Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu i jednocześnie opiekunem zwierzaka, wiesz już zapewne o wielu plusach i minusach jakie niesie ze sobą to połączenie. Z pewnością ogród jest dla zwierząt nie lada atrakcją – mogą swobodnie spędzać czas na świeżym powietrzu wśród natury. Ale dla nas, właścicieli, jest to też wyzwanie – począwszy od odpowiedniego zaplanowania przestrzeni, po wybór bezpiecznych dla czworonogów roślin. Co zrobić, aby przebywanie w nim było przyjemnością dla wszystkich i jak stworzyć ogród przyjazny dla zwierząt? Mamy dla Was kilka wskazówek.

malwa w ogrodzie

Aranżacje ogrodów – Jedną z pierwszych i najważniejszych rzeczy jest zapewnienie zwierzakom bezpieczeństwa. Przestrzeń, po której mogą się przemieszczać (czyli nasz ogród), powinna być ogrodzona, najlepiej na wysokość około 2 m z odpowiednim podkopem (ok. 30 cm), aby psy nie zdołały się pod nim podkopać. Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to zamykanie szop, schowków i innych pomieszczeń, szczególnie tych, w których trzymamy chemikalia i ostre narzędzia. I na koniec, ale sprawa nie mniej ważna, to zapewnienie czworonogom miejsca, w którym mogą się schronić – daszka, żywopłotu lub krzewu. Zwierzęta lubią, kiedy zapewni się im odrobinę prywatności podczas odpoczynku.

Kiedy już mamy pewność, że podstawowe kwestie bezpieczeństwa są przez nas ogarnięte, pora zastanowić się nad resztą. Najlepiej myśleć o zwierzętach już na etapie projektowania ogrodu. Oto kilka przykładów:

  1. Sadząc atrakcyjną lub delikatną rabatę kwiatową, ustaw ją na wzniesieniu. Dzięki temu dasz znać psu, że jest to miejsce, w którym nie powinien kopać. Nawet małe wzniesienie sprawi, że rośliny, które tam rosną, będą dla niego mniej atrakcyjne. Kotów
    to raczej nie dotyczy.
  2. Nie sadź delikatnych roślin przy ścieżkach – będą mogły łatwo ulec zniszczeniu, ponieważ zwierzaki często nie myślą, co tratują po drodze w trakcie biegu i zabawy.
  3. Projektując ścieżki, zastanów się, jak będą się po nich poruszać zwierzęta. Zwykle wybierają najkrótsze z możliwych dróg. Wyłóż je twardym materiałem (np. twardym kamieniem) – dzięki temu nie ulegną zniszczeniu.
  4. Pomyśl o specjalnym miejscu do zabawy. Nie zastąpi ono spacerów (i nie powinno!), ale będzie zakątkiem, w którym zwierzęta będą mogły zrealizować potrzebę kopania
    w ziemi, gryzienia, drapania czy wspinania się. Może wykopiesz tunel dla psa, zbudujesz schronienie dla świnki morskiej lub zasadzisz niewielkie drzewo dla kota? Możliwości jest wiele!

Poza przystosowaniem infrastruktury, niezwykle ważny jest dobór roślin, które zasadzisz w ogrodzie. Część gatunków jest uwielbiana przez zwierzaki, ale inne mogą być dla nich wręcz śmiertelne. Pamiętaj – to nie tylko Twój ogród, ale także ogród Twoich czworonogów, w którym mają się czuć dobrze i bezpiecznie. Jakie gatunki będą najlepsze? Koty kochają przede wszystkim aromatyczne liście kocimiętki, a także zapach lawendy i kozłka lekarskiego. Jeśli jesteś właścicielem mruczka – znajdź dla nich miejsce na swoich rabatach. Pamiętaj o trawie, która jest bezpieczna i przyjazna dla wszystkich zwierzaków. Możesz też zdecydować się na nasturcje i ozdobne turzyce.

Projektując ogród, warto pomyśleć o naszych kochanych pupilach. Dobrze, jeśli na rabatach kwiatowych znajdzie się miejsce dla roślin, za którymi zwierzęta przepadają.

Jeśli chodzi o te gatunki, których należy unikać, zawsze najlepiej zapytać eksperta w sklepie ogrodniczym lub weterynarza. Bądź ostrożny, wybierając rzadkie gatunki. Zrezygnuj z takich roślin jak: azalie i rododendrony, cebulkowate, wawrzynek, rącznik pospolity, ostróżka, naparstnica, ciemierniki, bluszcze, lilie, tojad, wilec, wisteria i cis. Są niebezpieczne dla większości czworonogów.

Ci z nas, którzy wychowali się ze zwierzętami lub spędzili z nimi część swojego dorosłego życia, nie wyobrażają sobie, że ich pupile mogłyby nie korzystać z uroków i udogodnień, jakie niesie ze sobą ogród. I słusznie! Bo nawet jeśli czasem coś spsocą lub zepsują, to są integralną częścią zarówno całego ekosystemu, jak i naszego życia.

Źródło zdjęć: iStock.com/alexei_tm; Ann-Smith; Ulianna; Nils-Jacobi; peplow; fotokate