Dalie to rośliny kultowe, królowe ogrodów i jedne z najpopularniejszych gatunków. Są bardzo atrakcyjne, pięknie wyglądają zarówno same, jak i w zestawieniu z wieloma innymi roślinami. Nie da się obok nich przejść obojętnie. Nadają się zarówno do sadzenia w gruncie, jak i w donicach. I ich największy plus – dalie to kilka tysięcy odmian, w praktycznie wszystkich istniejących kolorach. Które z nich wybrać i jak się z nimi obchodzić?
Aranżacje ogrodów – Wymagania i stanowisko
Nie są to kwiaty bardzo wymagające, jeśli chodzi o podłoże. Rozwiną się nawet na glebie o słabej jakości, ale najlepsza będzie dla nich żyzna i urodzajna ziemia, bogata w składniki odżywcze. Przy wyborze miejsca dla dalii trzeba pamiętać o jej docelowych rozmiarach, szczególnie jeśli mamy zamiar posadzić je na rabacie mieszanej. Dobrym pomysłem jest stworzenie efektownego klombu z dalii przed domem – w tym celu wymieszaj kilka odmian o różnym czasie kwitnienia, a będziesz się cieszyć piękną przydomową rabatą przez kilka miesięcy.
Sadzenie
Dalie są kwiatami cebulowymi, rosnącymi w karpach. Jeśli zależy Ci na pięknym obfitym kwitnieniu, dodaj trochę kompostu do dołku, w którym zasadzisz dalie. Możesz też lekko podnieść poziom gruntu, aby obfite deszcze nie zalewały roślin. Sadzenia najlepiej dokonać w kwietniu, kiedy ziemia już nie marznie – młode rozsady mogą być wrażliwe na niską temperaturę. Zasadź dalie trochę głębiej niż rosły w doniczkach i usuń dolną parę liści. Uciśnij nowo zasadzoną roślinę i podlej. To etap, kiedy musisz bardziej zadbać o młode rośliny. Sprawdzaj, czy nie atakują ich szkodniki i w razie potrzeby opryskaj odpowiednimi środkami. W tym czasie powinieneś też przygotować podpory, np. z kołków i linek. Dorosłe rośliny będą się uginać po ciężarem kwiatostanów, dlatego należy im zapewnić miejsce oparcia.
Pielęgnacja po posadzeniu i podczas kwitnienia
Choć, jak wspominałam, warunki glebowe nie są dla dalii bardzo istotne, trzeba regularnie dbać o podłoże odchwaszczając je. Możesz też zapobiec rozwojowi chwastów układając na ziemi ściółkę. Pamiętaj też, aby ziemia, na której rosną dalie, była wilgotna. Co jakiś czas pryskaj rośliny środkami przeciw szkodnikom. Kiedy pojawią się pierwsze kwiaty, usuń je. To pobudzi roślinę do wzrostu i powtórnego kwitnienia. Przytnij również część pędów – pozwoli to na rozgałęzienie się krzewu i opóźni kwitnienie. Przez całe lato dbaj o odpowiednie zaopatrzenie podłoża w wodę – nie chcemy, aby nasze dalie zmarniały i zamierały.
Przygotowanie do zimy
Dalie nie dadzą rady przezimować w gruncie – kiedy pojawiają się pierwsze mrozy trzeba je wykopać i przygotować karpy do zimowania. W tym celu przytnij łodygi, wykop i przesusz karpy. Najlepszym miejscem do ich przechowywania będzie suche i dosyć chłodne pomieszczenie (2-3 stopnie C). Umieść je w skrzynkach i przykryj suchym torfem. Co jakiś czas sprawdzaj, czy nic się z nimi nie dzieje – być może będą wymagać przesuszenia lub spryskania wodą. W tej formie przetrwają do wiosny, kiedy to będzie można podzielić karpy i dokonać nowych nasadzeń na rabatach.
Uprawa dalii nie jest szalenie łatwa, ale też nie jest skomplikowana – poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Te rośliny, obdarzone uwagą, odpłacą się tym, co mają najcenniejsze – swoją niezwykłą urodą i niepowtarzalnym wyglądem. Odmian dalii jest tyle, że sam ich wybór przynosi frajdę i pozwala na kreatywne popisy. Kto raz miał dalie w ogrodzie, nigdy nie będzie chciał z nich zrezygnować. Mało jest bowiem roślin, które robią takie wrażenie i obok których nie da się przejść obojętnie.
Źródło zdjęć: iStock.com/Kuzmalo; Elena-Shutova; BethAmber; PLG; Ben-Schonewille; DavidPrahl; hrabar; Cyrustr;Billy_Fam; Fenneke-Smouter