Drzewa iglaste i rabaty kwiatowe są nieodłącznym elementem praktycznie każdego ogrodu. Większość z iglaków jest zimozielona, co pozwala nam uzyskać efekt zielonego ogrodu przez cały rok. Polecane iglaki do małego ogrodu świetnie sprawdzą się w roli żywopłotów, jako tło rabat, posadzone pojedynczo oraz w grupach i na rabatach. Dostępność tak wielu gatunków i odmian pozwala nam na swobodne wybieranie roślin iglastych, zgodnie z naszymi preferencjami i upodobaniami.
Iglaki mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i w większości są w pełni mrozoodporne. Z powodzeniem możemy sadzić je na umiarkowanie suchych i słonecznych stanowiskach. Wiele z gatunków iglaków osiąga ogromne rozmiary, jednak wachlarz odmian jakie w tej chwili są dostępne na rynku pozwala nam na wybranie nie tylko rozmaitych wielkości oraz form danych odmian, ale również wielkość, kształt i kolor igieł.
Rośliny iglaste możemy rozróżnić pod względem kolorystyki na trzy typy: zielone, niebieskie i żółte. Zielone iglaki są najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne do zastosowania w ogrodzie, natomiast w dużej ilości mogą być zbyt monotonne. Niebieskie iglaki wprowadzają trochę ochłodzenia do kompozycji. Swój kolor zawdzięczają warstwie wosku, która pokrywa łuski i zabezpiecza przed nadmierną utratą wody. Warto pamiętać, by niebieskie iglaki sadzić raczej w słonecznych miejscach, gdyż wtedy lepiej się wybarwiają. Iglaki o żółtych lub zielonożółtych igłach są najbardziej kontrastowe i mocno wyróżniają się w przestrzeni. Najczęściej żółte są nowe przyrosty, które z czasem przebarwiają się na zielono. Żółte odmiany również sadzimy w słońcu, aby wzmocnić efekt kolorystyczny. Zwracajmy jednak uwagę na wrażliwość wybranych odmian, gdyż czasami nadmierne słońce może przypalać młode gałązki!
Polecane iglaki do małego ogrodu
Istnieje mnóstwo interesujących odmian iglaków o ciekawym pokroju, kształcie igieł oraz kolorze. Warto rozważyć jaki pokrój i wielkość nas interesuje oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Dzieląc iglaki pod kątem funkcji możemy rozróżnić iglaki na: żywopłoty, solitery, płożące, do nasadzeń w grupach oraz do pojemników. W małych ogrodach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odmian niewysokich lub karłowych. Do wyboru mamy odmiany naszych rodzimych gatunków tj. sosna pospolita lub świerk, ale również jodły, cyprysiki czy popularne żywotniki zachodnie. Odmiany o pokroju kulistym możemy zestawić np. z bylinami lub trawami ozdobnymi. Poniżej kilka gatunków o kulistej formie, które osiągają niewielkie rozmiary.
- Żywotnik zachodni ‘Danica’ – odmiana o naturalnie kulistym pokroju. Nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi formowanie. Świetna propozycja na rabaty.
- Żywotnik zachodni ‘Hoseri’ – polska odmiana, dorastająca do około 0,5 metra. Podobna do odmiany ‘Danica’, zachowuje naturalnie kulisty pokrój przez wiele lat.
- Cyprysik Lawsona ‘Globosa’ – wolno rosnąca do średnicy około 1 metra odmiana o niebieskozielonym kolorze łusek. Pędy na końcach są delikatnie przewieszające się, dlatego całość prezentuje się bardzo malowniczo.
- Sosna bośniacka ‘Schmidtti’ – bardzo wolno rosnąca, karłowa odmiana sosny o intensywnie ciemnozielonych igłach. Dobra propozycja na bardzo suche stanowiska.
Wąskie i strzeliste odmiany iglaków będą świetnie nadawały się na zimozielone żywopłoty oraz jako uzupełnienie rabat. Zestawianie różnych pokrojów roślin da ciekawy efekt wizualny i ożywi przestrzeń każdego ogrodu. Poniżej kilka dobrych odmian na żywopłoty do małych ogrodów.
- Cyprysik Lawsona ‘Blue Suprise’ – odmiana kolumnowa dorastająca do około 2-3 metrów. Łuski koloru zielono – niebieskiego. Dobrze sprawdzi się nawet w lekko zacienionych miejscach.
- Cis pospolity ‘Fastigiata Robusta’ – odmiana cisa o bardzo wąskim, kolumnowym pokroju i ciemnnozielonych igłach. Dorasta nawet do 6 metrów wysokości, ale z powodzeniem może być cięta. Dobra odmiana na strzyżony żywopłot w zacienionych miejscach, ale przy sprzyjających warunkach może również rosnąć na słońcu.
- Jałowiec skalny ‘Skyrocket’ – bardzo wąska odmiana jałowca o jasnoniebieskich igłach. Należy go sadzić w bliskiej odległości, jeżeli zależy nam na szybkim efekcie „ściany” z żywopłotu.
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć odmian o ciekawych pokrojach oraz barwnych igłach! Poniżej kilka przykładów, które na pewno zwrócą waszą uwagę.
- Cis pospolity ‘Aurea Decora’ – odmiana o złocistożółtych nowych przyrostach, zaliczana do grupy drzew okrywowych. Cisy lubią ocienione stanowiska, natomiast w przypadku tej odmiany warto posadzić ją w półcieniu lub delikatnym słońcu, aby lepiej wybarwiały się młode igły.
- Świerk kłujący ‘Białobok’ – polska odmiana świerka o intensywnie jasnożółtych młodych przyrostach. Docelowa wysokość tej odmiany to 2 metry. Młode pędy wyglądają bardzo atrakcyjnie, jednak wraz z upływem czasu zielenieją.
- Jałowiec płożący ‘Neumann’ – miniaturowa odmiana jałowca osiągająca zaledwie do 0,2 metra średnicy. Bardzo krótkie, kłujące, niebieskawe igiełki. Odmiana idealna na skalniaki oraz do niewielkich założeń.
- Cyprysik groszkowy ‘Sungold’ – odmiana wolno rosnąca o krzaczastym pokroju i charakterystycznie sznurowatych, zielono – żółtych pędach. Dobra na mocno nasłonecznione stanowiska.
- Cyprysik nutkajski ‘Variegata’ – bardzo oryginalna odmiana cyprysika o przewisajacych pędach i charakterystycznych białych fragmentach łusek. Odmiana rośnie wolno i osiąga maksymalnie do 5 metrów wysokości. Polecamy do wyeksponowanych miejsc, jako ciekawy akcent kolorystyczny.
- Choina kanadyjska ‘Pendula’ – bardzo oryginalna odmiana o nieregularnym, drzewokowatym pokroju i mocno przewisających pędach. Dorasta do około 2 metrów. Ma duże wymagania glebowe!
To oczywiście nie wszystkie odmiany warte uwagi, ale mamy nadzieje, że znajdziecie w naszych zestawieniach coś odpowiedniego do waszego ogrodu. 😊
A może zamiast iglaków wybierzecie drzewa lub krzewy liściaste? Oto nasza propozycja 15 drzew i krzewów do małego ogrodu