W ostatnich latach widać coraz większe zainteresowanie trawami ozdobnymi. Nic dziwnego – rośliny te mogą być bardzo efektowne, a do tego są dosyć łatwe w uprawie. Niektóre gatunki mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat! W zależności od charakteru ogrodu, możecie wybrać trawy o odpowiednim wyglądzie, rozmiarze i kolorze. Oto 5 modnych gatunków, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę, projektując ogród.
Miskant chiński 'Morning Light’
Gatunek bardzo wysoki, może dorastać aż do 2 metrów. Ma charakterystyczne, srebrnoszare kwiatostany i jasnozielone liście. Zwiewny i lekki, tworzy zwarte kępy, dzięki czemu jest mało ekspansywny na rośliny rosnące w pobliżu. Będzie oryginalną ozdobą ogrodu, ponieważ jego liście mienią się w słońcu srebrnym blaskiem, a w odpowiednich warunkach może nawet zakwitnąć, wypuszczając pod koniec lata kolorowe kwiatostany. Roślina świetnie sprawdza się jako dekoracja oczka wodnego lub jako uzupełnienie ogrodu naturalistycznego.
Ostnica cieniutka
Choć jest trawą naturalnie występującą w Meksyku i Patagonii (dlatego lubi ostre słońce), najlepiej czuje się na przepuszczalnych glebach, dobrze zachowujących wilgoć. Średniowysoka (dorasta do ok. 50 cm), zwiewna, delikatna i przyjemna w dotyku dzięki swoim nitkowatym liściom. Najlepiej prezentuje się w miejscach, gdzie może być delikatnie falowana przez wiatr. Można ją też uprawiać w pojemnikach, dlatego sprawdzi się na balkonach i tarasach. Pod koniec czerwca zachwyci delikatnymi, beżowymi kwiatostanami. Dobrze wygląda w połączeniu z niskimi odmianami roślin takich jak kosmos, żółcień wielki i dalie.
Turzyca Buchanana
To bylina o bardzo charakterystycznym, czerwonobrunatnym zabarwieniu, której kępy zachowują swój kolor przez cały rok (choć na mroźną zimę warto ją okryć). Dobrze radzi sobie nawet na przeciętnie urodzajnym podłożu, dorastając nawet do 50 cm wysokości. Ze względu na swój kolor, efektownie prezentuje się w połączeniu z pastelowymi barwami, np. z jasnoniebieskimi odmianami kosaćców bródkowych i z wrzosami. Turzyca Buchanana sprawdzi się m. in. w nowoczesnych ogrodach minimalistycznych.
Kostrzewa Maire’a
Jest wyższa i 'mocniejsza’ w wyglądzie od ostnicy (jej liście mają od 3 do 5 mm szerokości i do 50 cm długości), ale można uznać ją za jej mrozoodporny zastępnik. Tworzy szerokie kępy o średnicy od pół metra do metra. Dobrze wygląda w otoczeniu innych bylin i z roślinami o lekkim, ażurowym wyglądzie np. z wysokimi odmianami kuklika i jarzmianki. Dla kontrastu można ją zestawić z mocnym akcentem w postaci np. bukszpanów strzyżonych. Równie efektownie prezentuje się pojedynczo – w ogrodach preriowych, nowoczesnych lub w pojemnikach.
Trzęślica trzcinowata 'Transparent’
Zaletą tej trawy są przede wszystkim jej efektowne kwiatostany, osadzone na długich, sięgających aż do 2,5 m pędach. Jej liście są zwarte, tworzą kępy i ładnie się przewieszają. Mimo swojej wysokości, nie stanowi ciężkiej dominanty w ogrodzie, ale najlepiej prezentuje się jako soliter. Można wtedy w pełni podziwiać jej lekkie, ażurowe kwiatostany, mieniące się jesienią odcieniami żółci, pomarańczy i brązu. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki. Dobrze radzi sobie w pobliżu zbiorników wodnych (przy których prezentuje się naprawdę zjawiskowo!).
Trawy ozdobne to ogromna rodzina roślin – mają różne wysokości, kolory, kwiatostany i znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie, począwszy od naturalistycznego, aż po formalny. Poza tym, że są bardzo modne, będą też doskonałym tłem dla innych roślin i dekoracji ogrodowych. Na pewno znajdzie się dla nich miejsce w Waszych ogrodach, na balkonach i tarasach.
Źródło zdjęć: iStock.com/KatarzynaBialasiewicz; Antoninapotapenko; Grażyna-Kulesza; LCBallard; seven75; s1llu