Trawnik może być jednym z najważniejszych elementów ogrodu i jego prawdziwą ozdobą, ale tylko wtedy, kiedy będziemy go właściwie pielęgnować. Każdy posiadacz trawnika wie, że najważniejszym narzędziem, bez którego nie sposób się obejść, jest kosiarka. Ale oprócz niej, należy zaopatrzyć się w niezbędne przyrządy, dzięki którym trawnik będzie zadbany i atrakcyjny wizualnie. Zatem jak pielęgnować trawnik? Oto narzędzia niezbędne do pielęgnacji trawnika.

Grabie wachlarzowe

To miękkie grabie z zagiętymi na końcach metalowymi zębami. Najczęściej używa się ich wiosną, ale też jesienią, ponieważ służą do usuwania mchu i martwej trawy (tzw. filcu). Dobrze sprawdzą się do zgrabiania resztek po koszeniu.

Grabie do liści

Jak sama nazwa wskazuje, zwykle używa się ich do grabienia liści jesienią. Mają plastikowe lub gumowe zęby, przy liściach bardziej efektywne niż metalowe – dzięki temu liście się nie nadziewają, a grabie nie zapychają. Jesienią grabienie trzeba wykonywać systematycznie, aby trawnik miał dostęp do słońca i mógł oddychać.

Aerator i wertykulator

Te trudne słowa odnoszą się do czynności napowietrzania i oczyszczania trawnika. Aeratorem wykonujemy dołki drenażowe, a wertykulatorem usuwamy mech i filc. Jeśli Trawnik nie zajmuje ogromnej powierzchni, wystarczą narzędzia ręczne. Aerację przeprowadź jesienią, zanim pojawią się zimne deszcze. Wertykulacji możesz dokonać również wiosną.

Wertykulator wyposażony jest w ostre noże, którymi nacina darń.

Jeśli nie masz aeratora, z powodzeniem możesz użyć wideł, którymi nakłuwasz murawę w regularnych odstępach. Jest to dość żmudne zajęcie, dlatego sprawdzi się w małych ogrodach.

Siewnik

Dzięki niemu w równy sposób wysiejesz trawę lub nawóz. Jeśli Twój trawniku, dobrze sprawdzi się siewnik na kółkach. Jeśli zaś jest nietypowy lub niewielki, zaopatrz się w siewnik ręczny. Przy użytkowaniu ważne jest ustawienie właściwego stopnia rozrzutu i uważna aplikacja (np. po to, aby nie zasiać nasion lub nie posiać nawozu dwa razy w tym samym miejscu).

Opryskiwacz przyda się do ochrony roślin przed szkodnikami.

Szpadel półokrągły do krawędzi

Chcesz utworzyć granicę pomiędzy rabatą a trawnikiem? Użyj półokrągłego szpadla. Jego proste ostrze pozwoli uzyskać delikatną, równą krawędź. Wystarczy przycisnąć go stopą i gotowe – a resztki trawy i korzeni możesz umieścić w kompostowniku.

Nożyce do trawy

Są pewne miejsca trudno lub w ogóle niedostępne dla kosiarki – w takich wypadkach używa się specjalnych nożyc do trawy, z ostrzami ustawionymi pod kątem. Pamiętaj, aby czyścić je dokładnie po każdym użyciu.

Ręczny chwastownik

Służy do usuwania chwastów, których liście układają się w rozety lub tych o długich korzeniach. Chwastowniki mają różne modele – jeśli szukasz czegoś do uporczywych, odradzających się chwastów, wybierz taki z długim ostrzem.

Chwastownik z długą rączką

Inną opcją jest chwastownik z długą rączką, odpowiedni do chwastów o długich korzeniach. Są modele z zębami, ze spiralą, ze szczypcami, a nawet ze specjalnym talerzem. Jeśli zdecydujesz się na chwastownik z długą rączką, używaj go na wilgotnej glebie. Wystarczy, że wbijesz ostrze, a chwasty gładko z niej wyjdą.

Miotła

Za pomocą miotły złożonej z brzozowych witek wyczeszesz z trawnika odchody dżdżownic, które mogłyby stać się podłożem dla rozwoju chwastów. Zajmij się tym przed koszeniem, najlepiej wtedy, kiedy ziemia jest w miarę sucha.

Dziewięć opisanych wyżej narzędzi sprawi, że będziesz mógł kompleksowo i skutecznie zająć się pielęgnacją swojego trawnika. Pamiętaj, że ważna jest regularność. Twój trawnik na pewno ci za to podziękuje swoim pięknym wyglądem.

p.s. Przy tym wszystkim należy uważać na rabaty kwiatowe 🙂

Źródło zdjęć: iStock.com/David-Carter; vestica; Alexander-Traksel; alexh; dylanjones; eag1e; goldyrocks; hydrangea100; Imagesines; jarih; MaYcaL; Saklakova; schulzie; tugbastock