Niewątpliwie jedną z największych zalet lata w ogrodzie jest bogactwo roślin, które kwitną w tym czasie. Wiele rabat zamienia się wtedy w bujne, kolorowe zakątki. Kwiaty lata dobrze wypełniają przestrzeń po kwitnących wiosną bylinach, wprowadzają do ogrodu różnorodność i efektownie wyglądają. Które gatunki wybrać? Przedstawię wam te, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę.
Ostróżki
To bylinowe olbrzymy, które większość z nas kojarzy z ogrodów naszych babć. Mają wiele kolorów, od białego, przez błękity aż po fiolety. Są łatwe w uprawie, ale wymagają słonecznego stanowiska i żyznego, dobrze zdrenowanego podłoża. Wtedy mogą osiągnąć nawet dwa metry wysokości, dzięki czemu nadają rabacie eleganckiego i strzelistego wyglądu. Ich smukłość wymaga czasem zamontowania podpór, bo kruche, długie łodygi łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Warto o nie dbać, bo stanowią wyjątkowy składnik romantycznych, sielskich – rabaty kwiatowe.
Tojeść ciemnopurpurowa
Roślina, która zachwyca niecodziennym wyglądem i kolorem. Dorasta do około 40-70 cm wysokości i 30-45 cm szerokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia, kiedy to na jej długich pędach pojawiają się kwiaty zebrane w gęste grona. Pąki mają ciemniejszy kolor niż rozwinięte kwiaty, co sprawia, że kwiatostany są jeszcze piękniejsze. Ze względu na walory estetyczne, warto umieścić ją w reprezentatywnym miejscu ogrodu, na słonecznym lub półcienistym stanowisku i utrzymywać podłoże pod nią lekko wilgotne.
Jarzmianka
Jarzmianki w naturze występują dziko na górskich łąkach i pastwiskach, tworząc skupiska delikatnych, gwiazdkowatych kwiatków. Ich subtelność sprawia, że świetnie pasują do innych bylin i traw. Kwitną długo, bo aż od mają do października, a ich łodygi potrafią osiągać od 45 do 60 cm wysokości. Lubią stałą wilgotność, zarówno w słońcu, jak i w cieniu i towarzystwo innych roślin. Oprócz kwiatostanów, na uwagę zasługują też ich oryginalne, ciemnozielone listki, które wyglądają, jak gdyby były woskowane. Dzięki temu są dobrym kontrastem dla innych, sąsiadujących bylin.
Szałwia omszona 'Caradonna’
Szałwia omszona naturalnie występuję w południowo-wschodniej części Polski, rosnąc w regularnych kępach sięgających 40-60 cm. Ma wiele kolorów, ale jest jeden szczególny, który powinien Was zainteresować przy tworzeniu rabat ogrodowych – odmiana 'Caradonna’. Ma ciemne, prawie czarne pędy, na których rosną głęboko fioletowe kwiatostany, tworząc kontrast, który zachwyci każdego patrzącego na rabatę i nadaje kompozycji wyrazistości. Kwitnie od maja do czerwca – po przekwitnięciu można przyciąć jej pędy, aby zakwitły ponownie. Świetnie poradzi sobie w słonecznym miejscu, na luźnej, lekko przesuszonej glebie (bardziej obfite podlewanie zalecane jest w przypadku upałów).
Kosmatka śnieżna
Kwitnąca od czerwca do sierpnia kosmatka śnieżna to niecodzienna bylina, wyglądem nieco przypominająca trawę. Uroku dodają jej przewieszające się liście, pokryte białymi kosmykami i drobne białe kwiatki zebrane w wiechy (świetnie nadające się do suszenia). Zaletą tej byliny jest kontrast pomiędzy liśćmi a kwiatostanami i wdzięk, który nadaje rabacie, na której jest posadzona. Świetnie uzupełni luki pomiędzy innymi bylinami. Doda też charyzmy skalniakom i wypełni zacienione miejsca, w których czuje się świetnie, jeśli pamiętamy o zachowaniu stałej wilgotności gleby (źle znosi susze).
Kosaćce bródkowe
Nic nie kojarzy się tak mocno z letnim ogrodem jak kosaćce bródkowe, czyli irysy. Ich bajeczne kolory wypełniają rabaty w wielu przydomowych ogródkach. Większość odmian kwitnie już w maju, ale można znaleźć też takie, których kwitnienie przypada na późniejsze miesiące. A odmian jest naprawdę dużo – od miniaturowych, przez pośrednie, rabatowe aż po wysokie. O ich sadzeniu trzeba pomyśleć wcześniej – okres nasadzeń trwa od końca lipca do września (muszą się dobrze zakorzenić). Jeśli lato jest upalne, warto zaczekać do września. Podstawą do ich dobrego rozwoju jest nasłonecznione miejsce i gleba o dobrym drenażu. Tak zasadzone irysy odpłacą nam się obfitymi kwiatami i pięknymi kolorami – nie bez przyczyny mówi się o tych kwiatach „boginie tęczy”.
Naparstnice
Naparstnice często możemy zauważyć nawet w rowach i na nieużytkach – łatwo się wysiewają i dostosowują nawet do trudnych warunków pomiędzy drzewami i krzewami. Mają charakterystyczne, podłużne kwiaty, osadzone na długim, pędzie, rozwijające się od dołu do góry. Są ulubieńcami pszczół, ponieważ dają im nektar (ale niech was to nie zwiedzie – dla ludzi są trujące). Dzięki strzelistej formie i bogactwie kolorów pasują do większości innych bylin i traw. Dobrze wyglądają w zestawieniu z czosnkami, ostróżkami czy szałwią omszoną. Tworzą romantyczny, naturalistyczny klimat i wprowadzają niewymuszoną swobodę.
Jak widzicie, wybór letnich kwiatów jest ogromny, a to tylko niektóre z gatunków, którymi warto się zainteresować tworząc rabatę. Jestem ciekawa, który z gatunków spodobał się Wam najbardziej i pojawi się w Waszych kompozycjach.
Źródła zdjęć: iStock.com/Antoninapotapenko; danielvfung; DESIGNOSAURUS; MichelR45; skymoon13; Ellita