynieść sporo satysfakcji.
Zbieranie nasion
Wysiew z nasion jest najprostszym i najtańszym sposobem na uprawę roślin. Nasiona można pozyskać na dwa sposoby – kupując je w torebkach lub samodzielnie zbierając z roślin. W ten sposób z jednego egzemplarza można uzyskać nawet kilkadziesiąt kolejnych. Niektóre z gatunków muszą być wysiane wcześnie, kiedy na dworze jest jeszcze zimno i panują przymrozki, dlatego trzeba to zrobić pod dachem i przygotować rozsady. Sprawdź, czy roślina, którą chcesz zasiać, wymaga przezimowania. Jeśli tak – przygotuj ku temu warunki. Są też gatunki, które możesz siać bezpośrednio do gruntu bez konieczności robienia rozsad.
Dzielenie roślin
Jak z jednego egzemplarza rośliny uzyskać więcej sadzonek? Wystarczy go podzielić. Jeśli chcesz kupić w sklepie ogrodniczym roślinę, którą potem podzielisz, wybierz taką, która jest rozrośnięta i mocna. Zwróć uwagę na wielkość doniczki – często egzemplarze o rozwiniętym systemie korzeniowym są sprzedawane w większych pojemnikach. To właśnie na mocnych korzeniach zależy nam najbardziej. Ale nie daj się oszukać – oceń też samą roślinę i jej wygląd (także pod kątem chorób i szkodników), bo być może większa doniczka jest tylko marketingowym chwytem.
Kiedy roślina jest już kupiona, czas na jej szybkie rozmnożenie – podzielenie na sadzonki. Ten proces zależy jest m.in. od tego jaki mamy gatunek, ale część zadań jest uniwersalna.
Na początku musisz przyciąć łodygi do wysokości ok. 10 cm (zostawiając po min. jednym pąku) i wyjąć roślinę z doniczki. Takie przycinanie może się wydawać drastyczne, ale wierz mi – nawet jeśli teraz sadzonki będą wyglądać słabo i biednie, szybko odpłacą się silnym wzrostem, kiedy korzenie dostaną więcej wody. Dodatkowo, taki podział sprawi, że jednym gatunkiem obsadzisz większą część rabaty kwiatowej, wprowadzając na niej ład i tworząc spójną kompozycję.
Zmyj ziemię z podłoża, aby ocenić kępę korzeniową. W zależności od jej wielkości i stopnia zwarcia, podziel ją za pomocą wideł lub po prostu rękami. Zostaw sporo korzeni, przycinając je na długości – tak, żeby bez problemu weszły do nowej doniczki. W doniczkach fragmenty rośliny będą mogły się zaaklimatyzować i wzmocnić zanim przesadzisz je w docelowe miejsce. Dosyp żyznej ziemi i ustaw w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu i obficie podlej. Jeśli przeprowadzasz ten proces w trakcie chłodnych miesięcy, trzymaj rośliny w ciepłym miejscu i hartuj w miarę upływu czasu.
Zanim zaczniesz rozsady i sianie, starannie zaplanuj ogród. Zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać, jak połączyć rośliny kolorem, wielkością i wysokością. Nawet jeśli w pierwszym roku wydasz pieniądze na pierwsze sadzonki i nasiona (choć i tak nieporównywalnie mniej niż na dorosłe egzemplarze), to w kolejnych latach Twój ogród będzie praktycznie bezkosztowy. A nawet jeśli nie do końca, to przynajmniej zaoszczędzisz na zakup kolejnych roślin!