Zima w ogrodzie najczęściej kojarzona jest z czasem, kiedy rośliny udają się w czas spoczynku i niemal aż do wiosny przykryte są warstwą śniegu. Niewiele osób wie, że istnieją gatunki, które właśnie wtedy zaczynają kwitnąć. Które z nich wybrać, aby ożywić uśpiony zimą ogród? Oto 8 pięknych roślin kwitnących zimą.

Kalina wonna

Kalina wonna to krzew, który obsypie Twój ogród delikatnymi, różowo-białymi kwiatami zimą i bardzo wczesną wiosną.  Ta dorastająca do 2 m roślina będzie się prezentowała niczym jasnoróżowa chmurka na tle zimowych szarości i bieli.

Ciemiernik

To dosyć niska, bo dorastająca do 30 cm bylina o ciemnozielonych liściach wielkości otwartej dłoni. Jednak jej prawdziwą ozdobą są duże, białe kwiaty, o średnicy do nawet 12 cm. Pojawiają się po 1-3 na pędzie już od listopada do wczesnej wiosny. Najlepiej rozwijają się w ciepłym, osłoniętym miejscu.

Rabaty kwiatowe pełne kwitnących ciemierników prezentują się doskonale.

Knieć błotna

Popularnie zwana kaczeńcem, to w pełni mrozoodporna roślina, idealna do obsadzania zbiorników wodnych, bo nie przeszkadzają jej ani podmokła gleba, ani zalewanie. Jej intensywnie żółte, pełne kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, często już na początku marca. Knieć błotna będzie dobrym wyborem, jeśli posiadasz oczko albo inny zbiornik wody lub gdy szukasz rośliny, która nie tylko wytrzyma wiosenne roztopy, ale przy tym będzie efektownie wyglądać.

Miodunka pstra

To roślina, która ma oryginalne zarówno kwiaty – drobne, początkowo czerwonawofioletowe, potem niebieskofioletowe, wierzchołkowate kwiatostany, jak i liście, których zieleń pokryta jest srebrzystymi plamkami. Posadzona w korzystnym dla siebie, półcienistym stanowisku, obdarzy nas swoimi kwiatami już w marcu. Poza tym, że elegancko się prezentuje, jest bardzo odporna, zarówno na mróz, jak i na szkodniki.

Gęsiówka kaukaska

Być może kojarzycie niewielkie, zimozielone byliny o filcowatych, owłosionych liściach i małych, białych kwiatkach, pojawiających się od marca do kwietnia. To prawdopodobnie gęsiówka kaukaska. Sprawdzi się, jeśli szukasz rośliny, która wypełni niższe partie rabat i od wczesnej wiosny ożywi je kwiatami.

Wrzosiec krwisty

Ciemnozielone liście i fioletowe, wpadające w purpurę kwiaty to charakterystyczne cechy wrzośca krwistego. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w grudniu, ale najbardziej obfite kwitnienie przypada na okres od stycznia do kwietnia. Jeśli szukasz efektu wow, ta krzewinka z pewnością nim będzie.

Wawrzynek wilczełyko

Jeden z tych gatunków krzewów, u których atrakcyjne, różowo-fioletowe kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Zwykle przypada to na okres od marca do kwietnia, ale jeśli zima jest łagodna, kwitnieniem będziesz się cieszyć już lutym. Co ciekawe, pąki pojawiają nie na gałęziach już latem poprzedniego roku, a oprócz efektownych kwiatostanów, wawrzynek wilczełyko pięknie pachnie. Z pewnością wyróżnia się na tle innych roślin i przyciąga wzrok każdego, kto się obok niego znajdzie. Dlatego warto przyjrzeć się jego wymaganiom glebowym i zastanowić, czy znalazłoby się dla niego miejsce w naszym ogrodzie.

Wiciokrzew pachnący

Na koniec jeden z najbardziej efektownych krzewów, czyli wiciokrzew pachnący. Będzie ozdobą ogrodów, a także dużych tarasów, bo jego wysokość, podobnie jak średnica, dorasta do 2-2,5 m. Ma długie liście, ciemnozielone z wierzchu i niebieskozielone od spodu, których nie zrzuca aż do wiosny. Jego ozdobą są także łukowato wygięte gałęzie, ale największy efekt robią intensywnie pachnące, białe, delikatnie zaróżowione kwiaty, które w przypadku łagodnej zimy mogą pojawić się już w grudniu. Krzew stworzy piękną kompozycję np. z wcześnie kwitnącą forsycją i porzeczką krwistą.

Interesująca aranżacja ogrodu, w którym ceglany mur został przyozdobiony pięknym wiciokrzewem.

Jak widać na opisanych powyżej przykładach, zimowy ogród wcale nie musi być monotematyczny. Przy odpowiednim zestawieniu gatunków roślin, możemy wręcz stworzyć wrażenie ogrodu kwitnącego przez cały rok. A widok kwiatów, wybijających się ponad pokrywę śniegu, umili nam czas w oczekiwaniu na prawdziwą wiosnę.

Źródło zdjęć: iStock.com/Natalia-Bubochkina; AL-Travelpicture; Michel-VIARD; emer1940; koromelena; skymoon13; IKvyatkovskaya; MarzenaKowalcze; gubernat; mrloz