Ogród w stylu śródziemnomorskim to bardzo szerokie określenie, odnoszące się do wspólnych elementów ogrodów Hiszpanii, Włoch, Francji i innych krajów basenu Morza Śródziemnego. Łączy je wiele, a przede wszystkim podobny, nadmorski klimat i słońce, którym mieszkańcy tych rejonów cieszą się przez dużą część roku. Myśląc o tych krajach przychodzą nam do głowy leniwe popołudnia w słonecznym świetle pośród ciepłych barw i pachnących ziół. Wiele osób chciałoby odtworzyć to uczucie w swoim ogrodzie. Jak tego dokonać w naszym klimacie?
Tak naprawdę jedyną rzeczą, która może stanąć nam na przeszkodzie, jest mroźna zima. Ogrody śródziemnomorskie są wystawione na działanie słońca przez dużą część dnia, a gleba w nich jest przesuszona i często mało urodzajna. Dlatego nie będzie problemem uprawa tych samych roślin na glebie w Polsce. Problematyczne będzie tylko ich zimowanie. Aranżacje ogrodów w stylu śródziemnomorskim.
Postaw na donice
Na szczęście z pomocą przychodzi nam pewien charakterystyczny element ogrodów śródziemnomorskich – donice. Na pewno każdy kojarzy duże, terakotowe donice ustawione w hiszpańskich i włoskich ogrodach. Możemy je wykorzystać, aby zasadzić takie rośliny jak bugenwilla, oleander czy drzewka cytrusowe. Kiedy na dworze robi się zimno, po prostu przeniesiemy je do chłodnego pomieszczenia, aby przezimowały do wiosny w przyjaznych warunkach.
Ziołowy zakątek
Ogród śródziemnomorski nie istnieje bez ziół. Te możemy zasadzić bezpośrednio w gruncie, a te bardziej wymagające w donicach i wynieść na zewnątrz, kiedy warunki pogodowe będą sprzyjające. Rozmaryn, bazylię, tymianek, oregano i inne zioła możesz też posadzić na podwyższonej rabacie, w specjalnym pojemniku – najlepiej blisko wejścia, aby zawsze były pod ręką, kiedy gotujesz.
Mocne akcenty
Postaw na mocne akcenty, nawiązujące do typowych ogrodów rejonu basenu Morza Śródziemnego – strzeliste juki, janowiec, akację, wawrzyn szlachetny lub drzewko oliwne (ze względu na temperatury – w donicy). Dopełnij całość kolorowymi bylinami, najlepiej tymi, które kwitną w ciepłych odcieniach, a także na różowo lub niebiesko. Łącz kontrastujące barwy – kwitnącą na pomarańczowo diaskię ‘Little Tango’ połącz z niebieską kocimiętką ‘Walker’s Low’, a czosnek ozdobny z macierzanką i zwiewnymi trawami, jak ostnica. Zasadź również rośliny zimozielone, takie jak bukszpan (zarówno w donicach jak i w gruncie) – dobrze znosi zimę. Nie musisz go przycinać tak dokładnie, jak w przypadku ogrodów klasycznych i nowoczesnych – pozwól mu zachować w miarę nieregularne kształty.
Zrezygnuj z trawnika
Kolejnym ważnym elementem ogrodu jest żwir. Ze względu na suche, nieurodzajne podłoże, w ogrodach śródziemnomorskich zwykle rezygnuje się z trawników, a przestrzeń wokół rabat kwiatowych i ścieżki wypełniane są żwirem. Przez brak sztywnych, geometrycznych ram, ogród wydaje się być naturalnie urządzony, a rośliny zasadzone swobodnie. Nadaje to całości naturalnego i przytulnego efektu. Oprócz żwiru, ścieżki, chodniki i patio buduje się z materiałów o ciepłej, piaskowej barwie. Najlepiej sprawdzą się kamienie i piaskowiec. Będą współgrać z rzeźbami w starożytnym stylu, które można wykorzystać jako ozdobę nawiązującą do antycznych budowli.
Choć założenie ogrodu śródziemnomorskiego w naszym klimacie nie jest łatwe, można osiągnąć wymarzony efekt dobierając odpowiednie rośliny, podłoże i małą architekturę. Na pewno będzie to łatwiejsze na mniejszej przestrzeni, ponieważ część roślin będzie wymagała przenoszenia i zimowania pod dachem. Ale niech ograniczenia Was nie zrażają – przy odrobinie wysiłku będziecie się mogli poczuć jak na wakacjach w południowych krajach i to zaraz po przekroczeniu progu swojego domu.
Źródła zdjęć: iStock.com/RomanBabakin; DutchlightNetherlands; nancykennedy; PaulMaguire