Nazwa floksów wywodzi się z języka greckiego i oznacza płomień – z tego względu byliny te często nazywane są płomykami. Nawiązuje do zresztą do ich kształtu – na sztywnych pędach osadzone są gęste, efektowne kwiatostany. Kiedyś bardzo popularne byliny, na jakiś czas zostały zapomniane, ale teraz przeżywają swój renesans. I słusznie – bogactwo gatunków i odmian floksów sprawia, że mają szerokie zastosowanie w rabatach ogrodowych a ich różne wysokości pozwalają tworzyć dowolne kompozycje.

Najciekawsze floksy do ogrodu

Aranżacje ogrodów – Z racji na swoją wysokość, floksy wiechowate mogą być wykorzystywane także jako kwiaty cięte. Kwitną głównie w lipcu i sierpniu, najokazalej na żyznych, wilgotnych glebach i słonecznym lub półcienistym stanowisku. Jeśli przytniemy je w trakcie kwitnienia lub tuz po nim, jest szansa, że zakwitną po raz drugi późnym latem. Poza tym są odmiany, które kwitną w różnym czasie. Warto zwrócić na to uwagę wybierając odmiany na swoja rabatę – dzięki temu zapewnimy ciągłość kwitnienia i atrakcyjność rabaty. Bacznie obserwuj, czy floksów nie atakują choroby – bywają podatne np. na mączniaka prawdziwego.

Najciekawsze floksy do ogrodu

Jedną z najpiękniejszych odmian jest fioletowo-niebieski floks ‘Blue Paradise’. Co ciekawe, kolor jego kwiatów zależy od pory dnia – od fioletowej w słoneczne południe, po niebieską rano i wieczorem, kiedy światła słonecznego jest mniej – o każdej porze ich barwa jest zachwycająca, a zapach upojny.

Floks wiechowaty ‘Jade’ ma piękne, biało-zielone kwiaty i jest bardziej kompaktowy – dorasta do około 40-50 cm wysokości. Można go posadzić samodzielnie, w donicy lub jako część większej rabaty – świetnie sprawdzi się na drugim lub trzecim planie. Innym wiechowatym o niezwykłej urodzie jest ‘Babje leto’ – ta dorastająca do 90 cm bylina, ma wyjątkowo wybarwione, jasnozielone kwiaty o intensywnym zapachu. Na tle innych floksów wyróżnia się oryginalną budową kwiatostanów i wybarwieniem, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę przy aranżowaniu rabat.

Intensywnym, różowym kolorem kwiatów wyróżnia się odmiana Famous ‘Cerise’ Phlox paniculata dorastająca do ok. 40 cm wysokości, podobnie jak miniaturowy ‘Minnie Pearl’, o obfitych, śnieżnobiałych kwiatostanach.

Decydując się na floksy w ogrodzie mamy wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne. Niskie odmiany dobrze sprawdzą się na skalniakach. ‘Atropurpurea’ Phlox subulata jest jedną z najpopularniejszych bylin wiosennych. Dorasta zaledwie do 10 cm wysokości, a jego liczne, karminowe kwiaty w kwietniu i maju obsypują igiełkowate, zielone liście. Pięknie wypełnia przestrzeń wokół kamieni i uzupełnia kompozycje złożone z wyższych roślin. Równie efektowne dywany, ale w białym kolorze, tworzy Floks szydlasty ‘White Delight’ Phlox subulata. Dobrze adaptuje się do warunków i jest w pełni mrozoodporny. Warto jednak przykryć go na zimę włókniną, aby liście nie utraciły intensywnie zielonego koloru.

Najciekawsze floksy do ogrodu

Bogactwo floksów, ich odmian, kolorów, kształtów sprawia, że ciągle zyskują na popularności. Mogą być zarówno główną częścią rabat, jak i tworzyć tło dla innych roślin. Potrzebują przestrzeni dla wzrostu, ale nie są wymagające, jeśli chodzi o warunki glebowe, dlatego polecam je Wam, nawet jeśli jesteście początkującymi ogrodnikami. Jestem pewna, że Was oczarują i z kolejnym rokiem zapragniecie mieć ich więcej na swoich rabatach

.

Źródło zdjęć: iStock.com/bauhaus1000; deebrowning; guppys; Sergejs-Kartasovs; Studio-Light-and-Shade; TYNZA